Providna Bradata Agama

Translucent ili skraćeno u daljem tekstu trans gen je jedan od prvih recesivnih gena koji su se javili kod selektivnog ukrštanja Centralnih bradatih agama - Pogona vitticeps. Trans gen se izražava na samoj Agami kroz poluprovidnu kožu odnosno krljušti, zatim potpuno crnim očima, zamagljenim bodljama i plavim stomakom što su sve posledice manjka određenih pigmenata. Sam po sebi trans gen nema negativnog uticaja na zdravlje i dugovečnost Centralne bradate agame. Sada neću ulaziti u dalje opise samog gena, izgleda i genetskih izraza jer to i nije tema ovoga teksta ali sve to sam, manje više, objasnio u poslednjem videu na mom Youtube kanalu, istog imena kao i moj profil, gde je sve to objašnjeno jednim vrlo prostim jezikom.

Ovde sam hteo da se dotaknem kontraverze oko trans gena o kojima se dosta polemiše. Ovaj morf je vrlo interesantan pošto se pomoću njega, uz malo sreće, može sresti vrlo popularna Paradox varijacija Centralne bradate agame. Varijacija je potpuno nasumična i jedino što se zna je da se skoro po pravilu javlja pri ukrštanju jedinki koje imaju trans gen.
Trans gen je oduvek bio na meti kao "opasan" ili "nehuman", slično kao i sa Spider i Champagne morfovima kod Python regius za koje se sada osnovano tvrdi da mogu izazvati neurološke probleme, takozvani "head wobble" ili super forma Champagne gena koja je smrtna za Roze loptastog pitona. Ovakvi problemi mogu se izbeči pažljivim ukrštanjem jedinki ali želja za brzom zaradom uglavnom prevagne i ova problematika ostaje po strani.

8981

Ipak, Trans gen kod Agama se smatra nestabilnim zato što je većina starijih pokušaja ukrštanja Translucent x Translucent umesto "pravilnog" ukrštanja Heterozigot translucent x Heterozigot translucent ili Heterozigot translucent x Translucent dovela do deformisanih ili mladih Agama sklonim bolestima ili malom životnom veku. To se verovatno dešavalo zbog tadašnjeg malog genetskog bazena i ukrštanja u srodstvu ali ne poričem urodjenu slabost ili, ako ga tako mogu nazvati, zlog dvojnika trans gena koji se prenosio sa njime što je bila teorija nekih starih hobista iz Australije koja mi je zapala za oko.

Ako ova teorija ima smisla, možemo se barem teorijskim, matematičkim putem, rešiti loših osobina koji nosi taj kompanjon trans genu tako što ćemo iskrstiti odnosno ukrstiti Translucent i Heterozigot translucent agame sa Normalima dok ne budemo dobili Translucent agamu bez tih naslednih slabosti i mogućih deformiteta.

Pojedini hobisti i odgajivači misle da nemamo dovoljno divljih primeraka P. vitticeps van Australije kao i voljnih ljudi koji bi sve to uradili i da je cela vrsta u veoma lošem položaju. Dodatno otežava i činjenica da odgajivači vođeni željom velike zarade gledaju kako dobiti i izleći najatriktivniju agamu sa što manje istraživanja, ulaganja i vremena. Pored ovog čestog tipa ljudi postoje i oni koji nisu upučeni sa morfovima i koje ta tematika u suštini uopšte i ne zanima pa mogu da mućkaju šta god žele bez da razumeju šta rade i kakve su moguče posledice.

8983

Sve u svemu, kako ide vreme i kako se javljaju nove boje, morfovi, a i raste broj trans agama u svetu iz loših linija, tako se i povećava i nasledjuje urodjena genetska slabost i manji životini vek Bradatih Agama što će za par decenija dovesti do pojave slične onoj kod vukova-pasa za koju su trebale hiljade godina da se desi zbog same veličine legla i bržeg sazrevanja jedinki - drastično skraćen životni vek. Biće uvek ljudi koji znaju šta rade i šta je ispravno raditi, a i video sam par novih "normal" projekata tako da možda nećemo tako brzo dočekati apokalipsu agama . Slična stvar je i sa Zero i Witblits genom, koji su takodje recesivni, mada je situacija izraženija kod trans morfa, pošto Paradox agame koje se mogu nasumično pojaviti medju njima mogu dostići vrtoglavu cenu a verovatnoća da se pojave je povećana ako se nepravilno ukrštaju geni.

8982


Naravoučenije je, možda, ako ga ima, da pri kupovini, poklanjanju, razmnožavanju ili bilo kakvoj nabavci agama, ali i bilo koje druge vrste životinje, dobro obratimo pažnju na poreklo jedinki jer budućnost i negativne posledice eventualnog razmnožavanja mogu biti velike. Inače Australija je od 60tih godina zabranila bilo kakav izvoz bradatih agama iz divljine tako da je i to otežavajuča okolnost. Ja sam gledao da moje agame nabavim sa različitih kontinenata ali to je moj problem pošto imam daljih planova. Samo treba biti malo pažljiviji i obazriviji što se porekla tiče. Takodje ako se primeti neki navedeni tip ljudi, treba se posavetovati, a ne podržavati tako nešto što nije u redu i što se radi iz neznanja ili pohlepe a to, naravno, treba da važi za bilo koju vrstu životinje koju želimo da nabavimo za svoga kućnog ljubimca.

Autor teksta: @Gušter Emili