ЗДРАВО

Здраво

Здраво јас сум Бранко од Скопје и голем поздрав.
6 тиркиза, 4 коридораси, 4 анциструси, пар крибензиз(Од ДАНЕ). и тн.
Туку што формиран. Критики се добродојдени.
 
Dobro dosao Adzi!!! :D
Golem pozdrav i od mene! :lol:
I mene interesuje kao i Faunu informacije o aq,dimenzije,filtracija,osvetljenje....
Pisi slobodno citamo! :wink:
 
Извинете, не стигнав за техничкиот аспект.
Значи аквариумот е 100х52х35,
филтрација надворешен стаклен 4 коморен со нормален проток димензии 52х40х21. Глава Ресун 1400 Л/Ч ќе пробам слика да ставам.
Воздух Champion 98
Осветлување Philips aquarelle 10.000 K
Ресун греач 200watt
Во фаза на подготовка за домашен ЦО2.
 
Veliki pozdrav i od mene :D

Veliki i lepo opremljen akvarijum. Kazes da je tek formiran, znaci i sam znas da treba doraditi jos ponesto. Zasto kazes da je fiter nezavrsen??

Ribe koje drzis trenutno u akvarijumu traze i dosta bilja, ali to ce vremenom doci, ako posvetis malo vise paznje. Osim sto ce celokupan izgled biti mnogo bolji, prikrice i delove opreme koji su sada vidni, a i ribe ce se, verujem, ugodnije osecati.

Pozdrav. Mirka.

PS. i ja imam kribove od Daneta i Nenada :D :D :D
 
Odlicno jos jedan diskusar, trebace nam takvih uskoro :D :D :D

Pozdrav Branko i dobro nam dosao.
Lepo si se predstavio, samo mene jos zanima kako pravis vodu za akvarijum, koji su parametri vode kao i odrzavanje akvarijuma. Slobodno se raspisi ovde, ima ko da cita a i na slikama ne skrtari. :lol:
 
pozdrav

Dobrodoslica i od mene i mogu ti reci da mi se svida aq narocito zbog diskusa.Naravno treba tu jos dosta biljaka ali vremenom ce siguran sam biti i toga.Mene takode interesuje kako pravis vodu za njih to jest da li imas RO aparat,a ako nemas kako dobijas kvalitet vode koji je potreban za njih. :wink:
 
Уф, многу прашања, сега едно по едно.
РО апарат немам, користам вода од чешма.Скопската е неутрална но многу тврда, затоа во филтерот имам Хумин(аква тресет) за киселоста, за тврдината(и киселоста) освен ЦО2 не знам па затоа неделава ќе направам ЦО2 квасец метода.

Филтерот е направен веќе 2 недели, кажав ЦО2 ќе правам(Знам да Македонски прави забуна но се надевам нема да има некаков проблем, подобро чисто Македонски да пишувам одошто ептен лош Српски).
Филтерот е највеќе полн со вреќи од пиперки, малце биокугли, и Хумин, реален проток има од 1200Л/Ч и во моментов сум во дилема.
По мое за мојот аквариум е многу, ќе пробам да намалам на 400 Л/Ч(со тоа и таа сивата преливна цефка ќе ја сменам со украсна).

Многу ме израдува што тука луѓето сакаат украсни(со растенија) аквариуми со дискуси, до сега освен Дане сите ми даваа критики(според нив дискусите сакале празни аквариуми).

Фала за убавите зборови (дајте малце и критика да не се уобразам) :)
 
Prilikom nedavnih problema sa sajtom ocigledno je doslo do gubitka nekoliko poslednje napisanih postova. Mislim da nema mogucnosti da se nekako vrate, osim da ponovo napises ako se secas.
 
Значи има промени кај мене во аквариум.
Сменета е главата и сега изнесува приближно 400 Л/Ч и со тоа е сменета и преливната цефка сивата, сега е помала и украсена со каменчиња.

Направив ЦО2 квасец метода, и утре ќе видиме дали функционира. Со две шишиња од 2 литра и мало за броење меурчиња од 1/2 литра.

Толку ми текнува за сега.

Поздрав
 
Ова ЦО2 со квасец не го бива. Не е константно, а конечно кога проработи(36 саати), после 1 час, дискусите се исплашија и почнаа да црнеат и се скрија. Цревцето од ЦО2-то го поврзав со главата и околу 50% меурчињат се раствараа.
Откока ја видов реакцијата на рибите одма го исклучив. Си реков да ти се плукнам на ЦО2 кога не им прија на рибите.
 
Tvoj akvarijum nema nikakvih potreba za dodatnim ugljendioksidom. Ti ces time samo da traumiras ribe. Ugljendioksid moze da se dodaje u akvarijum koji je prvenstveno biljni i gde je njegova potrosnja povecana. Kod tebe to nije slucaj.
 
Во право си, но јас со мојата брзоплетост, не увидов на тоа дека нема стварно потреба од ЦО2, тек кога проработе видов дека рибите се трауматизираат, затоа го исклучив.