Sad ce nas biti jos manje na Morskoj!

Mislio si Aco valjda reći vanZemunci. Al razumem te kažu da je bila nesnosna vrućina ovde :)
Što se mene tiče vratio se upravo sa Egeja i teško mi je od povratka da šta pametno kažem.
Bio sam na 25 m dubine i gledo gobiblenije, svezdice i zvezdače, a o nudibranhijama da i ne govorimo.
Za cenu jednog prosečnog akvarijuma može da se skpri solidna oprema za podvodno opuštanje.
Eto, ovaj moj komentar baš je u duhu Olimpijade i krilatice važno je učestvovati.
 
Ovog puta nije bilo spontanog prikupljanja zivuljki za aq.? ;)
25 m je lepa dubina... da li si prosao neku obuku ili ... prosle godine na Skiatosu organizator/vodic nije nas pustao dublje od 10 m - zaboravio sam svoju ronilacku knjizicu - trazio je neku suludu sumu za dvodnevnu ''obuku''
 
Celog života planiram da počnem da ronim sa bocama (ne sećam se koliko sam bio mali kad sam počeo ono na dah) i tek jesenas slučajno dobijem ponudu/obaveštenje o tome da kreću CMAS i PADI kurs. Imao par meseci sesija na bazenu i nekoliko jezerskih zarona. Ovi Grci/Bugari sa kojima sam išao na zaron su bili smor. Cena je bila značajno niža zbog okolnosti u Grčkoj, ali idalje je to jako skupo. Mislim da je najbolje priključiti se ekskurziji nekog našeg kluba ili rizikovati divlji zaron ako se ima s čim i kim. Ovi "moji" su išli u maju, ali ja nisam mogao, a cenim da bi trebalo da pođem sa njima krajem avgusta.
Mnogo je lepo bilo na ovom zaronu, mada mi je trebalo dosta da shvatim da za moje pare neću samo da plivam za ludim Rusom i da u celoj grupi zapravo jedini koji je uživao bio moj klinac koji sa svojih deset godina ne zna šta su to obziri i grupna kohezija. Kada sam dole počeo da se ponašam kao on bilo nam je baš zabavno, svašta da se vidi i isproba u vezi sa položajima i načinima plivanja... Tako sam i završio 5 metara ispod dubine koju je u svojoj glavi postavio vođa zarona. Spazio sam malu žutu ribu, nešto kao gobi ili bleni, nisam mogao dobro da je procenim. Valjda je pobegla jer se Rus mnogo nervirao i mahao da se vratim na njegov nivo, kao da ja to mogu ili da je velika razlika između 20 i 25 m, a da ne govorimo da moj klinac ima licencu za zarone do 12 m pa je opet završio na 20 m, naravno uz mahnito oačajavanje Rusa dok je mališa pokušavao da izjednači pritisak.
Nikad mi nije bilo jasno mnogo toga u vezi sa famom oko ronjenja. Eto recimo Grci puste svakog da vozi kola i kamion gde hoće i kako hoće, svako može da pliva gde mu se ćefne i iznajmi pedalinu čak i ako je neplivač, ali za zaron moraš da imaš dozvole...Kao da to što si dao 1500-3000 evra za opremu ne potvrđuje da si dovoljno lud i samim tim skida odgovornost sa svih drugih.
 
Ja sam se ronjenjem zanimao devedesetih, prošao obuku, imao nekoliko zarona u CG i Grčkoj... onda su se ’’moji’’ (URS) raspali, koncentracija opala.... sada je ronjenje dodatna aktivnost na ’’običnim’’ letovanjima.
Doživljaj mnogo zavisi od vođe zarona koji treba da bude stručan (jer ronjenje, čak i na manjim dubinama, može da bude opasno) ali i dovoljno opušten da ne sprovodi vojničku disciplinu. Mada, kada zaronim na 5-10-20 ili više m teško da nešto može da mi pokvari raspoloženje, čak ni dosadni vođa zarona... to je nešto što klinci odlično razumeju :).