Sitan pesak STETAN za kanistar filter ?

misko_vucetic

Member
19 Novembar 2010
86
0
6
Luzern , Switzerland
www.facebook.com
Imam razmisljanje da u akvarijum ubacim sitan (kvarcni ili obican)pesak. Jedina stvar koja me brine oko svega toga je spoljni kanistar filter. Posto imam ciklide koji ce ponekada verovatno malo ''preorati'' podrucije gde je taj sitan pesak i podici ga sa dna, pitam se kako ce to da utice na ovaj moj spoljni kanistar filter, kada ga povuce u sebe:confused: Ili ce kao ostala prljavstina , samo da se zadrzi na mehanickoj filtraciji i to je to? (ili ce da osteti pumpu )Jer znate za jos neke moguce negativne stvari kada se stavi sitan pesak u akvarijum?
Hvala na pomoci!
 
Pesak sam po sebi brzo tone I bas veliki protok ponece ga sa sobom. Takva situacija moze da se desi samo neposredno pored usisne cevi ako je ona suvise nisko I ako nema zastitu na njoj.
Ako pesak I dospe u kanistarski filter on ce cerovatno ostati na dnu I mislim da nema bas neke sanse da prebrodi sve barijere. Naravno ovo vazi ako si pravilno sloozio filter.
 
Voda malo teze cirkulise kroz sitan pesak tako da vremenom dobije pokoricu ispod koje dolazi do truljenja organskog otpada i pojave stetnih gasova. Po meni bolja varijanta je upotreba kvarcnog peska. Sto se tice kanister filtera ni jedna vrsta peska ga nece ostetiti.
 
Hvala na pomoci. Intezivno sam razmisljao o tome da ubacim sitan pesak u akvarijum , jer mi se to bas dopada . Znao sam od pocetka da ima negativnih strana 1.nema cirkulacije materija ispod njega sto se u mom slucaju resava puzevima koji kopaju po pesku samo tako -Trumphet snail-imam ih na pretek. 2 koliko sam procitao to je izvrsno tlo za stvaranje raznih stetnih bakterija i gasova koji se mogu nataloziti u njemu-dogadja se isto jer nema cirkulacije materija. E posle toga najvise sam razmisljao : posto imam orace i kopace od riba koje kada podignu taj pesak ,kanistar filter ga ne uvuce i ne osteti ga. Ali eto posto kazete da nema sanse da se to desi( a i ja sam tako mislio) krecem u akciju.:cool2: