Zamorci :)

Anchi

New Member
29 Maj 2008
4
0
1
Evo mene i ovde posle duzeg vremena :) Pored akvarijuma, kornjacice i hrcka cu da dobijem na poklon i zamorce:)))) Jeeeeeeeeeee :cool2: Dosta toga sam naucila o njemu ali mi ipak treba par saveta... Na par mesta sam procitala da treba da se kupa, a na par da ne sme da se kupa nego da se jednom nedeljno cisti vlaznim peskirom... Sta je tacno? Isto kao po prodavnicama sam vidjala hranu koja se za hrcke, kunice i zamorce, ali sadrzi semenke suncokreta, za koje sam procitala da ne bi smeli da jedu. Koja kupovna hrana se preporucuje? I koje vitamine? Znam samo da je pozeljno da se ubacuje u vodu da bih bila sigurna da ce da ih unese ali ne znam koje? Da li su to neke posebne sumece tablete ili... ? Unapred hvala :hej:
 
Tek sada vidim Anchi da si ostala bez odgovora .:oops:

Pa ovako...nisam odgajivac morskih zamoraca ali sam ih drzao jako puno dok sam imao pet shop i imao sam jako losa iskustva sa njima, konkretno sa njihovim zdravljem sve dok nisam poceo da se vise informisem o njivom drzanju a posebno ishrani.

Dakle , zamorac ili Cavia porcellus nije bas tako lagana zivotinja za odrzavanje kako se to misli kod nas. Najveci zdravstveni problemi kod zamoraca su: nepravilana ishrana i kozni paraziti koji ih bukvalno desetkuju ako ne reagujemo.
Da odgovorim na tvoje konkretno pitanje u vezi izhrane .
Tacno je da ne treba davati suncokret i slicno ljuspasto zrnevlje jer moze doci do gusenja zamorca . Seme suncokreta mozemo videti u vec spremljenim mesavinama u kutijama kao gotova hrana za glodare u raznoraznim poljoprivrednim apotekama i pet shopovima gde nam u tim radnjama
prodavci ubedljivo nude kao vec gotovu spremeljenu hranu za zamorce. To nikako ne treba uzimati jer sam i ja u pocteku tako gresio misleci da je to ok.. Medjutim, vrlo cesto sam tada spasavao svoje zamorce od gusenja , bukvalno sam pincetom cupao iz usta zaglavljene semenke suncokreta gde bi se zamorac nakom moje uspesne intrvencije oporavio i normalno nastavio da jede i da se zdravo ponasa. Sve mi je to bilo nejasno jer sam dobavljao bas takve mesavine za glodare u moju radnju ali sam vrlo brzo samoinicijativno izbacio suncokret kao osnovu u njihovoj mesanoj hrani i poceo sam da spremam mesanu hranu za njih.
Da se ne zadrzavam oko tih stvari ,bitno je naglasiti da veliko semenasto zrnevlje treba izbaciti u ishrani zamoraca. Akcenat u ishrani treba postaviti na voce , povrce i seno za glodare koje mozemo nabaviti u bolje snabdevenim radnjama za kucne ljubimce.
Vitamin C je jako bitan u ishrani ali treba voditi racuna da li je vec mesana hrana u kutiji obogacena sa njim. Dnevna doza C vitamina treba da iznosi 10mg/kg, dok je za gradivne zenke tri puta vise.
Sto se tice sumecih vitaminskih tableta , ne bih sa tim eksperimentisao ;)
 
tačno...lepo čovek kaže...ja imam 8 godina zamorca,jede sve i svašta,ali nisu imali tu nesreću da im se zabode ljuska od semenke..zato ti traži pet šop koji ima od VERSELE-LAGA (belgijska hrana)-Cavia Crispy...ona je extra,i nema da te boli glava...
(ako ti je problem da nađeš,ja ću ti je poslati poštom)
 
Moram da te pohvalim zootropic,stvarno imas dosta toga,u Va dolazim ovog vikenda i nacu vremena da svratim do radnje sigurno_Odusevilo me ono toplo kamenje nisam ni znao da to postoji.
 
ok...javi kad dolaziš...inače vikendom ne radim,al radnja radi...e,pa da i mi u valjevu imamo svašta nešto...videćeš kad dođeš...ponuda je na zavidnom nivou,i meni je drago,da svaki valjevac može da kaže-pa,to ima u valjevu..jer vidim šta sve od mene naručuju,jer ne mogu da nađu u svom gradu....a,ja sam ti lokal-patriota veliki....he,he,ja kod faune otišao po 1 tarantulu,a,doneo 7...tako da nam je i on pomogao za imidž grada...i ovom prilikom da mu se zahvalimo:hej::sampion::welcome1:

izvinjenje moderatoru za off