Zamrznuta mleč mužjaka (šarana) kao hrana za ribe?

CTale

Member
4 Avgust 2010
199
5
18
Beograd
Da li je izvodljivo da se mleč mužjaka (šarana) koristi kao hrana za ribe?

Mislim pre svega na krupnije ribe, ciklide.
 
Pa da. Koristi se i u ljudskoj ishrani.
Ne znam zašto, i da li, bi bio problem koristiti ga i za ishranu riba.
 
MIslim da bi ti zamutio vodu i dobro poradio na lučenju hormona (feromona) kod žeki, što bi izazvalo lučenje testostrona kod mužjaka, pa bi ti nastao opšti haos, pogotovo što su to ciklidi u pitanju. Ne znam.. Ovo je samo moje mišljenje, nepotkrepljeno literaturom..... :)
 
Pa ok, samo ne znam koliko bi tu feromona ostalo nakon tretmana na -18C.

Ne nalazim ništa po net-u. Opet, realno ne vidim neku smetnju. I ciklidi jedu živu hranu, mleč i ikra included...

Pokušaću da uzmem malo za probu pa da vidim ko je zainteresovan za test (ja nemam ribe, samo kozice).
 
testosteron je muški, on izaziva lučenje feromona kod ženki (verovatno), što (sigurno) izaziva lučenje testosterona kod mužjaka. Ribe jedu ikru sasvim sigurno, ali mleč u takvom obliku nikad ne dolazi u vodu. Mužjak ga ispusti u vodu i mleč se raspline po vodi kao recimo kad sipaš FFM u vodu... tako da mislim da ga nikad nisu jele.. No, to je samo moje mišljenje ponavljam, nepotkrpeljeno ničim sem seljačkom logikom, koja može, a ne mora biti ispravna...
 
Kapiram tu logiku, naravno. I sam isto razmišljam.

No, ono što se dešava pri oplodnji je bitno drugačiji proces od ovog gde je mleč (neki ga zovu i kavijar) izvađen iz ribe i pripremljen za kuvanje.

Ne znam.