koraljni grebenčić, nekad i sada

hehe, raste tema a i akvarij, te sve u njemu.
A to sto su u pocetku bila tri kamena i dva koralja, i jedino se meni dopadao, to je najnormalnija pojava...to je bila moja bebica koja je sada pomalo pocela dobivati na izgledu.

Tu si u pravu Bobane, morski akvarij nema kraja i uvijek se tezi ici jos dalje.
Sto se mene tice, naka koralji samo rastu kao i dosada i ja sretna i zadovoljna.
 
Cao Jasenka!
Moram da kazem da sam videla mnogo morskih akvarijuma na 'netu', a dosta i uzivo, ali ovo tvoje more je ubedljivo najlepshe koje sam videla do sada. Jasno je da si pored neophodnih stvari materijalne i tehnichke prirode, u svoju 'bebicu' ulozila ono shto ne moze da se kupi: strpljenje, a nadasve ljubav.
Nemam obichaj da ovako 'fraziram' i na ovakav nachin da pishem o akvarijumima, ali ovo tvoje more me tako inspirishe. Stvarno je DIVNO!

(I da, da,da hocu i ja......!!!!!! ) :eek: :D
 
Ola SC :)
Hvala na komplimentu. Ustvari vidim da si polako krenula s tom mislju i nadam se da uskoro cemo i kod tebe gledati plavetnilo umjesto zelenilo 8)
 
Malo sličica, zadnjih par dana (noćne su jučerašnje).
Novosti...nešto novih sitnih ribica (pokušala sam uvesti jednu novu Zebrasomu Xanthrum i Bannera, no nisam uspjela jer je žuta Zebrasoma bila preagresivna i dala do znanja da nove ribe slične njoj nemaju što raditi u akvariju, pa sam ih zamijenila za sitnije ribice tipa fire fisha, te dimidiatusa-koji je trenutno na "odstrelu" jer je pokazao volju za maltretiranjem Tridacni koje su sada dobro i zaštićene, no to nije riješenje, riba će morati biti ulovljena i izvađena iz akvarija, pošto su mi Tridacne (školjke) puno draže. Jedna je Tridacna Maxima kod mene oko godinu i pol, druga je Derasa, nekoliko mjeseci, nešto novih koralja (Acropora najviše, dvije zelene-koralji, 3 fraga zelene, 2 fraga plave, Millepora, dvije plate montipore-zelena i zelena s ljubicastim rubom, ljubičasta plate montipora, Bubble anemona-Quadricolor crvena)

Zanimljivosti:
1.akvarij je bio predstavljen kao Akvarij mjeseca augusta na slovenskoj stranici za morsku akvaristiku
2. akvarij je bio prikazan na Zagrebačkoj televiziji u emisiji o kućnim ljubimcima, baš jučer-prošli tjedan bila je kod mene Tv ekipa na snimanju.

Kronološki loši događaji:
-krajem 6 mjeseca, tj početkom 7 mjeseca dogodio se bleaching, no nije bilo velikih posljedica (mirno i staloženo sam riješila problem-lagano spuštala temperaturu i vračala salinitet u normalu ...koja je neko duze vrijeme, oko 10-ak dana bila i preko 31°C što mi je mogao otići cijeli akvarij (mislim tu prvenstveno na koralje), no nije, jako oštečene dijelove koralja sam odrezala, ostalo se oporavilo.
-u 8 mjesecu, dok smo bili na moru, riba Convict je prekopala akvarij i porušila većinu kamenja i koralja, te dosta toga zatrpala.
Posljedica: ostala sam bez nekoliko sitnijih fragova (naravno onih koji su mi bili jedini i koji su trebali postati lijepi koralji, no to je valjda tako-dvije male Acropore i jedna mala roza poccilopora). Vratili smo se par dana ranije s godišnjeg i sanirali većinu štete, te promijenila raspored.


za kraj:
U akvariju kao mom, znaći popunjenom skoro do kraja ima jako puno živih organizama. Svakome treba pružiti pažnju i brigu, no znaju se dogoditi pozetivne i negativne stvari. Posljedica uvijek ima. A kako bi moj tata rekao : "Gdje ima blaga ima i kvara" i to je tako, neminovno.
Savijet svima s morskim akvarijima: Pazite se vrućine jer posljedice mogu biti katastrofalne. Baš iz toga razloga , globalno zatopljenje koje je očito predstavlja veliki problem Svjetskim morima i Oceanima, jer bi koralji i slični organizmi mogli biti devastirani. Dogodi se takozvani Bleaching (blajhanje koralja), gdje se Zooksantele (simbiotske alge koje žive s žarnjacima i zajedno su ustvari kolonija koralja) odpuštaju iz koralja, te tako koralj ostane bez velike večine izvora prehrane, samim time oslabi i bez dodatnog hranjenja lagano ugiba. Ako se koralji uspiju spasiti, Zooksantele se vrate u koralj i koralj se kao takav oporavi, vrati mu se boja i nastavi živjeti.
 

Attachments

  • fire-fishes.jpg
    fire-fishes.jpg
    98.8 KB · Pregleda: 34
  • majestic.jpg
    majestic.jpg
    94 KB · Pregleda: 36
  • 15.11.2006-(3).jpg
    15.11.2006-(3).jpg
    95.1 KB · Pregleda: 28
  • 15.11.2006.jpg
    15.11.2006.jpg
    98.7 KB · Pregleda: 31
  • 21.10.2006(1).jpg
    21.10.2006(1).jpg
    87.4 KB · Pregleda: 27
monday, trebalo bi biti slika od prije 2-3 mjeseca.
A sto se tice najnovije slike akvarija, ovih dana cu slikati, pa ce slike biti na forumu.
 
Ah, sta reci osim milion puta bravo, citiram StarChaser ubedljivo najljepsi koji sam video!
Bravo jos jednom i samo tako nastai. Takav aq sam oduvek sanjao, ali ti snovi su bar za sad potpuno neostvarivi, ali kako kazu "Zivis za snove".
 
Jasenka mnogo mi se svidja.:sampion:

Kazi mi da li fotografija vara ili stvarno preovladjuje ljubicasta boja korala?
Koji je onaj crveni koral na donjoj slici desno?
Jos uvek sam totalni neznalac sto se tice korala ali mi se izuzetno svidja tvoj izbor, mislim da preovladjuju SPS, ispravi me ako gresim i kazi mi koje sve korale imas?

Malo si se ulenjila sto se tice ciscenja stakla !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
hvala Aqua i monday

fotka ne vara, ta ljubičasta montipora digitata je toliko izražajne ljubičaste boje, da vecinom svi vjeruju da je to u photoshopu napravljeno ....dok ne dođu i vide uzivo, a onda je to tek svakome sok, jer gledaju s svih strana, u staklo, poklopac, zbog cega imam takve dobre boje....nemam pojma niti sama, vjerojatno zbog vece kolicine plavih lampi spram bijelih...oduvijek mi je to bilo zanimljivije jer sam od starta skontala da plave actinic lampe naglašavaju boje poput ljubičaste, crvene, zelene ( 5 plavih -3 bijele)


-prevladavaju vecinom sps, ali to je trenutno stanje jer su se montipore rasirile (posebno ljubicasta), pa ih treba povaditi, jer nema se mjesta za neke druge koralje, a ako bi nabrajala koje sve koralje imam ne bi ih nabrojala do prekosuta i vjerojatno bi neke i zaboravila. U svakom slučaju ima nefotosintetičkih (nekoliko),octocoral(1), gorgonia (5), zoa(nekoliko boja), discasoma(nekoliko boja), mekanih(oko 10-ak), sps (nemam pojma, previše valjam_se ), lps( nekoliko vrsta), i mps (koralj s jednim polipom)



-staklo, od algi-zelenih, na dnu tvrdokornih-joj kako njih ne volim čistiti, sjesti i pola sata ribati s žiletićem po njima, no...budem jednom valjam_se (kada vise dno ne budem niti vidjela koliko ce algi biti po staklu)


Ono dole crveno je anemona, Entacmaea Quadricolor.

-u akvariju ima i oko 20-ak ribica, 4 lysmate, više različitih ukrasnih crva (malih, velikih...), samci, puževi , anemona (4)
 
4 ANEMONE!!!!!!!!!!

Ja ih obozavam ali sam citao da su jako zahtevne i da je jedna po akvarijumu i vise nego dovoljna. Ta tvoja crvena Entacmaea Quadricolor je ovde na Malti oko 70-80 eura. I meni se mnogo svidja pa sam pitao. Meni je pala za oko bela Condylactis - Atlantic anemona.

Koje sve anemone imas i ako imas kojeg clown na koju se nastanio? Cime hranis tvoje anemone?
 
1.Anemonia sulcata (vlasulja)-ona se jednom mrijestila u akvariju
2.Actiniu equinu (crvena moruzgva)
-obje su Jadranske anemone, u akvariju duže od 3 godine

3.Entacmaea Quadricolor -crvena
4. Entacmaea Quadricolor -zelena (valjda za nju nisam sigurna da li je to ili nešto drugo u pitanju)
-tropske anemone, nekoliko mjeseci...s njima sam uzela i pripadajuce klaune (A. Ocellaris, pošto sam obje otkupila iz jednog akvarija koji se bio rastavljao, pa sam uzela i klaune-u paru, jos mlade, pošto im je to bio dom, klauni su uzgojeni)

hranim ih s vremena na vrijeme s komadicima lignjica, sipe, repovi kozica....plodovi mora opčenito-štogod se nađe priruci
 
malo novih slikica...

ništa extra, slikano je s manje upaljenih lampi, predvečer, više plavih nego bijeli, s opcijom na fotoaparatu za slikanje pod umjetnim svijetlom, u stanu mrak...

obrade u softveru za obradu slika su jedino smane dimenzije istih


-ništa novog, sve po starom, redovita izmjena filterskih medija, zamjena mora svakih nekoliko tjedana, nisam više u tom pogledu toliko ažurna kao nekada
-hranjenje 20-ak ribica svakodnevno, koralje hranim artemiom jednom na tjedan, ako, komadićima plodova mora, nisam odavno
 

Attachments

  • 2007,-db.jpg
    2007,-db.jpg
    74.1 KB · Pregleda: 65
  • 2007-ss.jpg
    2007-ss.jpg
    70.1 KB · Pregleda: 54
  • 2007-bp.jpg
    2007-bp.jpg
    93.6 KB · Pregleda: 45
Hvala obojici


U morskoj koraljnoj akvaristici : što je akvarij stariji, on je stabilniji a samim time i rezultati su bolji.

Brainman, samo naprijed, veselim se novom morskom akvaristi:ziveli: