Амониа/Амониум..Нитрит/Нитрат Тр

Дечки направив многу глупа почетничка грешка, ќе се изедам жив.

Последица: е ова, најголемиот дискус рипа и се мава во горното стакло, неконтролирано се движи, под стрес е и од толку мавање направи рана на главата. Другиот по големина само 2 пати рипна и тој малце се разрани но е во далеку подобра состојба. Другите 3 колку толку се подобри од овие два.
Го прекрив аквариумот со чаршав(како канаринци) затоа што а се приближев почнуваше да рипа и се мава по стакло.

Причина: Земав нов песок црн, и малце им преуредив во аквариум, од претходниот песок почна да лета храна со МУВЛА(цели 7 години со рибиве, вакво нешто немам видено), ја собрав со правосмулка, почнав да го чистам филтерот, ми се лизна го пукнав долното стакло, помина 1 и 1/2 ден дур да го направам а во меѓувреме работеше внатрешен. Таман наместив све рибиве колку толку беа добри само нејадеа.
На гости ми дојдоа другар и другарка и Сара( една и пол година).

после едно 2 саати дружење со (уби либи)..(убави риби на нејзин јазик) Одеднаш со сета сила удри со двете раце во предното стакло, а рибиве (можете да замислите) се напикаа во 5цм2 ? ,не излегоа веќе.

Е СЕГА јас идиотот следниот ден да ги смирам и разбркам од местото, ја преместив криптокотината на друг крај,а во тој момент почна да пука кабелот од неонката(баш беше на страната каде беа рибите) и тоа беше ептен јако пукање и светло(блицеви) ѕидот на 5-6 места е црн. И во сето тоа после два саати рибиве полудеа.

Следниот ден(вчера) отидов купив сера нитривец, (веќе потрошив 2 и 1/2 сера акватан) и им ставив дупла доза како што пишува, но некаков напредок немаше, денес пак им ставив нормална доза, и како да мацле од малце се оправија но не целосно, сега помалце рипа и е смртно исплашена, а мрдне нешто одма ја фаќа паника.
Е сега е чудото, пола и повеќе аквариум е покриен и е темно, а оваа големава и другата доаѓаат на посветлата страна, и пазат а мрдне нешто одма дигаат паника.
Колку да бидеме на чисто светло немаат, денес малце храна ставив(не ја јадат) а другите риби, 2 крибензиса, 4 коридораси, се во нај уредна состојба.
Мојата грешка комлетно расформирав филтер, и мислам дека ги отрув со амониум( затоа што пХ е 8 ) или нитрити.
Зголемив аерација на најако, ставив во 3тата комора чакал, денес ќе ставам хумин(да намалам пХ) и уште чакал(шљунак) па отприлика би имало 13 литри чакал и хумин. а во првите две комори има вреќи од пиперки. 1та малце ја зачистив имаше доста храна со мувла.
Менував дневно по 15%, денес ќе сменам само 10%.
Ве молам помаѓајте што во ваква ситуација, Затоа што нитривецот пишува дека ИНСТАНТНО уништува амони/нитрити. Досега требаше да отидат во --, :)

Излез во блиска иднина не гледам(цели 3 дена сум дома 1 и 2 мај го преседав).

И многу сум разочаран уби либи си еб..а мајката.
 
Vidim da si imao ozbiljne malere u protklih nekoliko dana ali osim malo stresa za ribe ne vidim razlog za taj skok amonijaka kako kazes.
OK, oprao si filter ali menjas vodu svakodnevno. Osim ako ne hranis ribe lopatom on ne moze skociti za nekoliko dana do te mere da ubija ribe i pored zamene 15% vode dnevno.
Sto se nitriveca tice, to nije sredstvo za neki magicni nacin uklanjanja amonijaka. Nitrivec naime i nije hemijski preparat za amonijak vec tecnost sa koncentracijom korisnih bakterija. Kad ga sipas amonijak i nece trenutno opasti, vec je potrebno vreme da se bakterije nasele i umnoze i pocnu da "rade". Cesto se i pored nitriveca preporucuje ciklanje akvarijuma od bar nedelju dana pre dodavanja riba.
Ne znam, mozda nisam razumeo post dobro ali ja bi ti preporucio strpljenje. Ribe su dozivele malo vise stresa za samo par dana i mislim da ce se oporaviti. Nastavi sa izmenama vode i pusti ih da odmore malo.
 
Klasicni akvaristicki problemi, amonijak i nitrati...:D

Naravno diskusi su izuzetno osetljivi na povecanje koncentracije amonijaka i nitrata i skoro uvek znaju da pokazu sa svojim bolesnim ponasanjem takve nagle skokove tih parapmetara.
Ja bih samo hteo da dam komentar za Serin preparat Nitrivec koji nema svrhu da smanji postojecu visoku koncentraciju amonijaka i nitrata, vec ima namenu da uspostavi narusenu bilosku ravnotezu. Nitrivec se najcesce sipa pri formiranju akvarijuma i kod vece izmene vode u akvarijumima. Sa nitrivekom ubacujemo veci broj korisnih bakterija i samim tim skracujemo proces cikliranja akvarijuma , to upravo u upustvu i pise . A samim tim sto se brze uspostavi biloska ravnoteza ,problemi sa visokom koncentracijom amonijaka i nitrata nestaju. :wink:
 
Фаун во право си .
Во целава збрка цело време сум купувал Нитривец, а тргнав со намера да купам Токсивец.

И ај сега отидоа парите во воздух :lol: Нема врска.
Него сега малце се оправија, но скоро цела недела без храна и јас би се помирил со судбина.
Сега ќе им менувам вода едно 25%, ќе ставам акватан, и ќе им упалам светло.
Него комшиката ме насмеа ми вика некој да не ти ги урочи рибите, да ги носиш на бајачка :lol: