AquaStik

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Zanimljiv proizvod koji sluzi za spajanje zivog kamenja u morskim akvarijumima. Moje misljenje da ovaj kit moze da posluzi i u slatkovodnim akvarijumima.

Ima li neko iskustva sa ovim kitom?
:D
 
koristim slicno ljepilo (takvo, u takvoj tubi, drugi neki naziv, ali vjerujem da je to sve isto...dvokomponentno).
Moze se kamenje lijepiti, ali nije to to i ne treba pretjerano vjerovati da ce nam kamenje biti zakeljeno kao da je cementom zbetonirano.
Sto se tice koralja, lijepe se, najlakse sps-ovi i lps-ovi (znaci tvrdi koralji malih i velikih polipa), dok mekani teze...ja ih niti ne ljepim time nego ih gumicom pricvrstim ili koncem ili ih jednostavno zapiknem u neku od rupa...pa sto bude.
Ljewpilo, kao i svako ljepilo, malo osteti koralj na mjestu di se ljepi, ali to nije nista prestrasno.
Isto nije to ljepilo bas najpouzdanije i lako ga se skine s kamena, pa i ono sto smo poljepili, ako dodje koji azurniji samac, lako ce to odkaciti, ako se bas zainati...ali nije sve tako crno, u 90% koralji drze, a i pomaze da se barem donekle ucvrste kamen na kamenu.
Ljepilo koje trenutno imam je reef konstruktor, od donedavno ima ga i u HR, ali je daleko jeftinije u SLO ili Austriji).

Nacin na koji se upotrebljava:
Odreze se po potrebi (to sve ovisi sto trebamo zaljepiti i koliko), mjesamo medju prstima dok se boja ne izjednaci i ne postane jako mekano. Moze se ljepiti direktno u akvariju ili se prvo stavi dio na kamen / koralj, pa se onda taj dio pricvrsti u akvariju za kamen. Najbolje je rezati koliko nam treba, jer se ubrzo stvrdne i nije vise za upotrebu...a kako nije najjeftinije, treba stediti i pripaziti da se ne razbacujemo njime.
 
Fauna, mozda je taj kit nesto cvrsci, ja pricam za onaj (a djeluje mi da je vrlo slican ovome), nije precvrst. Moze se naknadno pokidati, polomiti, skinuti, po potrebi...a ako u startu nije dobro pricvrscen moze i sam odpasti.
Ali kao sto sam rekla, nije bas sve tako crno, zna on jako dobro doci, samo se treba ispraksirati s njime i zaljepiti ga tako da on ipak drzi bez greske.

SC, vjerojatno nije toksican (ili ako je, nije jako i ne utjece na organizme u vodi...ubija samo onaj dio koralja koji je bas zahvacen ljepilom...znaci ako preljepimo preko polypa-ako je korjen koralja u pitanju, nema nikakvih gubitaka). I da, moze se ljepiti pod vodom , kao i na suhom...sto ti vise pase, ako se lijepi koji frag na neki veci kamen...to je lakse napraviti pod vodom, nego vaditi cijeli kamen van.

Najgore je to sto prevelike koralje je tesko poljepiti s tim ljepilom, jer u startu dok se ne stvrdne ne drzi i moze nam se dogoditi da cijeli koralj od tezine povuce ljepilo...s toga bi trebalo upotrebljavati puno ljepila, a to je neisplativo.
Zato postoji trik koji se da upotrijebiti.
Izvadi se koralj van (ako nije na kamenu nego je polomljen ili formiramo koralj od vise fragova), obljepi se pri dnu s ljepilom i u sredinu s donje strane postavimo cackalicu tj stapic za rostilj...ovisi koja je velicina koralja, sve to stisnemo gumicom i vratimo u akvarij na 20-ak min. Nakon toga ljepilo je jako uhvatilo, gumicu mozemo skinuti a koralj samo zapiknemo s tom cackalicom ili stapicem u neku od mnogobrojnih rupa na zivom kamenju. Sto je stapic duzi i naravno dublje upadne u rupu, koralj nam je sigurniji, a uz to, ako je koralj neki od sps-a koji znaju s donje strane poceti bijeliti (radi nedostatka protoka i svjetlosti), na ovaj nacin takav je slucaj rjedji jer on nije cijeli nabijen na dno nego stoji od dna po cm-dva sto puno znaci u ovakvim slucajevima
 
Pre nekoliko dana sam u Garden Centru videla jedno prelepo morsko stvorenje koje ma odushevilo..Lichi an neki varijantu morske kozice, sa mnogobrojnim pipcima, belim, na sve strane. Ali po gradji vishe podseca na nekog raka. POsle toga, videla sam i neke male crne ribice sa dve bele debele pruge preko ledja. A onda jednog Plavog "duha", chini mi se.
I sada kad ste spomenuli te neke korale koji se lepe...vidim da mi se priblizava kao nova opasnost neshto shto krece kao radoznalost i zainteresovanost u pravcu mora... Ja znam gde to vodi, pomalo me plashi, ali recimo da ne mogu da zaustavim. Nemojte se zachuditi ako mojih poruka u vidu pitanja u "morskoj" bude sve vishe i vishe :)
 
hehe, znam kako to pocinje...
Hmm ili je bila neka od Lismata (kozice koje su ujedno i cistaci riba od nametnika, te im takodjer ciste zube i skrge, najcesce su u kombinaciji bijelo crvene, pa varijacije na temu..., a moze biti i vrsta raka isto bijelo crveni....ne bi ovako odoka znala reci sto si vidjela.
Ove malene crne ribice s bijelim prugama bi mogle biti neka vrsta demsela....
http://www.liveaquaria.com/product/prod_Display.cfm?pCatId=104

nazalost nemam svoju sliku, pa sam morala linkati


a ovo je link za shrimpa, bilo to neka od Lismata ili Stenopus hispidus...vidi pa javi :D
http://www.liveaquaria.com/product/scateg.cfm?pCatId=525
 
Hvala Jasenka!
Jeste, jedan od takvih shroimpova je bio, boja crvenkasto providna. Ono shto mi se jako jako dopalo kod njih su ti duuuugachki brkovi (pipci) sa kojima onako kroz vodu neshto pokazuju :lol:
Shto se tiche one druge ribe, nije u pitanju demsel, ove vishe liche na klovna malog, ali crn sa tako dve ovalne "pruge" preko ledja.
Mogu da kazem da mi je drago shto postoji neka oblast u akvaristici o kojoj pojma nemam....prosto deluje obecavajuce u smislu da cu voleti akvaristiku ceo svoj zivot :) Naravno, to su vechiti izazovi i uvek neshto novo shto moze da se nauchi...
POtpisnik: Zaljubljeni pochetnik ;)
(da poduplam ovog puta potpis)
 
moguce je crno-bijeli ocellaris , klaun, nisu precesti, ali nisu niti rijedki.
Ova ticala kod Lysmata, to su antenice s kojima prelaze preko ribe u potrazi za kakvim nametnikom, pa onda svojim kljestima pocupaju nametnika s ribe i svi sretni i zadovoljni.
Dobre su lismate i svaki imalo veci akvarij s ribama poput tangova, angela i leptiira bi ih trebao imati, u paru ili vise komada, jer su dosta sramezljive ako su same. Ribamaciste usta, skrge, trup, peraje, sve po potrebi i zahtjevu narucioca :lol:
Kada udjes u morsku, a vidim da sada vec opako o tome razmisljas, otkrit ces sasvim jedan novi svijet, prepun mnogobrojnih mogucnosti.
Mozdai je malo skuplji, ali uz zdravu pamet, mozes napraviti akvarij puno jeftinije nego sto svi pricaju.
Dovoljna potvrda je moj akvarij, jer on je slagan kada smo mi bili podstanari, s jednom, manjom od prosjeka placom u Hr i nista mu nije falilo, a niti nama. Samo treba kalkulirati i znati sto je potrebno, a sto je suvisno i na sto se bezveze bacaju novci, a ako se pazi na organizme, slabe su mogucnosti za smrtnoscu.
 
Jasenka, ne zelim vishe da OffTopicujem, ali moram da ti se zahvalim na podrshci kojupruzash.
Dodala si par kvalitetnih granchica u ovu vatru :D
 
je, je, malo smo otisle van teme, ali to je najcesce tako, posebno u morskom dijelu, jer se uvijek ima sto za pricati-

SC, ti slobodno citaj stare teme, a i pitas ako te nesto zanima...meni je ovaj forum najvise pomogao u slaganju i pocecima s mojim koraljnim grebencicem, jer je Boban bio uvijek objektivan i objasnio mi je sve i svasta i njegovim sam savjetima zahvalna sto mi i danas koraljni grebencic funkcionira....e, kada se sjetim tih davnih dana (bila sam sva isprepadana i to mi je sve izgledalo kao 8 cudo svijeta)

Fauna, sorry, eto malo smo skocile umore :wink: i zaljepile se ljepilom za kamen :wink: