Dog faced pufferfish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Arothron nigropunctatus - Dog faced pufferfish ili Blackspotted pufferfish

S obzirom da sam bio ubedjen da vec imam postavljenu temu o ovoj ribi i ovo je samo trebao da bude dodatak ja cu sada samo postaviti slike Arothron nigropunctatus - Gray a kasnije postavicu i slike ove ribe kakvu je mi obicno susrecemo.

Ovaj puffer nije pogodan za koralne akvarijume i ako neko zeli da neguje ovu ribu onda to treba da radi u za njega pogodnom akvarijumu.
 

Attachments

  • DSCF2086.jpg
    DSCF2086.jpg
    32.7 KB · Pregleda: 11
  • DSCF2084.jpg
    DSCF2084.jpg
    32.8 KB · Pregleda: 9
Nemoj ga Bobane cackati, da te ne bi covek oduvao.:lol:


Ti pufferi bas zbog svog karakteristicnog izgleda, dosta su popularni kod akvarista, kako u morskoj tako i u slatkovodnoj akvaristici. Moram priznati da me nikada nisu ostavljali ravnodusnim ,uvek sam morao po nekog da ubacim u svoj akvarijum bez obzira sto nisu kompatibilne ribe (naravno mislim na slatkovodne puffere).

Treba napomenuti da ovakvo zadirkivanje i napumpavanje ribe nije pozeljno , dosta je stresno i nepozeljno ali u ovakvim slucajevima kada treba npraviti dobru fotku, mozemo progledati kroz prste.:)
 
He he nisam ja njega nervirao vec celokupna situacija. Naime stavio sam ga u akvarijum za slikanje, islikao ga a onda je odjedanput poceo da se uzbudjuje radi prisustva kamere. Naravno da ja nisam oklevao da ga slikam i u toj situaciji.

Inace on moze jos vise da se naduje ako se izvadi van vode. S obzirom da je to stvarni sok za ribu ja to nisam hteo da uradim.
 
red : Tetraodontiformes/Četverozupke
podred: Tetraodontoidei
porodica: Tetraodontidae-Napuhače, Četverozupke (Puffers)
rod : Arothron
vrsta: nigropunctatus
latinski: Arothron nigropunctatus
engleski: Yellow Dogface / Bulldog / Black-Spotted Pufferfish
postojbina: Indijski i Tihi Ocean
parametri mora: SG 1.020 - 1.025, pH 8.1 - 8.4, Temp. 22 - 28° C
veličina : oko 32 cm
akvarij: minimalno 700 l, riblji
prehrana: pretežno mesojed
ponašanje: agresivan
karakteristika: napuše se u trenucima straha i opasnosti


kratki opis:
Riba okruglog sivog tijela s crnim točkama i žutim licem (odrasli primjerci), a dok su mladi su skoro potpuno sivi, žuti obrub na repu. To je riba kojoj je potreban akvarij sa puno mjesta za plivanje i skrivanje. U trenucima straha, nelagode i uzrujanosti se napuše. Isto tako, napuše se pri iznosu iz mora.

Prehrana:
Pretežno je svejed ali preferira hranu mesnog porijekla (sve vrste glavonošca, škampiće, račiće), a prihvaća i suhu hranu. Hrani se više puta dnevno, raznovrsno i pomalo. Usta su joj konstruirana za lomljenje, pa bi joj trebalo omogućavati takvu vrstu prehrane-najbolje su sitni školjkaši na kojima "lomi"-brusi zube koji podsjećaju na kljun. U slučaju da se zub ne lomi, riba može uginuti od gladi kada zub preraste usta.


sustanari u akvariju:
Ribe kao Filefish i ostale Napuhače naganja, tuče se i bori se za teritorij i prevlast u akvariju. Pripadnike istog spola ne podnosi (posebno su agresivni jedan spram drugoga, mužjaci). Može se držati s ostalim velikim ribama, agresivnijeg ponašanja.




slike su prekrasne, a puffer je zakon