Sta uz barbus tetrazone?

rigor04

New Member
25 Februar 2009
10
0
1
Pozdrav svima,
Nakon uspesne borbe sa infuzorijom resio sam da dodam jos par ribica u svoj akvarijum sa tetrazonama. Mozete li dati neki predlog sa kojim se ribicama slaze? Akvarijum je od 70l i u njemu imam 8 barbusa (zuckasti sa crnim prugama), 1 bikolor, 1 ancitrus, 1 gibiceps i 2 muljasa. Da li da ubacim jos barbusa ali drugih boja (albino i onaj tamnozelenkasti) ili neku drugu vrstu?
Molim da me ne upucujete na search ili Google jer smatram da nije tesko dati odgovor. Uostalom svi smo bili pocetnici.
Hvala
 
Ja bih ubacio jos neku vrstu barbusa i mislim da su te koje si naveo sasvim ok. Ne bi smeo da ubacujes spore ribe i ribe sa duzim perajima, jer bi ih barbusi rascerupali.Ako ubacujes jos neku vrstu barbusa gledaj da ih bude bar 5, jer lepse je kad ih imas vise u jatu.
 
Hvala na savetu, negde sam procitao da se odlicno slaze sa botiama. Mozda ne bi bilo lose da pored ovih 8 tigrastih dodam jos 4 crno-zelenkasta i par albino i to bi bilo to. Koji je maksimalan broj ribica za akvarijum od 70l?
 
Nema maksimalan broj riba na 70 l. To je totalno pogresno razmisljanje. Bolje je da budes strpljiv, razvijas svoj akvarijum i onda ako je sve u redu dodajes jos po neku ribu.

Sada vec imas 8 barbusa koji porastu oko 7 cm. Pokusaj da zamislis kako ce to da uzgleda uskoro. Ako dodas i ta cetiri zelena i dva zlatna o kojima razmisljas onda je to poprilicno riba.
Vidi, nemoj da te ovo obeshrabri. Moze da se drzi izuzetno veliki broj riba u akvarijumu mozda i nezamisliv broj za mnoge akvariste ali tada akvarijum zahteva posebnu opremu jer je to onda bure baruta a to mi ne zelimo da imamo.

Ako vec hoces da dodas nesto onda dodaj clown loach-a

dcfc4986a2ae98886c02f7507bc92ddd.jpg
 
Hvala na odgovrima,
clown loach mi je inace omiljena samo cuo sam da se hrani puzevima, a ja ih nemam u akvarijumu. A sto se tice velicine od 7cm za barbuse mislim da je velicina ipak uslovljena velicinom akvarijuma tj. narasli bi toliko u akvarijumu od 300l kad bi bilo samo njih m 8. Sve u svemu, u akvarijum dodajem jednu botiu i to je to, Ostaje mi samo da uzivam u njihovoj igri. Hvala puno.
 
Botia je jatna riba i uvek se bolje oseca kad ih je vise. Po mom misljenju tih 3 komada je minimum.
 
Sumatra,Borneo je poreklo botija(Botia macracantha) i barbusa(Puntius sumatranus).U svojoj aq. karijeri sam imao i jedne i druge,ali nikada zajedno pa me živo zanima kakvo češ iskustvo da imaš sa njima,znači obavezno javi ako se odlučiš kako sve to izgleda!Zopex je 100% u pravu za botije je 3 kom minimum!Pozdrav,i javljaj novosti:ziveli:
 
Dogovoreno. Botie uzimam cim bude plata. :) Da li da zatrazim od lokalnih prodavaca i one crne puzeve ili mogu i bez njih?
 
Mozda nije lose napomenuti da botije vole da imaju mesto gde bi se skrivale, iza nekog panja, pecina od stenja ili bar prevrnuta saksija sa otvorom sa strane
 
Vole mnogo, pa mi nekad dodje da povadim ta skrovista jer recimo modeste se ne pojavljuju uopste. Samo ponekad ih vidim a kad me ugledaju uvuku nos koji su promolile izpod panja.Ispada kao da ih nemam. Naravno makrakante su vise u javnosti . Sad cu tako da namestim ta skrivalista da ipak mogu da ih vidim unura tj da znam sta se desava sa njima. :hej:
 
Uzeo sam danas 2 Botia Macracantha, mlade duzine oko 4 cm, mozda i manje i umelo ne crkoh od smeha. Muzjak rubin ksifoa je jedno 10ak minuta obigravao oko jedne udvarajuci se. Smejurija. Inace barbusi su kidisali na njih kad sam spustio kesu u vodu da se temperature izjednace. Kada sam ih pustio u vodu nisu ih primecivali, kao da su tu odavno. Poslacu i neke slike ovih dana, pa ako moze da dobijem neki savet oko uredjenja akvarijuma.
 
Pazi samo na botie posebno prvih mesec dana dok se ne prilagode. Osetljive su jako na stres pa ih nemoj bez potrebe loviti premestati iil praviti neku veliku pretumbaciju u akv. Od stresa moguda obole . Kasnije kad se naviknu i na tebe i na akv nisu toliko osetljive. Sto ne uze tri, nego samo dve?
 
Uzecu sigurno i trecu nego nisam hteo Macrachantu, vec neku drugu Lochata ili neku slicnu (Striata npr. valjda se tako pise). problem je bio u tome sto je Lochata bila malo veca od ove dve. Stici ce uskoro. Da sam se ranije setio ne bih pravio "barbusarium" vec "botiarium" :)