Upoznavanje i savet

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Mozes da zamenis vodu da bi oborio NO2- Vazno je sada da ostavis da se sve to samo sredi, bakterije, biljke itd. Kada se uspostavi ravnoteza onda vise nemas briga i samo menjas vodu po potrebi.
Zamenio sam jutros, 40 litara sam promenio.Skoro pa 25%. Skoknuću danas ili sutra da uzmem još 2-3 ribice.Nemam Corydorase uopšte. Mogao bi jedan par da uzmem pošto već imam 4 kulija i možda par Golden Ram ili Blue Ram. Videću šta imaju.Našao sam još jednu radnju ovde kod mene New Pupuke Aquarium Centre ali trenutno ne rade do 20.januara.Na fejsu imaju dobre ocene.

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Pozdrav svima i Srećna Nova Godina.
Danas sam testirao vodu posle jučerašnje zamene i amonijak je 0, NO2 je izmedju 0.25 i 0.50ppm i NO3 je 5ppm. Malo se lakše diše sa saznanjem da sve ide kako treba.

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,513
228
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mi uvek govorimo da je strpljenje vrlina nas akvarista :) Redosled mora da se ispostuje, nista ne mozes da preskocis i sve ima da ferca kako treba. I eto, bas lepo da si zadovoljan razvojem stvari i da mozes da se posvetis akvaristici a ne da lupas glavu oko amonijaka i nitrita :)
Posalji neko fotku akvarijuma i naravno, kako se stvari razvijaju :)

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Strpljenje jeste najbitnije, isto kao na mom poslu. Ako nemas strpljenja nema nista od dresure pasa. Pre neki dan sam kupio jos nekoliko ribica.Golden ram, 2 electric blue ram. Danas sam uzeo dve black molly i dva sterbai korija. Fino su se svi uklopili. Evo i nekih fotografija (i dalje je dzungla.ali ramovi vole to kao i apistograme). Danas mi stigao grejac da imam kao back up i termostat. Drugi mi Nemci poslali kao poklon za Bozic, lepo od njih .Ne znam kakav je grejac ali mora biti dobar posto je Serin.

Attachments

Last edited by a moderator:

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,513
228
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ma sva tehnika u danasnje vreme je manje vise dobra. Sve ostalo je samo tvoje uverenje. Nikada nisam koristio Sera proizvode ali mislim da nema razloga da su losi. Da jesu to bi se znalo vrlo brzo.
I sta ima novo, kako sada stvari stoje?

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Ma sva tehnika u danasnje vreme je manje vise dobra. Sve ostalo je samo tvoje uverenje. Nikada nisam koristio Sera proizvode ali mislim da nema razloga da su losi. Da jesu to bi se znalo vrlo brzo.
I sta ima novo, kako sada stvari stoje?
Ehej društvo,ček da se povratim od sunca,bili smo na plaži U Orewa u ponedeljak sa našim prijateljima.Deset minuta sam ležao na suncu( dok popijem pivo) i onda sam se pretvorio u raka,još se lečim od opekotina,hahahahaha. Što se tiče akvarijuma,testirao sam u nedelju i i zadnja tri puta je amonijak 0;NO2 isto nula,dok NO3 se kreće do 30ppm,posle 25%-30% zamene na svake dve nedelje padne izmedju 10 i 20ppm i tu se drži.Koliko sam se informisao do 40ppm je kao ok ali sve preko toga mora se odmah zameniti voda.Voleo bih da čujem vaše mišljenje oko toga. Što se tiče ribica,ženkicu German Blue Ram utepala je ženka Bolivian Ram. Uzeo sam još dva sterbai korija i 5 danio zebrica, jedna od njih je prvi dan završila u filteru. Uskočila je kroz dovod vode iz filtera i to sam je čuo kad je bućnula, ali sam je odmah vratio nazad i više je nisam zaticao da odlazi tamo. Isto tako prekjuče sam kupio par silver molija( nisam mogao da odolim, mnogo su lepi ),sutra ću da ubacim još par fotografija,samo da povadim još neke biljke.Ne znam gde ti Bobane kupuješ biljke ako ih uopšte i imaš, našao sam jako jeftino na https://aquaticplants.co.nz Duplo su jeftiniji nego ovde po radnjama. Što se tiče hrane za biljke koristim Seachem Excel i Seachem Flourish. To su mi preporučili prvi put i vrše dobar posao, za čas posla postane amazonija u mom akvarijumu. Što se tiče algi, ima malo zelenih algi na driftwood i na par biljaka koje su crvene boje,nema ih na zelenim,barem još. Meni ne smetaju, ali mi smetaju one crne bradate koje ih ima na Anubias Nani i na jednom ornamentu pored Nane.Nema ih baš puno, jedan list samo, ali ne bih baš da dopustim da se razmnože. Ornament sam lako očistio,ali biljku još nisam dirao.Svetlo mi je fabrički LED i držim ga uključeno od 10 do 22h (12 sati).Akvarijum držim izmedju prozora i balkonskih vrata tako da sunčeva svetlost ne dopire, a i venecijaneri su stalno spušteni dok je svetlo off. Bilo koji savet za bradate je više nego dobro došao. Baš sam se raspričao.Ako ima nekih pravopisnih grešaka, izvinjavam se unapred,malo je teže telefonom ispratiti sve.Sutra stižu fotke.

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Evo malo fotografija kao sto sam i obecao. Sa onim ledenim blokovoma hladim vodu jer hoce da skoci i preko 27, ali cim vidim da prelazi 26 odmah ubacim 2-3 komada.Testitanje vode je isto obavljeno.

Attachments

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Mislim da bas i ne moras da hladis vodo na 26 ºC, mogu ribe to da podnose bez problema. Da se popne do oko 30 ºC onda ok, to vec moze da bude puno za pojedine ribe.
Poslušao sam te. Maksimalno ide do 27.5,tako da nema potrebe da ubacujem blokove. Reci mi Bobane šta ovde ima da se nadje da se kupi za izbacivanje Nitrata osim zamene vode? Amonijak se najviše popne do 1ppm i onda bakterije odrade svoj posao.Nitriti isto tako su max do 0,5, ali zato nitrati idu do 40ppm.Posle zamene vode Amonijak i Nitriti 0,a Nitrati izmedju 20 i 40ppm. Vodu menjam jednom nedeljno i to 2 kofe (40 litara) na zapreminu od 165l. Ne znam da li treba da menjam veću litražu da bi smanjio Nitrate ili je to ok tako.Vodu testiram obično utorak/sreda i subota/nedelja. Nekad se desi i da zamenim vodu sredinom nedelje jer su Nitrati povišeni. Od svih drangulija koje se koriste za smanjenje Amonijaka, Nitrita i Nitrata koristim API Ammo-Chips i zaista je dobar i to sam ga naručio iz Australije jer ga ovde nema uopšte. Kakva su vaša iskustva što se tiče Nitrata?

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
API Nitra Zorb je to sto ti treba. Jednostavno se koristi i lako regenerise u slanoj vodi. To ce da popravi nivo nitrata mada licno mislim da to nije tako zabrinjavajuca vrednost.
Obično menjam čim dodje do 40ppm.Ma imao sam taj Nitra Zorb,nije baš jeftin a možeš da ga regenerišeš čini mi se 5 puta samo.

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,513
228
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Cena je takva kakva je. Treba pogledati po radnjama pa moze da se nadje i nesto jeftinije.
Sto se tice regeneracije tu nema pravila. Ako ti je akvarijum zasicen sa nitratima onda treba da se regenerise svake nedelje a mozes da ga regenerises mnogo puta. To je jonoizmenjivacka smola i samo fizicko sprecavanje nitrata da budu u kontaktu sa smolom dovodi do nefunkcionisanja smole. To se desava uglavnom usled velike kolicine necistoca u akvarijumu.
Ja mogu da ti to nabavim po nekoj pristojnoj ceni i da ti posaljem ali za tako nesto treba na PP a ne ovako javno :)

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Cena je takva kakva je. Treba pogledati po radnjama pa moze da se nadje i nesto jeftinije.
Sto se tice regeneracije tu nema pravila. Ako ti je akvarijum zasicen sa nitratima onda treba da se regenerise svake nedelje a mozes dsa ga regenerises mnogo puta. To je jonoizmenjivacka smola i samo fizicko sprecavanje nitrata da budu u kontaktu sa smolom dovodi do nefunkcionisanja smole. To se desava uglavnom usled velike kolicine necistoca u akvarijumu.
Ja mogu da ti to nabavim po nekoj pristojnoj ceni i da ti posaljem ali za tako nesto treba na PP a ne ovako javno :)
Imao sam ga u filteru ali su mi u radnji rekli da mogu samo 4 ili 5 puta najviše da regenerišem i onda kupim drugi.Hmmm, da sam znao da mogu mnogo puta da ga regenerišem.....ali to je bilo pre ulaska na forum.

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,513
228
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ma da. Cesto oni tako kazu usled neznanja a kako bi sve i naucili kada ima toliko toga. Pored toga ljudi mnjaju posao pa nije tako retka citacija da novajlija treba da daje neke takve informacije. Naravno da ima i onih trgovca kojima je samo stalo da otkucaju racun.

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
20
0
1
44
Auckland
Ma da. Cesto oni tako kazu usled neznanja a kako bi sve i naucili kada ima toliko toga. Pored toga ljudi mnjaju posao pa nije tako retka citacija da novajlija treba da daje neke takve informacije. Naravno da ima i onih trgovca kojima je samo stalo da otkucaju racun.
Naravno da ima, ali ovde u NZ ćeš retko naći nekog da ti kaže pogrešnu informaciju. Ovde se još veruje na reč...