Смола за вода

Може некој да ми објасни за смола за вода, како и за уред за јонска измена за вода, РО апаратите не ми се свиѓаат поради цената на кертриџите, а за претходниве викаат дека имаат мала цена за одржување.

За смолата од Дане слушнав, и ми кажа дека негов познаник сам ја има направено, а кога ке се истроши, се става во солна киселина(ХЦЛ) да се регенерира.

Па како може да се најде супстратот и да се направи.

Фала однапред.
 
Pre nabavke jonoizmenjivacke smole moras prvo da napravis jonomat. To je "uredjaj" kroz koji ce da se omeksava voda sa smolom. Ima nacrta po internetu sigurno kako to moze da se napravi, a mislim da i Dane zna.

Prvo je bitno da znas da li je smola formirana ili ne. Ako nabavis novu smolu ona mora da se formira pre upotrebe u jonomatu. Formiranje se radi sa HCL kiselinom u nekoliko navrata. Znaci potapanje smole u HCL pa ispiranje u vodi.

Nakon ispiranja u vodi smola se stavlja u jonomat i propusta se voda kroz smolu. Vodi se nakon toga mere parametri. Ukoliko nisi zadovoljan, vrsi se ponovno potapanje u HCL kiselini, ispiranje, i ponovo u jonomat radi propustanja vode koju hoces da koristis u akvarijumu.

Obicno je potrebno par puta stavljati smolu u kiselinu i ispirati dok se ne dobije recimo pH 6.5.

Naravno sve to zavisi i od smole posto ih ima vise vrsta.

Regeneracija zasicene smole se isto vrsi potapanjem u HCL. Pod zasicenom smolom smatram smolu koja vise ne daje zadovoljavajuce parametre vode koja je prosla kroz jonomat. Nakon regeneracije ide ispiranje i ponovno merenje parametara iz jonomata.

To je neko grubo objasnjenje, nadam se da ce neko detaljnije objasniti kompletnu proceduru jer ja nisam imao prilike da koristim smolu. Jednostavno mi nije bila potrebna.
 
Srdjane, iako nisi koristio smolu,( a nisam ni ja :lol: ) ovo je lepo i jednostavno opisao, mada sam proces i ne deluje tako jednostavno. Ima tu posla, treba i iskustva i strpljenja da se doddje do zeljenog rezultata.

Uostalom, koja se uopste smola koristi? Koje su kolicine potrebne za odredjen proces?

Osim toga, Srdjane, da ti cestitam postvljenje na novu "duznost" i pozelim uspeh i mnogo pisanja, za koje ti imas i znanja i iskustva (kanistere necemo da diskutujemo ovom prilikom, a posebno ne dihtunge) i da sve to podelis sa nama. :wink: :lol: :lol:
 
Па баш тоа ме интересира што е тоа Јономат, дали работи на струја, обично кога ќе се каже јонска измена мене ме асоцира на струја, и каква супстанца е тоа смолата.
Другарот на Дане имал сам направено од кутија за маслинки, во кој била смолата.