Clown frenatus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
He he, nista bez clown-a. Kako ga samo vata frka kada je anemona mala pa se jos kupi a on pozamasan.


DSC08682.jpg



DSC08681.jpg
 
Je li istina da je riba clown toliko lukava riba?

Procitao sam jedan clanak o simbiozi clown-a i sase, gde se clown sluzi jednim lukavstvom kako bi pridobio sasu. Zapravo kada se clown nadje pred sasom koju prvi put srece,on za trenutak okrzne njene pipke i naglo se povuce. Tako uradi vise puta kako bi sluz sa pipaka sase ostala na celoj povrsini njegovog tela. Zahvaljujuci ovom lukavstvu , sasa ga prihvata kao deo sopstvenog tela i nece aktivirati svoje smrtonosne zarne celije.

Ima jos jedna zanimljivost a to je ,kada se uspostvi simbioza, clown postaje toliko teritorijalan i agresivan, da je u stanju svakoga da napadne ko se priblizi sasi,pa cak i coveka!! :p
 
Klauni jesu jako teritorijalne ribibi, pogotovo prema svojoj vrsti, ali ako se njihovom "domu" bilo to neka anemona ili koralj priblii uljez, napast ce ga.
Primjerice, moji su sada u Actinodiscusima i neka samo prode onuda tang koji je puno veci od njih...odmah se zalete u njega i stjeraju ga na 10 cm od koralja. To rade sa svima, bila to zvijezda, kozica ili ja (imaju fin ugriz).
to se tice ugriza, isti su i demseli, pa se ne treba iznenaditi kada stavimo ruku u akvarij (na njihov teritorij) da ce se zaletiti u nju i ugristi je.