spoljasnji ili kanister filter!?

MACAK MACKIN

New Member
27 Juli 2006
16
0
1
Montenegro -Kotor
Evo sam vec postavio na jedna forum -koji se bavi akvaristikom...pa svi oni koji nijesu sa tog foruma ili koji mi nisu tamo odgovorili MOLIM ZA POMOC JER SAM U VELIKOJ NEDOUMICI!!

Znaci da vam kazem ukratko pravi mi se kavarijum od 160l -90*45*40 ...I sad je problem koji filter da li spoljasnji ili kanister???
Molio bi da mi napisete vase misljenje ,i vrline i mane filtera koji koristite-i sa kojim imate iskustva...
 
Pa realno gledano i kanistarski filter je spoljni filter. Znaci tu nemas nikakve dileme. Razlika je u estetici pa ako ti je to negde u sobi gde ne zelis da ti se vide kojekakve skalamerije od filtera onda prednost daj kupovnom a ako ti to nesmeta a pri tome imas svoju viziju filtera onda koristi taj spoljni filter.

Sustinski nema razlike a tehnicke razlike postoje to ti je jasno.

Cisenje filtera je isto tako prica za sebe. Kanisterski filter iskljucis, izneses van sobe i ocistis. Sa spoljnim je to mala vratolomija ali moze i on tako da se ocisti.
Spoljni filter pravis kako zelis a kupovni kanistarski nemas izbora. Nista strasno ali je to tako.

Eto tako, vidis i sam o cemu pricam a tih slicnosti i razlika ima na stotine a sve zavisi sta zelis, sta ti smeta a sta ne itd.
 
Prednosti spoljnog filtera se ogledaju u laksem i brzem ciscenju odnosno menjanju prvog sloja filtracije kao, u zavisnosti od same koncepcije fitera.
Spoljni filteri uvek mogu posluziti kao privremeni boravak ribicama i ostalim zivim stvorenjima koje imamo u akvarijumu, ako se za to ukaze potreba.
Kod kanister filtera i samo otvaranje kanistera podrazumeva izlivanje vode iz istog pa je
sve dosta pipavije za rad.

I spoljni i kanister filteri rade posao podjednako dobro tako da tu tu nemas dileme.
Pitanje je samo estetike, polozaja akvarijuma, prostornih i materijalnih mogucnosti.

Ni jedan filter nije 100% siguran od curenja i prolivanja vode. Ako realno gledas na stvar i sam akvarijum je rizik po sebi ali ako se sa njim rukuje pazljivo nema problema a nece ih ni biti sa pomenutim filterima.
 
Ja koristim kanister filter mada sam daleko od estetike :) .. jednostavno na sadasnjoj polici nema mesta za spoljni filter inace bih njega koristio.
 
Kod mene je obrnuto. Ja imam mesta koliko zelim ali nepada ma napamet da pravim kojekakve skalamerije pored akvarijuma nego lepo postavim eheim filter i stvar je resena. Sve funkcionise kako treba a ribe su vesele pa se cak i mreste a to znaci da je filter zadovoljavajuci.