Tablica za grejace bez termostata

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Ovo je tablica koja se koristi za odredjivanje potrebne jacine (W) grejaca bez termostata. Ipak neko i dan danas koristi takve grejace pa ce mu ova tablica i tekako koristiti.

Vrednosi unutar tablice su (W)
 

Attachments

  • jpg.jpg
    jpg.jpg
    37 KB · Pregleda: 346
E to sada ima smisla.
Onaj tvoj prethodni post sam pokusavao da rastumacim ali nikako nije islo :)

Nego, da li si siguran da jos ima takvih koji koriste grejac bez termostata?
Mislim, veliki je rizik jer je i uticaj spoljne temperature veliki a s druge strane cena grejaca nije takva da je grejac nedostupan.
 
Evo da malo pojasnim. :wink:

Jeste da je to zastarela metoda zagrevanja akvarijuma,ali mnogi odgajivaci tropskih akvarijumskih riba i dan danas,jos uvek koriste takve grejace bez termostata. Imao sam prilike da vidim kod jednog odgajivaca zivorotki, gde je u svim akvarijumima koji su iste litraze, postavio grejace bez termostata. Ali sam primetio da ima jedan malo veci aparat ( kao vazdusna pumpa ) to mu je glavni termostat koji je povezan sa svim grejacima. Pitao sam ga zasto je to tako uradio. Ali vrlo brzo sam se pokajao sto sam postavio takvo pitanje, jer zaista kada se izracuna cena tih grejaca bez termostata, mnogo je povoljnija nego cena grejaca sa termostatom. Zamisli sad, 20 takvih akvarijuma sa grejacima sa termostatom, kolika je to cena. Znaci 20 x 2.5 evra ( VP-cena ) = 50 evra - za grejace Aqua-El bez termostata ili 20 x 9 evra (VP-cena )= 180 evra - za grejace Aqua-El sa termostatom. A sad zamisli kako to progresivno raste usteda u nocu na jos veci broj akvarijuma.

I jos sto je zanimljivije, taj glavni termostat mnogo je precizniji nego na bilo kojem grejacu sa termostatom.
Kada sam posle dobijenog odgovora razmislio, shvatio sam zasto se jos uvek proizvode takvi grejaci. Poznata Evropska firma AQUA-EL u svom programu ima od 5 W - 110 W takve grejace bez termostata.

Evo slike Aqua-El-og grejaca bez termostata od 5 W :
 

Attachments

  • aqua-el_grejac_bez_termostata.jpg
    aqua-el_grejac_bez_termostata.jpg
    3.3 KB · Pregleda: 549
Znam da moze da se koristi ali je stvarno rizicno.
I taj akvarista koga navodis koristi centralni termostat i uniformisane akvarijume sto mu daje neku sigurnost.

Inace veci sistemi se ne greju na taj nacin jer bi potrosnja struje bila do neba. Tu se koristi gas za zagrevanje. Kod mene se odrzava temperatura prostorije a u vodi je elektricni grejac i on se ukljuci samo ako temperatura vode drasticno padne. To moze da se desi jer je tu u pitanju automatska izmena vode koja se stalno odvija i to u razlicitoj kolicini.

E sad, znam da svi nemaju prikljucen gradski gas i da im je struja jedini izvor grejanja ali i tu moze da se stavi grejalica na gas iz boce ako su u pitanju vise akvarijuma u nekoj prostoriji.
Ipak, sve zavisi do koje granice moze da se ide sa strujom a da racun nije ubitacan i tu svako treba da nadje svoju racunicu.
Za jedan ili dva akvarijuma, mislim da je sasvim prihvatljivo da se kupi grejac sa termostatom. Eheim-Jager je prava stvar :) Doterali su grejac do savrsenstva.
 
Nisam te dobro razumeo oko zagrevanja sa gasom. Kada kazes: "tu upitanju automatska izmena vode koja se stalno odvija i to u razlicitoj kolicini." Ne znam na sta mislis.

Nego, zaboravio sam da ti kazem, da taj covek ima centralno grejanje u toj prostoriji. I da mu je razlika izmedju temperature prostorije gde su akvarijumi i vode u akvarijumu, veoma male. Tako da ukljucenje i rad tih grejaca je minimalan. U nekim akvarijumima i nema potrebe za uklucenjem grejaca jer je temperatura prostorije veoma visoka. Zaboravio sam isto tako da kazem, da ima vise takvih vezanih polica sa akvarijumima iste litraze. Sto znaci nekoliko polica sa centralnim termostatima kako si ih nazvao. Inace prostorija je ogromana odnosno, to je nekakva odgajivacnica gde uglavnom radi sa komercijalnim ribama. Zaista mnogo je novaca ulozeno u takav objekat.

Slazem se sa tobom sto se tice Eheim-Jager grejaca, samo sto bih tu dodao i Tetra grejace.
 
Mislio sam da se koristi gas za zagrevanje prostorije. I centralno je u redu. Kod mene je sve na gas. Ne greje se voda nego prostorija gde se odrzava 26C. Dakle, voda se posredno greje.

Izmena vode u sistemu je automatska i odvija se stalno. Jedan deo ide van sistema a nova, sveza i hladna voda ulazi u sistem. Kolicina te sveze vode je razlicita i zavisi koliko je vode izaslo iz sistema. Kada kazem sistem mislim na sve kompletno a ne samo na akvarijume.

Verujem da su i Tetrini grejaci ok. Ja ih nemam pa nemogu da diskutujem o tome. Danas su, manje vise svi grejaci ok.
 
Eto vidis ,opet mi nije jasno to automatsko menjanje vode u akvarijumima.

Hoces mi malo opsirnije objasniti o kakvom se sistemu radi i kakvu svrhu ima... Ako sam dobro razumeo da se radi o vecem broju akvarijuma gde se automatski menja voda odnosno doliva hladna. Sad mi je to malo cudno "hladna". Ja sam uvek imao losa iskustva sa dolivanjem hladne vode... Ne znam, hajde malo mi to objasni ako ti nije tesko, jer stvarno ne znam.