Waxworms

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Waxworms odnosno Galleria Mellonella je jos jedna popularna ziva hrana u teraristici. Dostize velicinu od oko 2.5 cm. Ovo u osnovi nije crv nego larva u razvoju velikog voskovog moljaca koji je prava stetocina za uzgajivace pcela.

Eto ko poznaje nekog ko se bavi pcelarstvom a ujedno voli i teraristiku moze dosta lako da dodje do dobrog izvora hrane za svoje ljubimce.
 

Attachments

  • DSCF0340.jpg
    DSCF0340.jpg
    57.4 KB · Pregleda: 39
Bravo Bobane za info...:)

Ova larva voskara je veoma prakticna i u sustini idelana hrana za uzgajanje. Nisam primetio da jos neko kod nas odgaja ove larve za ishranu teraristickih zivotinja ali eto,.. dao si odlican povod da se raspitamo kod pcelara za pocetnu koloniju voskara.

Jedno pitanje...;)

Da li mozda i ti Bobane odgajas ove larve i ako odgajas sta dalje sa njima, za prodaju ili ishranu zivotinja ?:)
 
Ja to nabavljam od jedne firme koja se bavi tim stvarima.

Sto se tice razmnozavanja to je bar jednostavno. Treba da nabavis moljca ili tu larvu a sve ostalo ce samo po sebi da ide. Naravno nemoj da zaboravis i pcelino sace jer je to uslov. I nemoj da kazes pcelarima da zelis da gajis te moljce jer ces brzo da postanes omrznut u tim pcelarskim krugovima.
 
Napokon sam nabavio jednu probnu kolicinu voskarskih moljaca, zelim da pokusam njihovu prozivodnju.

v.moljac1.jpg

Naravno ,sace sam dobio od jednog prijatelja pcelara sa svim raspolozivim informacijama koje je on mogao da mi pruzi. Kako on kaze, razvojni ciklus moljca nije dug ali proizvodnja bez ramova sacem i larvama pcela, nazalost nije moguca. Da bi se proizvela larva moljca za to je potreban odrastao moljac i larva pcele jer se sa larvama prela hrani larava moljca.

Evo par slika sa sacem koje sam nabavio.


v.moljac2.jpg v.moljac3.jpg

A evo kako izgleda larava moljca ,uhvatio sam je na delu...u setnji. :)