Zivorotke

Bojan

Member
3 Januar 2004
68
0
6
Novi Sad
Da malo pricamo i ovome, mada ovo nikom nije strano.
Evo nekih mojih iskustava.
Ko misli ozbiljnije da se bavi razmnozavanjem riba uopste za pocetak mu je najbitnije nabaviti kvalitetne maticne primerke.
Od zivorotki razmnozavao sam sledece: Gupike, Ksifoe, Platike, Blek Moli.
Ono sto vam je sledece najbitnije jeste temperatura vode. Meni je recimo bila ~28C. Zenke Gupika su mi kotile i preko sto mladih. Gupike su inace moja najveca ljubav. Evo zasto. Voleo sam da ih ukrstam u krvnom srodstvu da bih dobio ono odprilike sta sam hteo. Uvek sam recimo patio kao klinac da imam zenke sa crvenim i zutim repovima a da imaju tamnije telo. Ako pogodite ukrstiti neke primerke moguce je da dobijete to, samo sto ce vam trebati malo vremena. Sve zavisi sta hocete. Ne valja preterano ukrstati u krvnom srodstvu tako da valja s vremena na vreme krv osveziti s novim muzjakom. U maticnjak sam ubacio 10 zenki ali vremenom on se povecao na 20-tak i naravno nekoliko muzjaka. Muzjaci su bili sa tamnim telom i sa crvenim i zutim repovima koji su bili dosta siroki (oblik lepeze) kao i sa dugim ledjnim perajem.
Ksifo mi je bio dosta zhvalan je su mi mlade ribe jako brzo napredovale. Da ksifo je bio onaj sto ima duga peraja ne samo mac na donjem peraju vec i gornjem i ledjnom (ne mogu se setiti kako se zove jer sam malo zaboravio i izasao iz fazona). Platike su stvarno bile prelepe. Crvene kao krv sa crnim repovima. Kod njih me je nerviralo sto su mi sporo napredovale. Blek moli su super napredovale. Zenka i nije bas kotila mnogo u odnosu na svoju velicina ali su zato male bile dosta velike u odnosu na male drugih riba i jako su lepo napredovale.
Ono sto bih jos spomenuo a mislim da je bitno je da mlade ribe drzite u sto vecem akvarijumu i podesite im temeperaturu ~28C i stavite rasprsivac vazduha ili sta vec koristite u te svrhe na sredinu akvarijuma i namestite sto jacu aeraciju samo nemojte bas preterati.

Ovo je bilo nesto ukratko. Ukoliko je neko zainteresovan konkretnije za neku vrstu neka otvori novu temu pa cemo detaljije diskutovati. :wink:
 
Evo Bojane ja sam bas otvorio temu o Gupy-ima, sto vidim da je to jedna od tvojih omiljenih akvarijumskih riba.

Ne bi bilo lose da se ukljucis, da nesto i ti konkretnije izneses iz svog licnog iskustva o odgajanju ovih po meni prelepih riba. :)
 
He ..he, taman sam mislio kako da te uputim gde je tema o gupy-u ,kad pogledam i vidim da si se snasao. :wink:

Dugo te nije bilo, pa i dosta novih tema ima. I sajt je dobio neke novine kao na primer, imas i chat! :p On ti se nalazi na prvoj forum stranici u gornjem desnom uglu "chat room" ,kliknes na njega i pogledas da li nekoga ima na chatu i td.....

Ma snacices se ti vec... :wink:
 
Ma bio sam zaboravio nick a posle i na ovo. Sinoc se bas setio pa reko da svratim ali necu dugo biti ovde posto odlazim na neki put i nece me biti duze vreme.