Cleaner Shrimp

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Cleaner Shrimp - Lysmata amboinensis jedan od najboljih akvarijumskih vrsta racica. Pored toga je i izuzetno koristan u akvarijumu. Za vlasnika je prava radost jer je izuzetno prijateljski raspolozen i bez problema dolazi na ruku.


DSC05675.jpg
 
E svasta, pa zar hawk.

Jesi li siguran da je to hawk uradio? Ja ih drzim zajedno i sve je ok ali eto, nikada se nezna kada ce da ribama da stigne zuta minuta.
Lysmatu i mnogo veci predatori ne diraju (kada nisu previse gladni).
 
Nisam siguran jer ga nisam vidio jedino vidim da skampa nema vise.. Akuascape mi je tako postavljen da bih mu u najgorem slucaju trebao vidjeti brkove negdje kako vire iza kamena, s druge strane po svoj mojoj literaturi pise da su Lysmate na meniu... So much about kupnje 3 peperminta da cuvaju kamenje od aziptasija... damn!

U biti riba ima predatory cud (daljni rodjak skarpine i lionfish s kojima je uvijek i vidim u tanku po LFSovima) sam cool je to sto je mala pa kao takva i nije neka velika smetnja.. Opasnost doduse za male ornamentne rakove, skampe, feather dustere etc.. Nema zracni mjehur tako da cuci na kamenju medju koralima i ceka da nesto malo sto moze strpati u usta doluta korak preblizu i cak! To se da vidjeti dok je hranis artemijama isl.. vidi se da se u predatory rushu zaljece na hranu...

steta..
 
E, pa ja sam ovog Lysmatu videla i odushvila sam se! Jedino mi se chini da je imao neshto vishe pipaka. Jel postoje varijante i u drugim bojama?
 
Bobane, slika je odli?na
SC...lysmata postoji vise vrsta, tako da primjerice lysmata debelius je skros crvena s bijelim tockama...ista im je karakteristika ova duga bijela ticala, pa ih znaju zati i antenskim kozicama.
S tim ticalima prelaze preko ribe i traze nametnike koje vrlo vjesto skidaju.
Kod mene su dvije debelius i dvije ambio, debelius su vise sakrivene, dok ambio setkaju po akvariju.
Ribe redovito odlaze kod njih na ciscenje usta i skrga
 
Pa ja kad bi imala Lysmatu u akvarijumu, ne bi ruke vadila odatle! Vrlo simpatichan stvor!!!
P.S.: Jasenka, to je onaj shrmp za kog sam te nedavno pitala, kojim sam bila odushevljena :)
 
SC ima ih dosta slicnih tj. bijelo crvenih (neki su shrimpovi, neki su rakovi...bez slike je tesko na prvu ruku odgovoriti)
A sto se tice ruku u akvariju, ovi su ludi za cackanjem po prstima i ispod noktiju i cim vide ruku unutra odmah su svi na ruci i ne skidaju se 8)
 
Pre svega koristan a zatim veoma simpatican i lep organizam u morskom akvarujumu... Oduvek sam bio slab prema neobicnim i zanimljivim zivotinjama , ovaj racic je bas po mojem ukusu.. :D
 
Jeste, bash je tako imao vishe pipaka belih, a i jeste bio skroz crven, mada ne tako jarko...ovaj je definitivno lepshi!!!
 
Meni je isto debelius puno ljepsi, njih imam dva, ali s njima je problem, sto su sramezljiviji od ambionesisa.
A to SC, da ti se cinilo da ima vise antena, nije, samo su idebeliusu i nozice bijele, pa to tako izgleda.
Inace jednako su dobri kao cleaneri, obe vrste i mogu se zajedno drzati u akvariju (ako je dosta velik), toleriraju se, ali se ne druze. Svaka vrsta ima svoj dio i rijetko dolazi do susreta
 
Prosto mi nije jasno kako nisam videla da su to nozice!!! Jeste, to je definitivno to shto sam videla ovde u Beogradu u jednom javnom akvarijumu i apsolutno su DIVNI!!!
 
Kada se govori o ovoj Lysmata amboinensis treba jos da se napomene da se ona neretko pobrka sa Lysmata grabhami koja je nekada bila u rodu Hippolysmata. Grabhami je atlanska vrsta i vrlo retko se nalazi u ponudi. Da bi se videla razlika potrebno je samo pogledati rep kozice i sve ce samo da nam se kaze. Na zalost ljudi to ne gledaju pa napisu pogresnu vrstu pa se onda to tako pogresno i prenosi dalje.
 
stvarno je o?ita razlika, no samo kada vidis i jedan i drugi, inace....lako je zamijeniti (ako nemas pojma da je to razlika i da uopce postoji sli?na kozica)

-bas sam sada provirila na svoje kozice-ambionesis su :wink: