Vodic za potpune pocetnike u akvaristici

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Aktivisti najveceg hrvatskog akvaristickog sajta odradili su odlican posao, pa se sa naslovne strane www.akvarij.net moze skinuti zanimljiv materijal. Iako po naslovu namenjen pocetnicima, mislim da ce ovaj poduhvat biti zanimljiv svakom akvaristi. Vredi pogledati, 2.9 MB.

Sta vi mislite da se tako nesto uradi i kod nas? Probrati prikladne tekstove, fotografije i unaprediti primenjeni model?
 
Takva ideja se vrti ovde vec dosta dugo ali nazalost nikako da zazivi jer ocito niko nije spreman da se upusti u takav posao. Vedran i ekipa sa akvaeij.net-a su to bolje organizovali i dosli su di te prve knjizice koju mogu da koriguju i dopunjuju.
Sta da kazem osim da ih pohvalim za trud a skinucu taj pdf i pogledati kako su uredili tu knjigu.
 
Naravno, teba prvo skinuti tu knjigu ,pa tek tada mozemo komentarisati o tom prirucniku.

Koliko se secam jedan takav prirucnik (u pdf -u) vec postoji i to sa bivseg hrvatskog sajta koji je ugasen. :confused:

Sto se tice takvih web knjiga
, moje misljenje mozda nije ohrabrujuce narocito ako se misli na kolektivno angazovanje. Svaku knjigu bilo da se radi o web ili pravoj knjizi, gde se zeli nesto edukativno napisati, gde je veoma siroka oblast kao sto je akvaristika, moze napisati vrlo mali broj autora. Razlog je vrlo jednostavan , svako ima neki svoj pristup koji zeli nametnuti . Mozda bas iz tih razloga nije zazivela takva ideja koju Boban napominje.

Ne znam... ovo je samo moje razmisljanje ,mozda i nisam u pravu.:confused:
 
Samo bez malodusnosti molim:)

Primetili ste da sam redukovao ionako neveliko pisanje na beke-u, a primetio sam i da nema entuzijazma kod ovde redovnih clanova. Zato sam otvorio ovakvu temu da pokusam da navedem one koji imaju znanja, a nadju i volje, da preusmere energiju na nove izazove. Bojim se da je ovo nase druzenje (bilo ovde bilo negde drugde) izgubilo "sharm" i pocelo da lici na pretakanje iz supljeg u prazno; mislim samo na akvaristiku.

Ocekujem od Bobana kao najiskusnijeg da barem predlozi neki koncept. Inace Vedran je digao ruke od akvarij.neta, sto je izgleda prirodna pojava posle tolikih godina sa svime ovime. Mislite o ovome

Pozdrav svima:hej:
 
Iskreno receno ja nisam daleko od Vedranovog komcepta. Posle ovolikih godina u ovoj internet akvaristici a sve se nekako svodi na pocetak. Ja ni sam nisam nacisto sta je to sto moze da privuce ljude da se ukljuce u diskusiju, razmenu misljenja itd o akvaristici. Entuzijazam je nesto imaginarno, barem za mene, jer ako se bolje pogleda mnoge teme su ovde monolog i to bas moj. Mislim da se varas ako ti mislis da ja imam kapacitet a i zelju da piskaram do besvesti i da zabavljam druge. To ne mozes da ocekujes ni od koga. Vrlo verovatno da ja imam teme o cemu da pisem ali je pitanje za kog vraga da ja gubim svoje slobodno vreme jer eto, kako i sam kazes, nema interesenata da se ukljuce u jedan obican razgovor. Nije tu u pitanju znanje ili misljenje ko koliko zna. Ja ucim od svih koji nesto napisu a verujem da i ja napisem nesto korisno. Svi mi ostavimo neki trag u ovoj akvaristici sa svakom nasom novom porukom.

Mozda mislis da je to boljka samo ovoga sajta ali se varas jer je to boljka svih ostalih sajtova. Takvi smo mi. Ja sam se iskljucio bas radi toga i ne vidim kako bi mogao da postanem aktivan, sta bi bilo to sto bi me navelo da piskaram o mom iskustvu, kako god da je.

Predjimo na sarm i slicnim mu karakteristikama. Sta to treba da znaci? Da li je to poruka gde se ubaci smilise ili sta drugo, kao neka potvrda nase prisutnosti i ocene da je sajt liberalan. Ako jeste djabe ti takvog sarma. Koliko akvarista na nasem net-u je iznelo celokupnu situaciju svog akvarijuma sa sveobuhvatnom problematikom i poencijalnim resenjima i koliko je diskutovano o tome? Ikreno, mislim da ih mozemo nabrojati na prste. E vidis kada pocnemo tako da pricamo onda ce da se i skupi znanje i iskustvo ne za jednu pocetnicku knjigu nego i za malo sire.
Nasi ljudi su spremni da diskutuju o svemu sto procitaju na net-u i da to seju kao sopstveno iskustvo a da u stvari nemaju pojima o tome. Naravno da se to odmah vidi i provali. Primera ima na stotine.

Sada da kazem i sta je moj koncept u odnosu na razvoj situacije.

Sve ovo sto ti vidis ovde me kosta i to dosta. Ja sam mogao te pare da potrosim i na drugi nacin, recimo da odem nedelju dana na odmor recimo na Fiji. To nisam uradio jer sam mislio da ce sve ovo da koristi nekome odnosno svima nama. Ocito sam se prebrojao i sada mi ostaje da sam vadim vruce kestenje jer eto primera radi tebi ovaj sajt nije sarmantan pa ne zelis da pises. Nekom dugom smeta sto nije plave boje, trecem smeta sto nema reklame itd. Razloga na stotine. Nema veze, vidimo se u Aigustu na pivce :) Prosle godine si mi izmakao. E da, meni je nekako potrebno da uvek imam neke informacije pri ruci pa cu ja sve ovo da cuvam i polako dopunjujem. Naravno tu prednjaci Biblioteka koja nazalost nije i nece biti javna a i baza riba. To je to, to je ta koncepcija, pravi web blog, moj monolog.

Mozda bi ja mogao da sve potegnem ponovo i da angazujem nekoga ko bi se malo zauzeo za sve ovo. Boze moj, bilo je i do sada pokusaja a rezultat je taj koji imamo. Gde je tu smisao? Doduse treba da istaknem Faunin trud da ozivi teraristiku i nada se da ce da istraje u tome.

Eto vidis kako stoje stvari i pitam se samo ko ce da cita takve pdf igrarije. Ko je na net-u ima izbora da cita mnogo bolje i korisnije stvari, doduse sve zavisi od interesovanja. Moje interesovanje je daleko od toga. Da je to odstampano i deljeno po prodavnicama kao pamflet onda bi bila druga prica. Ovako bas i nisam siguran da je mnogo korisno. Ne, nemoj da mislis da podcenjujem rad i trud te ekope. Svaka im cast na tome a pogotovo na zivcima da tako nesto urade. Ja ocito imam pomankanje istih.

Eto ako imas interesovanja da se upustis u takav posao ajde da pokusamo. Problem je naveo Fauna. Interesovanja su drugacija i kako mislis da obrdis tako nesto? Kao u tom pdf-u? Uostalom to je vec prisutno i nema smisla da se to ponovo pise. Mi to potpuno razumemo i tu nema dileme pa nekako to mozemo da smatramo kao svoje. Kontaktiraj Ciru pa neka ti da pristup tom delu gde je nesto pokusano da se uradi po tom pitanju. Odmah ces videti da je koncepcija koju smo mi poveli daleko od tog pdf-a ali i problematika jer sve to postaje besmisleno za mnoge buduce citaoce.

Da ne pisem dalje jer ovo deluje kao kukanje. Daleko bilo, to je nasa realnost.