Test kit Nitriti/Nitrati

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ovde je test kit Aquarium Farmaceutical-a. Kao i kod odredjivanja amonijaka i odredjivanje nitrita je vrlo jednostavno. Uzme se uzorak vode u ampulu do bazdarne crte, doda se pet kapi reagensa, ampula se zatvori i promucka i nakon pet minuta se ocita vrednost tako sto se uporedi boja rastvora sa bojom na kartici.

I kod ovog testa mana je sto su boje na karti prikazane u relativno velikom rasponu i to: 0, 0.25, 0.5, 1.0, 2.0, i 5 mg/l
Pored toga je problem u uporedjivanju boje tecnosti iz staklene ampule sa bojama na papiru.
U osnovi test zadovoljava osnovne potrebe i moze da se koristi kao indikator sadrzaja nitrita.

f1abdabb2742ea68ee00634eeb9a826b.jpg
 
Ima jos jedan problem sa bojama. Neupotrebljiv je za ljude koji su "daltonisti". :wink: Mozda malo smesno ali istinito. :roll:
 
Onda pozoves komsinicu da ocita vrednost :wink:
Mozda je daltonizam i prednost.

U sustini za sve takve kolorimetriske analize trebalo bi posedovati kolorimetar ali je ovo samo akvaristika pa onda bi to bilo malo preterano.
 
Vidis Bobane , ti ljudi i ako su hendikepirani imaju bar neku prednost nad nama. Komsinice im cesto pomazu. :lol:

Salim se malo. :wink: Nego ,interesujeme sta je to kolorimetar ? Prvi put cujem za tako nesto. Ne znam gde se sve koristi.
 
Vidi i mene zanima to je to kolorimetar!
Nego ono vezano za daltoniste...malo mi je cudno da ce covjek daltonist biti ljubitelj akvaristike, posebice s toga to je akvaristika dar bojama...osim ako nije netko polu akvarist (ko moj dobar proijo) koji ne razaznaje od sive preko plave na zelenu...sve su mu iste)!
to se tice tog tvog testera, za to koristim od serre, kau da ba i nije najtocniji, ali trenutno nemam bolji, pa taj kakav je takav je!
 
Joj vi i hemija :D

Kolorimetrija je deo kvantitativne analiticke hemije. Sustina je da neke reakcije stvaraju obojene rastvore ili se lako prevode u obojene rastvore a intenzitet boje zavisi od koncentracije. Ta cinjenica je iskoriscena da se odredjuju koncentracije te materije u zavisnosti od intenziteta boje.
Taj rastvor se stavi u kivetu i kroz njega se propusta svetlost pa se meri ili transparencija ili apsorpcija svetlosti. Taj uredjaj se zove kolorimetar a koristi se na mnogim mestima od industrije do medecine itd. Pogodan je jer mi netreba da brinemo o tim bojama nego samo da procitamo otklon skazaljke na instrumentu ili ako je digitalni, samo broj. Pogodan je i za daltoniste pa onda nista od komsinice :D
Da bi odredjivali koncentracije nekog rastvora mi treba da imamo standardne rastvore u kivetama koje nam sluze za kalibraciju. Te standardne kivete sa rastvorima poznatih koncentracija bi bile u nasem akvaristickom slucaju one kartice sa bojama.
Sve ovo znaci da mi za odredjivanje NH<sub>3</sub> NO<sub>2</sub> i NO<sub>3</sub> koristimo kolorimetrijsku metodu samo sto merenje ne radimo sa instrumentom nego vizuelno.
Eto, to bi bilo onako prosto i razumljivo.
 
Bobane trebam tvoj savjet oko testera... narocito me kopa ovaj za NO3 (nitrat) Imam neko sera smece od testa koje je totalno poludelo i baca neznam kakve rezultate.. U soku sam odnio vodu u shop i testirao tamo na njihovom o pokazalo 0.. Zatim sam kupio od Tetre... ista prica.. tester se crveni tek tako a nitrata nema..

Zanima me koje ti na poslu koristis.. ne nest amatersko/hobi di se kaplje 6 kapi ovog pa 6 onog pa zkasika praha, vec jednostavnije i pouzdanije testiranje za profi upotrebu, pa nek kosta.. (vidio sam neke cool u jednom shopu, sam se umoci papir u vodu i pokaze boju... 100 papirica-->60EU za profi upotrebu.. nisam stigo magare vidit ime firme jer kad je trgovac reko 60 prepo sam se i pobjego iz ducana :lol: .. (mislim da su svi ovi s tri komponente losi... )

thx,.


Mario
 
Cao,

Takvi slucajevi su mi poznati i tu je glavni krivac "out of date" za taj test kit. Svi ti testovi imaju neki rok trajanja koji se doslovno NE postuje a krajnju cenu plate akvaristi. Prodavnice drze takve test kit-ove dugo. Savet bi bio da takvu opremu kupujes u radnji koja ima veci promet pa se sve brze obnavlja kao i popularnije test kit-ove koje vise ljudi koriste tu gde si ti. Konkretno za Serine testove ne mogu da komentarisem jer ih ja ne koristim. Proveri i da li su za morsku vodu.

Druga stvar je da kada poredis test kit-ove obavezno vidis da li su za NO<sub>2</sub><sup>-</sup> NO<sub>3</sub><sup>-</sup> ili samo za N ali to sigurno znas.

Ja koristim testove Seachem-a kao i Aquarium Pharmaceutical-a bez nekog pravila, jednostavno sta dohvatim pod ruku. Stoje jedan pored drugog. I jedan i drugi su ok za nas. Seachem je skuplji ali i precizniji. Pored toga, test kit sadrzi i referentni rastvor koji ti je neophodan bas u ovakvim situacijama kada dobijas nepouzdane rezultate. Onda jednostavno proveris taj referentni rastvor i ako je ocitavanje drugacije od referentne vrednosti znaci da je test kit-u proslo vreme. Ja sam skoro imao takav slucaj sa saseachem-ovim test kit-om za Cu.

Aquarium Pharmaceutical je isto tako dobar samo sto je njegova graduacija znatno grublja a i nema referentni rastvor. Ja licno tu bas i nevidim neki bitan problem jer mi i nismo u stanju da primetimo neke male razlike u boji. Za to se koristi bas taj gore navedeni kolorimetar. Pharmaceutical-ovi test kitovi su ovde izuzetno korisceni i nema primedbe na njih od strane akvarista. Cak su po popularnosti znatno iznad seachem-ovih test kitova cemu kumuje cena.

Da sada nepisem na siroko i nadugacko nego da kazem da ti treba da se opredelis za jedan test kit koji ti je dostupan, relativno pouzdan i da mu je cena ok. Bacanje para na neki skup i precizni test je bez veze. Recimo sta tebi znaci da li imas 0.10 ili 0.12 ppm NO<sub>2</sub><sup>-</sup>. To vazi i za amonijak i za nitrate. Razlike koje su bitne za nas mi mozemo da uocimo i bez te preterane preciznosti jer takve male nijanse u koncentraciji ne igraju bitnu ulogu. Vidis da u mnogim tekstovima o morskoj akvaristici ljudi kazu da im je sve 0. To nije tacno nego su koncentracije takve da su ne merljive sa opremom kojom mi raspolazemo i sto je sasvim prihvatljivo i sa naseg stanovista reci da je nesto 0 i nije pogresno.

Jos sam misljenja da proizvodi koji nose tu "profi" oznaku vise referisu na kolicinu nego na preciznost i kvalitet. Niko normalan nece da ponudi veliku kolicinu jednom akvaristi nego nekom profesionalcu koji takve stvari koristi svakodnevno. I ti papirici koji su po principu latmus papira isto tako imaju svoje mane i prednosti. Prednost je ta sto ti samo umocis papir u vodu i on se oboji (easy to use) a mana mu je preciznost koja je ispod gore navedenih proizvoda.
 
Bobane hvala na opsirnom odgovoru.. Stvari koje si napisao zvuce logicno i opredjelit cu se za neki (nece biti ni sera ni tetra) vec moram prvo pogledati sta se tu sve sece na marketu pa cu vidjeti..

Hvala

Mario
 
Moram priznati da sam skros zadovoljna sa Seachemovim testerima. Totalno su zanimljivi, a i pokazuju mi da mi je u akvariju sve u najboljem redu! (sigurno ne bi bila oduevljena da mi pokazuju da imam nitrata, amonijaka ili fosfata vika)
Bobane, hvala ti! :D