Synchiropus splendidus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mandarin

Ako tragamo za ribom koja svojim izgledom privlaci paznju, svojom velicinom ne zahteva izuzetno veliki akvarijum onda je mandarin riba pravi izbor.
Ipak da sve ne izgleda tako perfektno ova riba ima par zahteva koje mi moramo da ispostujemo ako zelimo da je odrzimo u dobroj kondiciji i u duzem vremenskom periodu.
Vise o tome ima napisano ovde: Stari link uklonjen

Pa akvaristi ako zelite izazov onda nabavite ovu ribu :)


54dedb75e7c81b103fa43595646d6baa.jpg


6486938a05f1580d4750bc15195935b7.jpg
 
Super riba, nema što, ali meni osobno je iz te porodice lijepši dragonet, ja ga iz milja zovem psihodelik i baš razmišljam o tome da poslije ljeta jedan dopadne u moj akvarij!
Isto znam da bi bilo poželjno prije nego se nabavi takva ribica imati neko vrijeme akvarij, da on "sazrije", tj. da u njemu bude dovoljno malih životinjica s kojima se on hrani, iako je moguce ga nauciti i na suhu hranu, ali to je dosta riskantan potez, jer se ne može garantirati da ce ta ribica ikad poceti konzumirati suhu hranu!
...clanak koji si napisao je super, objašnjava u potpunosti što možemo ocekivati od te vrste ribica! Stvarno nije za pocetnike i ljude koji tek ulaze u morsku akvaristiku ili su tek složili morski akvarij.
 
A ja citao o mandarincima i vidim da svi kažu da akvarij mora bit zreo...bar 6 mjeseci...
S obzirom da puno citam, nikad nebi kupio ribu prije nego o njoj naučim sve kaj se mož pročitat... tak da mandarinac je na wishlisti i tu će stajat neko vrijeme :lol:
Osobno, mislim da se može lako vidjet kad je akvarij spreman za mandarinca... onda kad u malim rupama i čoškovima vidiš sičušne zooplanktone, koji ko artemija skaču okolo...
Al to nije sad bitno... nebi kupio mandarinca samo tako, a vjerojatno bi ga odma kupio da vidim kako jede suhu hranu!
Prava stvar je Royal gramma! :D :wink:
 
hehe, dobro si ti več upučen, vidim ja u tebi dobrog budučeg morskog akvaristu...drago mi je da je to tako :wink:
...ne znam samo jednu stvar, to s mandarincem koji uzima i suhu hranu...koliko mu je samo suha hrana dostatna za dug i zdrav život?! :? ...pretpostavljam da on ipak treba uz suhu i dodatak svoje prirodne prehrane
-zadnje vrijeme se jako bavim tom problematikom oko adekvatne prehrane ribica i njihovog držanja u morskim akvarijima, slažem neke svoje teorije (koje naravno su tek hipotetske, jer nemam na tom podru?ju nekog velikog iskustva)
 
Otvaraj novi topic mandarin fish i prebaci ove postove :lol:

Nego jesi li upucena u microcrve??!
To su ti male nematode koje mogu 2-3 dana živjet u vodi(slatkoj! , vjerojatno može i slana...) koje ti se daju malim ribicama kad se izlegu, nešto tipa artemija...
Osobno uvjeren sam da bi se s njima moglo hranit dosta toga, a posebna je fora kaj su MNOGO jednostavniji od artemije, al nisu tak hranjivi...
Nema veze, dovoljno da 2-3 puta tjedno sa njima malo zasladiš vodu, pa nek ih koralji pokupe, a i mandarinac ako može...

Trebalo bi mi potvrdno mišljenje o ovome... :?
 
za mikrocrve ne znam...ne bih te tu mogla savijetovati...a što se tice artemije, dostatna je za mnoge moje potrebe u akvariju.
 
hmm, ja ti na taj forum i ne idem, pa s toga, ako mi ne daš točan link, teško da ću ga pročitati 8)
 
klasa/porodica : Actinopterygii/dragonets
latinski naziv : Synchiropus splendidus
engleski : mandarin goby/ dragonet goby
hrvatski naziv medju akvaristima : mandarinac/mandarinka
stanište : zapadni Tihi Ocean do Australije
temperatura : 22-28° C
kvaliteta vode : sg 1.020-1.025; pH 8.1-8.4; dKH 8-12
morska struja : slaba, ali more treba biti ispunjeno kisikom

Riba koja u prirodi živi medju koraljima u mirnim uvalama. Mandarin goby naraste do 8 cm. Svaki primjerak je dosta razlicit od drugog, po kolicini odredjene boje (mozemo ih pronaci crvenijih, zelenijih, plavijih), s razlicitim rasporedima sara. Uzorak koji ima po sebi je promjenjiv na perajama.
Malena ribica koja je idealna za stabilne reef akvarije starije od godinu dana, te akvariste koji imaju nesto duzi staz u morskoj akvaristici. Nikako se ne preporucuje pocetnicima, te ljudima koji su tek slozili morski koraljni akvarij. U lošim uvijetima ribica ugiba kroz par dana do nekoliko tjedana-najcesce od gladi, jer nema što za jesti. Riba koja je več izgladnjela ima usukan tj. uvučen trbušćić i to se jako dobro vidi. Da se to ne dogodi preporu?ljivo je nekoliko puta na tjedan ubacivati određenu količinu žive artemije.
Ribica koja ne spada u porodicu Goby, iako nosi to ime, spada u posebnu porodicu ribica koje su karakteristicne bas po obliku glave, vrlo malenim ustima, pectoralnoj peraji- peraja smjestena tik iznad glave, na samom vratu, s kojom komunicira s ostatkom svoje porodice, ali i upozorava protivnika, nekoga tko mu/joj smeta, ili se samo šepiri-što je vrlo cesta pojava s primjercima koji se dobro osjecaju i zele na sebe privuci pažnju-u svakom slučaju, ta peraja je signalana peraja i pocesto ju koristi.
Pliva kao kolibric, tj. izgleda kao da lebdi kroz akvarij.
Preporuca se jedna ili u paru, naknadno unosenje partnera/ice moze zavrsiti kobno po pridoslicu ( s toga kada kupujete posebno, pripazite da su razlicitih spolova). Mužjak ima pectoralnu peraju u obliku ma?a, tj produžetak koji je tanak i s kojim signalizira po potrebi. ženkina peraja je mala i zaobljena, tako da je na prvi pogled lako vidjeti razliku.
Vrlo teritorijalna i nikako se ne preporucuje dva muzjaka u istom akvariju. Ako je samo jedna riba, ona će se više orjentirati sama na sebe i na vlasnika, dok dvije ribe koje su par, plivaju odvojeno, rijetko se susreću. Zajedni?ko druženje im je isključio tokom mriješćenja koje se odvija uzastopno nekoliko noci zaredom po nekoliko puta po noči.
Riba koja se takodjer mrijesti u akvarijima, ali mlade je nemoguce uzgojiti u zajednickom akvariju.

Akvarij za tu mandarince treba biti stabilan, pun zivog kamenja koji vrvi kopipodima, te ostalim slicnim organizmima koje u svom konstantnom obilazenju po akvariju lovi. Hranu prihvaca i obliku zive artemije, a s vremenom postoji mogucnost da se navikne i na sitne granulice te listice. Društvo u akvariju koje joj paše su mirnije reef safe ribe s kojima ne dolazi u kontakt. Zadržava se pri dnu akvarija, i po kamenju te je u stalnoj potrazi za hranom. Jede sitne crvice, planarije, kopipode i ostale sitne žive organizme u akvariju koji joj stanu u usta.
 
Samo da dodam jednu sliku mandarina. Nesto sam petljao, on mi se nasao pri ruci pa zavrsio u malom akvarijumu za slikanje a posto ova tema postoji onda da ne otvaram novu.
 

Attachments

  • DSCF1727.jpg
    DSCF1727.jpg
    25.1 KB · Pregleda: 7
mandarin je skros divna riba, a može biti i jako korisna.

U svakom slučaju, nemojmo zaboraviti da jede isključivo samo živu hranu koju nađe u akvariju i da se rijetko koji privikne na granule, pa ga se s toga ne stavja u premlade akvarije