Spotted porcelain crab

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Spotted porcelain crab - Neopetrolisthes maculata je jos jedna interesanta kraba koju mi mozemo da drzimo u nasem akvarijumu. On ne pripada grupi napasnih kraba koji ce da nam preturaju po akvarijumu i cackaju korale itd.

Jedan uslov je da ima anemonu i da se tako oseca kao kod kuce.

DSC05600.jpg




DSC05601.jpg
 
Neki dan sam mu gledao srodnika u dučanu i skoro ga kupio, al sam se sjetio da imam doma več "zauzetu" anemonu...
Zanima me kako se takvi organizmi ponašaju kad je recimo več netko u anemoni(kao npr ocellarisi kod mene...)??!?!?

Da li bi došlo do sukoba?
 
Ja sam drzao par komada na jednoj anemoni zajedno sa dva clown-a. Nisam imao nikakvih problema.

dali bi prihvatio za hosta H.magnificu anemonu?
 
Cao Bob,

Mislim da nema razloga da je ne prihvati mada se tu nikada nezna, cudne su to zivuljke i tesko da ih mi mozemo razumeti.

Ja sam jednoj grupi od pet komada ponudio vise anemona pa neka biraju. Tu je bila Carpet, Magnifica i jos nekoliko drugih neidentifikovanih buuble i tako to. Oni su odabrali te druge.

Drugi scenario je jos ludji. Stavim ja njih u drugi akvarijum gde prebacim i tu izabranu anemonu a pored nje se tu nasla i send flower anemona kao i vrlo mala magnifica koja je stigla kao privezak na jednom kamenu. Ludi kraba od sveg cveca najvise voli sljivu pa je tako i odabrao. Izbor je bila jedna aiptasia sa kojom se i dan danas druzi. Sedi na kamenu pored nje i izgleda da mu sve odgovara. U njegovoj blizini su jos dve druge vrste krabe ali nisam video da se sukobljavaju u stvari ne obracaju paznju jedan na drugog. Mozda zato sto nisu konkurenti u ishrani. Meni je ostalo da ga psujem i da unistavam aiptasia-e koje znas kakve su.

Eto sada, zakljuci sam kako to ide i ako imas sanse da ga se docepas onda slobodno uradi to.
 
Izbor je bila jedna aiptasia sa kojom se i dan danas druzi...

hehe, kod mene mu nebi bilo skuceno sto se aiptasia i majano tice moze komotno mjesec dana birati koja mu se vise svidja :oops: :D

ovdje kod mene su redovno dostupni po shopovima no nije mi padalo na pamet uzimati ga kad vec imam klaune u anemoni.. mada sopam je lignjom i skampima pa kad se malo rasiri i naraste uzet cu jednog da vidim sto ce se desit... Dal da ga parkiram pred anemonu il, ga treba jednostavno pustit na drugi kraj akvarija da je sam nadje..?
 
Dobar si sa tim aiptasia-ma. Ja sam jednu gajio dosta dugo, bila je skoro desetak santimetara kada se posteno ispruzi. Normalno taj eksperiment me je nagradio sa stotinama malih i izgubio sam zelju da dalje pratim njihov razvoj. Sad sam ih sveo na nekoliko malih koje nikako da dokrajcim.
Na jednom kamenu ih je bilo toliko da sam morao da ga izvadim i ostavim da se osusi. Na svu srecu nije bilo nista na njemu, cak ni alge jer ih je jez sve ostrugao :)

Ove racice ja sam lepo spustio na predhodno postavljenu anemonu. Koliko vidim to im nije nista znacilo jer su se oni razisli po akvarijumu. I ovaj sto mi je ostao dugo je bio nevidljiv. Ja sam mislio da je uginuo dok ga jednom nisam snimio i to u nameri da unistim tu aiptasia-u. Nije iskljuceno da je jos neki u akvarijumu mada sumnjam jer sam izvadio par uginulih ali nazalost nisam brojao.

Vidi jos jedno razmisljanje. Ja ih nisam nesto posebno proucavao pa i neznam nesto puno o njima sem ono sto sam video i nesto malo procitao. Ja nisam siguran koja je tu konkretna uloga anemone. Deluje mi vise da je anemona njihova zastita jer oni nisu agresivni. Sta on daje anemoni za uzvrat ako je to neka simbioza a jeste, on nije parazit. Sada, ja u tom akvarijumu nisam imao nista sto bi njih ugrozilo pa je mozda i to razlog zasto su se tako ponasali a mozda su samo bili izgubljeni tom promenom.

Eto mnogo pitanja a malo odgovora. Jedno je sigurno a to je da je dasa tako lepo napredovao da sada izgleda fantasticno. Obojen je skroz i promena je vidna. Ajde nabavljaj ga pa da imamo vise iskustva sa njima.
 
Normalno taj eksperiment me je nagradio sa stotinama malih i izgubio sam zelju da dalje pratim njihov razvoj. Sad sam ih sveo na nekoliko malih koje nikako da dokrajcim.

poznat mi je problem u svom aspektima, tucem se njima odkako sam kupio zarazeno kamenje..dvije godine.:( Mislim da kad se jednom ta prokletinja uvuce u akvarij koji je recimo veci od 150 litara pa nemozes radikalno ocistit sve, to je vjecita borba i fight.. Posebice stoga sto bilo cime da ih spricas (octem, limunom, kalkwasserom, JJ) nikad neces moc pospricat sve, male ce ostati, ostat ce i one sto su u sumpu, cijevima te one do kojih rukom nemozes da ne razrusis aquascape.. Ipak od svih mi je najjaca opcija JJ jer se nemoraju uspricavati vec samo nakapati..(uspricavanje je nemoguce s malima i ovima sto vire iz rupa i na najmanji dodir uvuku se..grrr!), JJ je opet sam privremena solucija... nove ce doc opet ces ih kapat i tako dvije godine u loop.. :D
Prijateljica od koje sam kupio dost opreme ima ogroman akvarij (250x80x80) i nedavno ga je cijela ispraznila , stavila novo kamenje,, i evo ih opet... teorija je da su ostale u cijevima, sumpu...pa se potom opet rasirile..po 2000EU vrijednom kamenju i stocku fu***!)
Moje neko misljenje je da bi najefektivnija solucija bila prirodna predacija, organizmi koji bi drzali populaciju na oku.. Znaci pep shrimps, ili neki leptir genusa Chaetodon.. Sad sansa da sa Copperband leptirom kao razvikanim aiptasia predatorom krene po dobru je tako mala da zali boze kupovati i ubiti ribu, s druge strane njegovi rodjaci koji bi jeli aiptasije pojesce i ostatak koralja tako da ..hmm.. ostaje pepermint shrimp koje nemoze BOB imati zbog small time predatora hawkffisha kojeg mi je prokleto zao prodati..

Vidi jos jedno razmisljanje. Ja ih nisam nesto posebno proucavao pa i neznam nesto puno o njima sem ono sto sam video i nesto malo procitao. Ja nisam siguran koja je tu konkretna uloga anemone. Deluje mi vise da je anemona njihova zastita jer oni nisu agresivni. Sta on daje anemoni za uzvrat ako je to neka simbioza a jeste, on nije parazit. Sada, ja u tom akvarijumu nisam imao nista sto bi njih ugrozilo pa je mozda i to razlog zasto su se tako ponasali a mozda su samo bili izgubljeni tom promenom.

Da, ja isto nemam pojma, no vjerujem da je cist 100% medjusobna zastita.. Koja ko sa klaunima ne mora bit postavljena u akvariju gdje nema opasnosti od raznih predatora.. no vjerujem da taj rak kao i klaun nebi dugo opstao u oceanu bez anemone.. Vjerojatno se rak i posladi kakvim anemoninim izmetom ili ostatkom hrane no to je kao razlog totalno sekundarno... S druge strane predpostavljam da rak isto tako brani anemonu kao ona njega.. npr. od raznih anemonajedaca riba iz genusa Chaetodon.. sto su vrlo plahe ribe malih kljunastih usta i klaun ili rak ih olako otjeraju od svoje kuce..

Nedavno sam gledao zanimljiv dokumentarac na tvu i vidio detalj kako akroporin simbioski racic tjera Crown-of-Thorns zvjezdacu.. neverovatno kako ju je taj mali sicusni racic osakatio i oterao dalje..

isto samo razmisljanje..

Necu ga zasada jos uzimati, jer magnifica je jos relativno mala, ima vec dva ocelarisa u sebi koji bi vjerojatno poludili da vide ovog tako da nebih riskirao puno s njome.. narocito kad mi se posrecilo s njom .. u prosjeku jedna od pedeset se privikne na akvarijski zivot.. Debelo je hranim i ocekujem neki znacajan growth rate u sledecih 6 mjeseci.. porom cu vidit..