SC pitanja

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Posto me SC proganja sa pitanjima iz domena akvaristike, a ja nemam strpljenja da joj odgovaram, a kako nisam zagovornik floskule da >>nema glupih pitanja, vec samo glupih odgovara<<, i posto sam zagovornik ideje da ima glupih ali korisnih tema kao sto je ova, istu sam otvorio da mogu da podelim svoje patnje sa ostalim uvazenim drugovima clanovima, ali i da joj dam jednostavan odgovor kad pozeli nesto da sazna, mada je projekcija njenih saznanja na nivou >>kako mali Perica zamislja skolu<<
Dakle SC izvoli, kod drugara Bobana, nadam se da ces pametno upotrebiti ovu temu... a da cu se ja pametno izvuci i svirati svoje klavijature...
 
Hah, pa sada je rekao da ce da me sramoti javno, ako ne pitam ovde sta sam ga pitala, a verovatno ce sada biti jasno i zasto ga je mrzelo da mi odgovara:
Dakle, pitanje broj 1 je: Kakav je uticaj talasanja povrsine vode na O2 i CO2 u akvarijumu, pod pretpostavkom da se u akvarijum dodaje CO2 zbog biljaka?

Nadam se da sam postavila pitanje korektno :D Hemijski i moralno korektno :D
 
Zopex, da je on mislio da moze tako lako da se izvuce, i sam bi mi odgovorio :D
Razumem ja da se talasnjem gubi CO2 iz akvarijuma, isto tako i aeracija vode da se vise postize tim talasanjem, nego mehuricima iz rasprsivaca. Nisam bila precizna, mene je zanimalo kako i zasto se to desava? Bas takva razmena gasova? I jos jedno pitanje, kako na sve to utice temperatura vode?
:)
 
Visa temperatura, manje gasova u vodi zbog vece kineticke energije molekula. Proslo je 20 godina od skole, nadam se da je tacno :p
 
...aeracija vode da se vise postize tim talasanjem, nego mehuricima iz rasprsivaca.
:)
Sa ovim se ne bih slozio. Sta su mehurici iz rasprsivaca? Svaki mehuric mozes da posmatras kao povrsinu vazduha koji ima dodir sa vodom. Kod pristojne aeracije kada bi sabrala razvijenu povrsinu svakog mehurica videla bi da je to mnogo vise nego povrsina akvarijumske vode koja ima dodir sa vazduhom i gde dolazi do razmene gasova. Tu vazi pravilo da sto su mehurici sitniji to je veca njihova ukupna povrsina, a u isto vreme dovodi do kretanja i talasanja povrsine akvarijumske vode pa moze da se kaze da je dupli efekat. Talasanje vode je estetski prihvatljivije u danasnjoj akvaristici ali je diskutabilno da li je efikasnije od dobre aeracije bas iz ovog razloga.
U hobi akvaristici gde akvarijumi nisu prenaseljeni aeracija je nepotrebna, jer se talasanjem vode obezbedjuje sasvim dovoljna kolicina rastvorenog kiseonika u vodi. U profesionalnoj akvaristici situacija je obrnuta, jer se u akvarijumima drzi mnogo vise ribe i bez dobre aeracije to ne bi bilo moguce. Ako bih zeleo da talasanjem povrsine vode u akvarijumu gde imam tristotinak poluodraslih skalara i pedesetak odraslih ancistrusa postignem isti efekat kao sa dva rasprsivaca morao bih da napravim takvo talasanje vode da bi je malo ostalo u akvarijumu.
 
Poslao sam pitanje kolegi Coa, ali vidim nema ga mesec dana na forumu. Treba mi onaj crni kamen sto se vidi na njegovim postavkama kada ga je snimala televizija. Da li neko zna gde se moze kupiti da salju brzom postom?