Upoznavanje i savet

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Pozdrav svima!
Ja sam Nenad i moglo bi se reći stari/novi akvarista. Imao sam akvarijum devedesetih godina (100 l) dok sam bio tinejdžer ali sam ga poklonio bratu posle nekoliko godina jer nisam imao vremena da se bavim jer sam jurio ispite za fakultet. U ono vreme, devedesetih, retko ko je imao novca da kupuje hemiju za akvarijum a puno njih nije nešto ni znalo oko toga. Jedva smo nalazili novac za život pa je to išlo kako je išlo. U tih 5 godina, koliko je bio akvarijum kod mene, nisam imao nikad problema sa ribama. Pre dva meseca sam kupio akvarijum (aqua one 850,zapremine 165l), ubacio sam dve fotke mog akvarijuma.

Trenutno imam 4 German blue rams, 1 Bolivian ram, 6 Glowlight tetre, 4 kulija, jednog Hillstream loach i 8 otocinklusa. Nije nešto puno riba u odnosu na litražu, ali ne dodajem nove ribe jer se mučim sa amonijakom od samog početka. Kad sam sredio akvarijum što se tiče pozadine, biljaka i enterijera, radio je nekih 10 dana bez ubacivanja riba. Onda sam krenuo polako sa po 3-4 svake nedelje, jer baš iz razloga stvaranja amonijaka nisam hteo da ga punim ribicama tako brzo. Posle možda nekih 3 nedelje od ubacivanja prvih ribica detektovao sam amonijak 0.5. Na savet radnika iz obližnje radnje (Hollywood Fish Farm ), znaju je naši koji su u NZ, promenio sam 50% vode i smanjio na 0.25. Posle 7 dana i nehranjenja ribica opet sam promenio 50% i spustio na 0. U filter sam ubacio Nitra-Zorb i krenuo sa ubacivanjem Stability od firme Seachem da bi ubrzao proces stvaranja bakterija. I tako posle 7 dana od zadnje promene vode, krenem da ih hranim opet i posle 7 dana opet amonijak(0.5). Opet jovo nanovo. Dve nedelje dijeta i svakih 7 dana promena po 50%. Svaki dan sam ubacivao potrebnu dozu Stability od prve detekcije amonijaka od kako imam akvarijum. Kad sam ponovo spustio aminijak na 0, krenem da ih hranim svaki treći dan. Za deset sekundi nestane sva hrana koju ubacim unutra. E da, svaki put kad testiram na amonijak, testiram na nitrate i nitrite i svaki put 0, osim za amonijak. Evo sad sam testirao opet i amonijak je izmedju 0.25 i 0.5. nitrati 0, nitriti 0. Ajde izvadim ja malo podloge, ostavim je na suncu da se isuši i sipam česmovaču da vidim da podloga možda ne zadržava amonijak. Posle nekih sat dva u česmovači testiram i amonijak je 0. Znači nije podloga.

Sad ću ovoh dana ponovo da promenim 50% vode ali stvarno mi nije jasno zbog čega se tako brzo stvara amonijak i da li je moguće da tim bakterijama treba baš dugo da se razviju.U filteru imam Aqua one ceramic substrate i aqua one ceramic noodles-koji sam dobio pri kupovini akvarijuma, dodao sam samo ceramic substrate. Stvarno nisam pametan. Svaki savet bi mi dobro došao.

Attachments

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,640
78
48
65
Beograd
Sacekaj da se @boban ukljuci. Meni su nepozna tivecina tih preparata sto si nabrojao.
Nisi napisao koji je ph vode, jer u baznoj vodi amonijak lakse raste nego u kiseloj.
Verovatno su dva razloga, filter jos nije proradio punim kapacitetom, a najpre ce biti podloga bez obzira sto si je testirao.

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Sacekaj da se @boban ukljuci. Meni su nepozna tivecina tih preparata sto si nabrojao.
Nisi napisao koji je ph vode, jer u baznoj vodi amonijak lakse raste nego u kiseloj.
Verovatno su dva razloga, filter jos nije proradio punim kapacitetom, a najpre ce biti podloga bez obzira sto si je testirao.
Sad sam testirao,PH je 6.8

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,492
221
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Sve ovo sto si napisao deluje mi dosta nabacano i prilicno neorganizovano.

Akvaristika jeste gajenje riba ali akvarijum je malo vise od toga pa tu spadaju i biljke itd ali eto, hteli mi to ili ne, i bakterije. Naravno one korisne su to sto nama treba. Te bakterije isto posmatraj kao i tvoje ribe. I njima trebaju povoljni uslovi da bi opstale ali treba im i hrane.
E sada, kada ti sve to tako seckas onda tu i ne moze da bude nekog rezultata.

Podiga se nivo amonijaka. Daj malo vremena da se uspostavi ravnoteza, da se populacija bakterija prilagodi kolicini hrane. Kada se to desi onda ce polako de se koriguje i sve dalje. Ti si urdio upravo obrnuto. Prekinuo si lanac ishrane koje direktno dovode do uginuca bakterija. Da i Stability su zive bakterije koje treba da jedu :) Znaci ti ne prekidas ishranu nego bas obrnuto, nastavljas sa njom.

Koliko vidim tvoj akvarijum se nije postenoni zaprljao. Daj mu vreme i bice sve ok. Onako usput, zaturi negde taj test za amonijak, zaboravi privremeno na njega. Hrani ribe normalno i uzivaj u njima. Promeni malo vode, jednom mesecno ili kako ti je vec zgodno. Nitra-Zorb je izmenjivacka smola. Pokupi nitrate ali mislim da bi bilo bolje ako bi to biljke uradile. Strpi se malo, daj svima sansu da se pokazu sta i kako mogu da urade.

Te rasprasivace za vazduh izvadi ili barem jedan. To ti bas i nije potrebno. Imas ti tu filter koji cirkulise vodu. Za dekoraciju pokupi neko drvo i pravo kamenje, ima toga dosta po okolnim potocima. Sa time ce sve biti mnogo prirodnije a i lepse.
Eto tako ukratko pa javi kako napreduje :)

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Sve ovo sto si napisao deluje mi dosta nabacano i prilicno neorganizovano.

Akvaristika jeste gajenje riba ali akvarijum je malo vise od toga pa tu spadaju i biljke itd ali eto, hteli mi to ili ne, i bakterije. Naravno one korisne su to sto nama treba. Te bakterije isto posmatraj kao i tvoje ribe. I njima trebaju povoljni uslovi da bi opstale ali treba im i hrane.
E sada, kada ti sve to tako seckas onda tu i ne moze da bude nekog rezultata.

Podiga se nivo amonijaka. Daj malo vremena da se uspostavi ravnoteza, da se populacija bakterija prilagodi kolicini hrane. Kada se to desi onda ce polako de se koriguje i sve dalje. Ti si urdio upravo obrnuto. Prekinuo si lanac ishrane koje direktno dovode do uginuca bakterija. Da i Stability su zive bakterije koje treba da jedu :) Znaci ti ne prekidas ishranu nego bas obrnuto, nastavljas sa njom.

Koliko vidim tvoj akvarijum se nije postenoni zaprljao. Daj mu vreme i bice sve ok. Onako usput, zaturi negde taj test za amonijak, zaboravi privremeno na njega. Hrani ribe normalno i uzivaj u njima. Promeni malo vode, jednom mesecno ili kako ti je vec zgodno. Nitra-Zorb je izmenjivacka smola. Pokupi nitrate ali mislim da bi bilo bolje ako bi to biljke uradile. Strpi se malo, daj svima sansu da se pokazu sta i kako mogu da urade.

Te rasprasivace za vazduh izvadi ili barem jedan. To ti bas i nije potrebno. Imas ti tu filter koji cirkulise vodu. Za dekoraciju pokupi neko drvo i pravo kamenje, ima toga dosta po okolnim potocima. Sa time ce sve biti mnogo prirodnije a i lepse.
Eto tako ukratko pa javi kako napreduje :)
Ima drvo i to poprilično veliko ali se ne vidi od biljaka, fotografisaću sa strane pa će se videti.
Znači hranjenje svaki dan, dodavanje Stability i nema testiranja neko vreme, promena vode jednom ili dva puta mesečno. Kad završim sa Nitra Zorbom, imam još dva puta da dopunim neću više ni stavljati u filter. Ostaviću Api Phos Zorb jer mi je dosta pomogao u smanjenju algi, mada i on kad završi svoje tamo negde u Januaru ide napolje. Samo sam ostavio jedan raspršivač da radi, drugi je isključen. Reci mi jel pametno dodavati nove ribe (2-4 maksimum) svake nedelje ili svake druge ili da čekam da se uspostavi biološki proces?

Attachments

Last edited by a moderator:

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,492
221
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Nemoj da ti je tesko da kada pises da pravis razmak, novi red itd. Mnogo lakse se cita. Ovako sve spojeno je dosta tesko za citanje. Ja sam to malo popravio, tek onako da bude preglednije.

Hrani ribe kako mislis da je ok. Ja svoje hranim jednom dnevo, tacnije svakog jutra. Dodavanje ti bakteruja ( Stability ) je tvij izbor. Meni licno to ne bi pali ni na pamet. Na samom startu ok ali sada, sta da ti kazem, tvoj izbor. Phos Zorb i Nitra Zorbom su ok ako bas moras. Nije lose, moze to ali moze i bez toga. Realno sto manje hemije a sto vise "prirode" za tvoj akvarijum bice bolje.
Sa ribama nemoj da zuris, nemas ti potrebe za time. Sacekaj da se sve sredi, da akvarijum malo "sazri". Vidi se da je sve novo pa zato nemoj da zuris, imas ti vremene.

I u koji Hollywood kupujes, Mount Roskill ili Albany?

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Nemoj da ti je tesko da kada pises da pravis razmak, novi red itd. Mnogo lakse se cita. Ovako sve spojeno je dosta tesko za citanje. Ja sam to malo popravio, tek onako da bude preglednije.

Hrani ribe kako mislis da je ok. Ja svoje hranim jednom dnevo, tacnije svakog jutra. Dodavanje ti bakteruja ( Stability ) je tvij izbor. Meni licno to ne bi pali ni na pamet. Na samom startu ok ali sada, sta da ti kazem, tvoj izbor. Phos Zorb i Nitra Zorbom su ok ako bas moras. Nije lose, moze to ali moze i bez toga. Realno sto manje hemije a sto vise "prirode" za tvoj akvarijum bice bolje.
Sa ribama nemoj da zuris, nemas ti potrebe za time. Sacekaj da se sve sredi, da akvarijum malo "sazri". Vidi se da je sve novo pa zato nemoj da zuris, imas ti vremene.

I u koji Hollywood kupujes, Mount Roskill ili Albany?
Kupujem u Albany, bliži mi je, jer sam u Stanmore Bay sa stanom. Ne znam da li nekog znaš tamo ali savetujem se sa Stivom. Obično odlazim tamo kad on radi jer je najiskusniji...

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Neznam ja nikoga licno tamo, nego cista radoznalost. Ja sam godinama u akvaristici a nikada me put nije naveo u te prodavnice. Mozda jednoga dana i da svratim tamo da vidim i to cudo :)
Pa ja znam samo za Animates i za njih. Ovde sam u Aucklandu od maja ove godine inače sam bio u Invercargillu dve godine, ali tamo nisam imao nikakvih uslova za držanje akvarijuma. Ako znaš još neku radnju slobodno reci, neću se ljutiti,hahahaha. Ako te kojim slučajem put navede u Auckland, kod mene si uvek dobrodošao.

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Ko zna, mozda cemo se i videti jednoga dana :) Ja sam ovde u provinciji, daleko od sveta. Miran zivot je ono sto me zanima a sve ostalo kako bude :)
I naš plan je sličan. Kad deca završe škole odmah odavde bežimo.Ne bi ja dao Invercargill za 50 Aucklanda....Ja sam iz jednog velikog grada otišao i nemam nameru da ostatak života provedem u nekom drugom velikom gradu.

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,492
221
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ako su ti deca u mladjem uzrastu onda je bolje da se odmah preselis u manje mesto. Znas i sam, deset minuta do posla, pet minuta do skole itd. U Auckland-u nije tako osim ako si bas velike srece. Ja imam par minuta do mora, nesto malo vise do plamine, reka mi je pisomet itd. Eto to je provincija, kako mi kazemo seljacki zivot :)

• Like
Reactions: zopex2008

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Pa, najstarija zavrsila year 13 ali hoce da ide jos jedan term ili dva, trebaju joj krediti za univerzitet, srednja zavrsila year 8, a najmladja zavrsava year 6.
Skole su bas blizu,10 minuta pesice. Dok smo bili dole na jugu pesacile su od bus stanice do kuce i po 45-60 minuta. Plaza na 7 min pesice, New World na 50 m. Ne mogu da menjam posao niti grad jer sam ovde dobio sve uslove za rezidens. Posle rezidensa da. Trenutno radim kao dog handler/trainer, van Aucklanda za taj posao se placa manje. Posle rezidensa bice bolje.... meni i supruzi kako bude, bitno deci da je dobro.... e da, kad si vec spomenuo da promenim vodu jednom mesecno ili kako god, da promenim 30% ili 50%?

Last edited by a moderator:

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
I kako ide sada, da li je sve doslo na svoje mesto?
Pa nisam ništa testirao od onog dana kad si rekao da zaturim testere......U utorak ću pošto tada ne radim i planirao sam da promenim malo vodu,ali testiraću pre promene.Moram malo da raskrčim i biljke pošto su se raširile i sad je džungla unutra. Jedino novo je da sam dobio na poklon par Apistogramma Trifasciata.

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,492
221
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ako su ribe zdrave i prave i bez tih velikih laboratorijskih ispitivanja znaci da je sve ok. Pored toga jos ti to govori o velikoj “neophodnosti” testiranja vode na nekoj ucestaloj bazi.
He he, te trifasciate sam ja pazio neko vreme dok nisu otisle kod. tebe :)

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Zasad ribe su srećne.Tetre jure jednu drugu stalno, otosi rade svoj posao i ne staju uopšte, a ramovi klasika(dežuraju od sredine akvarijuma pa nadole), kuliji se vide tu i tamo (kad je hranjenje u pitanju). Vizuelno su svi ok. Čekam utorak da dodje pa da se posvetim jedno par sati da testiram vodu i da sredim džunglu u akvarijumu. Javiću odmah rezultate testova. Uspeo sam mužjaka da fotografišem, ženka se krije po akvarijumu-još su mladi oko 4 meseca.

Last edited:

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
13
0
1
44
Auckland
Ako su ribe zdrave i prave i bez tih velikih laboratorijskih ispitivanja znaci da je sve ok. Pored toga jos ti to govori o velikoj “neophodnosti” testiranja vode na nekoj ucestaloj bazi.
He he, te trifasciate sam ja pazio neko vreme dok nisu otisle kod. tebe :)
Dodjem ti ja tako s posla i skuvam sebi kafu i gledam moje vodene zverkice i neda mi djavo mira.Hajde da ispitam parametre vode.Amonijak manji nego prethodni put, Nitrati i Nitriti uvećani,što znači da su bakterije krenule da rade svoj posao.Fotografisao sam kao dokaz..Koji je sledeći korak,verovatno zamena 25% vode ili ? Ne znam što mi je okrenuo fotke,nadam se da se vidi i tako,a ne vidim opciju da mogu da ih rotiram.Uspeo sam nekako.

Attachments

Last edited: