Justinian novi morskoj akvarijum

25 April 2016
4
0
1
50
Da se ukljucim i ja u diskusiju. Ja sam onaj sto je uzeo stomatele :). Moja je situacija sledeca : startovao sam morski 1 aprila u rio180l. Hteo sam da idem sa nekim low budzet akvarijumom. I uspeva za sad . Alge su mi nestale negde pocetkom jula. 15-ak dana pre toga sam stavio refugium ( 25 lit ) sa chaeto algom. Na zalost chaeto nazaduje ali cijano napreduje u refugiumu dok je glavni akvarijum cist skroz ( ne racunam braon alge po staklu koje skidam magnetom svaki 3-4 dan ) Od ribica imam 2 klovna ,jednu firefish i jednog Blue Spot Watchman Goby-ja, koji su ubaceni pocetkom avgusta. U akvarijumu imam meke korale od kojih neki lepo rastu ,neki idu polako a neki stagniraju. Za sada sam zadovojan napretkom i prilicno bezbolnim startom morskog akvarijuma ( malo zelenih algi, mao dinoflagete.... i malo cijano bakterije u glavnom akvarijumu ... sve je proslo prilicno bezbolno ) Od onih pocetnih 10 stomatela ,sad imam oko 50-ak malih, veliki su pali za slobodu od upotrebe hidrogena :sampion: ( prelazak sa slatkovodne ( gde hemija resava sve probleme ) na morsku zna da bude trnovit ) Slike cu okaciti neki drugi put.

25 April 2016
4
0
1
50
Stanje na dan 30.08.2018. Od riba tu su : 2 klovna, 1 firefish , 1 Bluespotted Watchman goby. Usao sam u rutinu zamene vode 10 % na svake 2 nedelje. Sve polako napreduje osim gsp-a i xenie ... ali sta je tu je. I dalje se pojavljuju novi stanovnici.Jedan od njih je i strawberry ball anemone. Stiglo je novo osvetljenje pre 10-ak dana iz Kumodraza. Ocekujem sve bolje i bolje stanje. Stomatele su jos uvek male.( ali kad narastu imas ih besplatno )

Attachments

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,371
156
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Tvoj akvarijum mi deluje lepo pa mi je pomalo cudno da se "stidis" da postavis vecu sliku i da sve to lepo vidimo. Nije vazno da li je slika mutna ili ne, pa i samo slikanje je deo ucenja o akvaristici. Svi mi smo prosli to. Zamena vode je ok, treba to da se radi redovno ali ti nisi nista napomenuo o nekom redovnom odrzananju slanoce vode, tu mislim na dopunu vode koja vremenom otpari.
I za kraj mislim da bi ti trebao da zapocnes novu temu jer ovo je Zoranova tema pa da mu ne upadamo u rec :)

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,574
67
48
64
Beograd
Lep akvarijum i bice tu jos uvek posla oko nasaljavanja.
Napisi nesto oko novog osvetljenja, koji je tip i cenu i kako si zadovoljan.
Mene ceka izrada veceg akvarijuma pa polako skupljam informacije i svaka nova je dobrodosla.

25 April 2016
4
0
1
50
Osvetljenje je radio N.Zivkovic. Menjao sam juwelovu t5 konzolu za ovo osvetljenje komplet sa sve led kontrolerom i napajanjem. ( ne sa N.Zivkovicem nego sa covekom kome je on pravio. On je imao slatkovodni akvarijum i nije mu se svidelo suvise plave boje)Tehnicke detalje oko osvetljenja pojma nemam. ( koliko,sta,cega,koje...led diode ) Poprilicno sam zadovoljan. Totalno je druga dimenzija sa led osvetljenjem u akvarijumu. Idem 40 : 70 % bela i plava i akvarijum mi izgleda kao morski :). Kontroler je sjajna stvar. Svitanje,podne,vece, malo mesecine .....Primecujem vec blagi rast korala. Ubacio sam i diy overflow u kutiju od juwelovog filtera i on sad sipa vodu u refugium. Tamo mi je pumpa Atman 305 - 1200 l/h da vraca . Chaeto alga pokazuje znakove oporavka posle cijano eksplozije u refugiumu. ( sad je cist ) Ponovo su mi se pojavile zelene alge u akvarijumu ali samo na jednom mestu na dnu ( mada je tu dobra cirkulacija ) Ali i to ce se regulisati za neko vreme,ipak je bilo dosta izmena. ( Novo svetlo,overflow ) Malo da porastu jos korali pa ce pasti neka slika.