stari akvarijum u novom svetlu

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Juce me je moj akvarijum prijatno iznenadio.

Vecina nas je verovatno postavila svoj akvarijum u sobi u skladu sa osnovnim savetima koji se daju svim pocetnicima (u tamniji deo sobe gde nije izlozen direktnoj suncevoj svetlosti).

Jucerasnji suncan i topao BGD dan i otvoren prozor, slucajno bas toliko da odbljesak sa njega pada direktno (ali kroz bocnu stranicu) na akvarijum za mene su bili potpuno otkrovenje. Svoje ribice i bilje video sam u potpuno novom svetlu. Prelepe sedefaste boje i ceo dugin spektar na ribama , intezivno zeleno i crveno bilje i vrlo zanimljiva igra svetlosti i senki.
Onda sam se jos malo poigrao pa sam na mesto gde suncevi zraci kroz prozor padaju na pod postavio ogledalo pod takvim uglom da se zraci odbijaju i prolaze kroz istu onu bocnu stranicu akv ali odozdo od patosa sobe ka gore. To je tek bilo ludilo. Tako odbijeno svetlo prolazilo je kroz staklo i reflektovalo se od namreskane povrsine vode, ali sa donje strane. Ceo akvarijum je nestvarno treperio.
Eksperimentima i igri nikad kraja. Cim sam docekao vece u zamracenoj sobi iz istog pravca (bocno, odozdo) osvetlio sam akvarijum obicnom stonom lampom. I mogu vam reci da mojoj sreci i sreci moje cerke nije bilo kraja kada smo videli kako su ribice zaplivale po zidovima sobe (misli se na senke) uz sve vec opisano unutar akvarijuma.
Za svo ovo vreme redovno osvetljenje akv je bilo ukljuceno, a povrsina vode je bila namreskana sto od kretanja ribica, sto od rada filtera.

Poigrajte se i vi malo, bas me interesuju vasi utisci.
Pozdrav
 
Dobrodosao u klub .. ja koristim led diode i pojedinacne sijalicice manje snage da
malo doprinesem dramaturgiji u akvarijumu .. :hej:
 
I ja koristim LED diode ali samo kao nocno svetlo.
Inace u habi su 2xT8 i 2xT5 planiram jos dvije T5 da ubacim ali sam mali lijenj po tom pitanju :cool:
A sto se igre tice to radim takodje sa LED diodama zelena i plava sa ugasenim svetlima po nekad i po par sati pa se pitam da nisam frasnuo vise nego sto treba
 
U obavezama sam velikim, a radim i po 24h u cugu pa nemam vremena za kvalitetnije
pisanie...
Slike sam greskom prepisao, pa neama nesto konkretno da za demonstraciju,
kad stigne novi akvarijum uradice se i nova rasveta .. ;)

Ako znas sta su led diode onda ti nije tesko da zamislis i ukrasno osvetljenje koje neko
naziva moon light. Zapravo led diode vece snage se koriste kao kompletna rasveta ali je izdataka znatno veci cak i u odnosu na najkvalitetniju MH rasvetu.
Generalno gledano led diode imaju usmereno isijavanje svetla pa se u nekim slucajevima
moze docarati prodor suncevih zraka koje si ti imao prilike da vidis.

Ja sam rasturio svetlecu thermaltake podlogu za mis koja je imala te svetlosne efekte.
Dvanaest dioda u tri boje, a napajanje ide preko usb'a cak i kada je kompjuter iskljucen.
Postoji vise rezima rada, svaka boja zasebno, razne kombinacije cak i treperenje sto
bas i nije od neke koristi osim u slucaju kada slusas tehno zvuke .. :)
Diode pozicioniras kako ti se cefne u zavisnosti od setupa. Mozes osvetliti samo cvet neke biljke
ili deo panja ili ........

Na linku imas neke od gotovih proizvoda koji nisu direktno namenjeni akvaristici,
ali ti mogu biti orijentir obzirom da ima i tehnickih podataka .. K i CRI ..
http://www.newledlight.com.cn/phtm/led_street_light.htm

Vidi i u Zajac katalogu, mislim da i tamo ima nesto da se nadje.
 
A sto se igre tice to radim takodje sa LED diodama zelena i plava sa ugasenim svetlima po nekad i po par sati
pa se pitam da nisam frasnuo vise nego sto treba

Gledaj da pruzis biljkama dovoljno kvalitetnog svetla a to nocno nece bitnije uticati na floru i faunu.
Ffrasnuo si kada u akvarijumu ugledas kovcezic sa blagom i ronioca koji pliva oko njega. :D
 
Moguce, kad to ugledam znacice da sam frasnuo ili greskom uletio u AKV koi je namijenjen da se djeca igraju :lol:
 
Znaci ja sam vec frasnuo posto vec odavno u svom akvarijumu gledam epizode iz Ratova Zvezda (krugovi na povrsini su ulazi u crne rupe, mehurici su hiperspace, panjevi-svemirske krstarice, male ribice su lokalna prevozna sredstva i lovci presretaci, kozice su roboti, kugla chladophore je zvezda smrti, itd...).:sorry:
Sad mi samo fale laserski zraci i svetlosni macevi, a za to ce posluziti ideje iz ove teme...;)
 
Ma imaju moje ribice svog Obija, a to sam ja! malo, malo pa uletim u akvarijum sa 20cm dugackom pincetom i "svemirskim" usisivacem i pocnem da zavodim red. Samo cekam pobunu i kada ce neka botija poceti da izigrava Luka Skajvokera, pa da me nabode na svoje siljke!