Zivo kamenje

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Zivo kamenje je nasa neiscrpna tema gde se uvek izazivaju oprecna misljenja. To je i razumljivo jer je sarolikost zivog kamenja takva da tu jednostavno nema nekih okvira. Ako se i uzme neko pravoli ono bi glasilo da to kamenje treba da je naseljeno zivim organizmima. Mi tu prvenstveno vidimo ono sto je na samoj povrsini takvog kamenja a to su uglavnom razne alge i sundjeri. Unutar tih supljina se uvek kriju i racici, crvi i nama znane i neznane morske bestije koje mi uglavnom i zapazimo kasnije u nasem akvarijumu.

Ovde su par slika takvih kamencica koji nam ulepsavaju akvarijum gde jasno moze da se vidi kako to izgleda.

DSC05643.jpg


DSC05644.jpg


DSC05645.jpg


DSC05646.jpg


DSC05647.jpg


Kao sto moze da se vidi sa slika, to kamenje stvarno obiluje zivotom i naravno, sve izgleda tako nestvarno za nas.
Inace prosecna velicina ovog kamenja je od oko 10 do 20 cm, manje vise. Ovakvo kamenje je izvanredno za zasejavanje akvarijuma nakon postavljanja baze od koralnog kamenja.
 
zivo kamenje je idealna stvar za morski akvarij.
Ovo smo si ljeto Stipe i ja izronili (na posebnom mjestu 8)- pravo zivo kamenje, nije niti slicno onome sto smo izronili prije dvije godine. Vrlo je rupicasto, prekriveno koraljnim algama
Prepuno je svega, ali bas svega.

Na njemu ima nekoliko vrsta i boja algi, ukrasnih crvica, puno pistolsa (cujemo ih), raznoraznih sitnih puzica i racica, neke spuzve (za koje me bas zanima kako ce opstati)...

Trenutno je na tretmanu ciscenja, a u akvarij ide za nekih 2 mjeseca, kada mislim napraviti reorganizaciju cijelog aqua scapea.
Osmislili smo najbolji nacin, s minimalnom potrosnjom mora, a vrlo funkcionalno i koliko vidim zasada, dobro se to sve cisti.
Naravno, nitrati su poviseni i nije to pogodno za akvarij, ali nakon nekih 2 mjeseca, pretpostavljam da ce biti ideala.
Mislim da ima oko kg zivog kamenja
 
E, da da se malo vratim na zivo kamenje tj njegovu obradu tj lijecenje.
Nase kamenje koje smo proslo ljeto izronili, bilo je na "lijecenju" oko 2 mjeseca, u posebnim kantama s vrlo jakom cirkulacijom i jakom filtracijom (mehanickom i kemijskom).
Kada nakon izvjesnog vremena, nestanu nitrati, nitriti, amonijak, kamenje postaje pogodno za naseljavati u akvarij.
Mnogi zivo kamenje prije prokuhaju ali mi to nismo ucinili, jer kamenje iskuhano, prestaje biti zivo i postaje samo rupicasto kamenje koje u sebi ne sadrzi vise one zivotinjice koje su bitne u cijeloj toj prici da je kamenje i vrsta filtracije.
Mrtvo kamenje se moze naseliti, ali za to treba imati u akvariju vec postojece zivo kamenje prepuno zivota, a proces naseljavanja "mrtvog zivog kamena" traje izvjesno vrijeme.

U svakom slucaju, nema dobrog koraljnog akvarija bez dobrog koraljnog kamenja. Ono je kljucno za izuzetno dobru filtraciju tj. kvalitetne parametre mora.
Svako drugo kamenje ne vrsi taj sistem filtracije te je cirkulacija kroz njega nemoguca a samim time se odpad talozi i ne razgradjuje, a tako se gomilaju nitrati, nitriti, amonijak sto sve vodi na daljnjem propadanju organizama i sve samo ide prema konacnom gubitku akvarija.