Salamandra salamandra

Mare_lacerta

Member
2 Maj 2008
588
1
18
32
Beograd
Klinac iz kraja je pre neki dan uhvatio dazdevnjaka,koji se ispostavio da je zenka,i donela je na svet(za sad) 3 malca...mene zanima cime ti mali treba da se hrane,da li mogu da prezive u vestackim uslovima i kakvi uslovi moraju da budu...na netu sam trazio ali nisam nasao nista o cuvanju malih...klinac ce da pusti i zenku i male,a ja sam mislio da uzmem jednog i cuvam...mene zanima kako izgleda taj prelaz iz larve(ako se tako nazivaju) u odraslu jedinku ;)

Pozz
 
izgled: telo je crno, išarano nepravilnim žutim mrljama, od kojih su dve
na vrhu njuške pa se nastavljaju sve do repa u dva reda; oči sa kapcima
dobro razvijene, kao i ekstremiteti; pored ovih sa svake strane nalaze se i
pojedinačne mrlje; telo je zdepasto, rep skoro okrugao; 15 do 20 cm.
životno stanište i način života: vlažna, mračna mesta, duboke doline ili
tamne listopadne šume; skriva se u šupljinama ispod korenja drveća ili
kamenja; aktivan je noću, a danju samo posle kiše.
ishrana: crvolike životinje, puževi golaći, račići.
razmnožavanje: pari se u proleće ili leti; vreme nošenja je različito,
često do sledećeg proleća; u plitkoj vodi rađa 30 do 70 larvi.
Izgled malih

811c8bd8fe78b215f1613e45b7e95db8.jpg
1c0075ad475cb4c3d111445df0e4b7d2.jpg


ff78803bfc0a6428424ec3ff55e98f47.jpg
2b7bb5130e756c9203d3361f6eb5af6e.jpg
 
Tnx Fauna ;) Jbt kolika glista a kolicki je ovaj malac...ja ovim mojim dajem najsitnije tenebrije sto imam u koloniji...cuo sam da bi trebalo da nabavim zive tubifexe,jer bi to bilo najbolje za njih...jel neko zna gde mogu da ih nabavim u BG-u?
 
Ipak sam zadrzao sva tri malca :D Evo par slika...nemogu lepo da ih uslikam jer ih trenutno drzim u plasticnoj posudi kroz koju nemoze da se slika pa moram da slikam odozgo...


[Broken External Image]:http://img18.picoodle.com/img/img18/3/4/2/mare_lacerta/f_P1050239m_41ab9a1.jpg

[Broken External Image]:http://img18.picoodle.com/img/img18/3/4/2/mare_lacerta/f_P1050240m_9f6a06c.jpg

[Broken External Image]:http://img02.picoodle.com/img/img02/3/4/2/mare_lacerta/f_P1050248m_12712b2.jpg

Od prekljuce su kod mene i vec vidim da im je stomak popunjen...kad sam ih dobio bili su bas tanki u stomaku(kao na slikama),a sad su debeljuckasti...sada odrasloj tenebriji odsecem glavu i dam im iznutrice,koje obozavaju i cim ih vide dolaze da jedu,za razliku od celih tenebrija(onih najmanjih sto imam) koje ispljunu

Pozz
 
Srce mi puno kad vidim da neko gaji vodozemce sa nasih prostora :cool2:Mozda bi mogao da napravis jedan poludarijum.
 
Paludarium - rec koja je nastala od latinske reci paludosis sto u prevodu znaci mocvaran , odnosno vestacki ogradjeni deo sa vodenom i zemljisnom povrsinom, nastanjen florom i faunom. ;)
 
Aha,a zar mu i vivarijum ne dodje isto?E da,malci zderu samo tako :D znaci odusevljen sam njima...kad god pincetom ubacim iznutricu tenebrije,oni se odmah okupe oko nje....i kad stavim pincetu u vodu bez tenebrije malci se okupljaju :)
 
E da,jel zna neko sa koliko meseci starosti oni izvrse metamorfozu tj preobraze se u odraslu jedinku? :) trazio sam po netu ali nema nigde :(

Pozz :hej:
 
Ostaju u ovom u kom su bili tj 30x15x20...malci su dugi otprilike nesto vise od 5cm sa sve repom...prvi put sam ih hranio danas na suvom i jeli su :D za koji dan im vadim svu vodu i stavljam treset...ostavicu i jednu posudu za vodu u koju ce moci celi da udju...kad sredim to slikacu i postavicu ovde ;)

Pozz :hej: