L Ribe i brojevi kao njihove oznake

Srdjan

Member
4 Maj 2004
112
0
16
Vancouver BC
Vidim da cesto spominjete nazive za catfish preko strucnih skracenica L (pa neki broj) :lol:

Evo gledam shout box pa resih da postavim pitanje. :D

Predpostavljam da je tako lakse da se kaze koja je vrsta ribe i da se brojevima obelezavaju iz jednog prostog razloga a to je da ih ima jako puno.

Mene zanima koliko ih ima i dokle taj L broj ide?
I dal' je prva obelezena sa L-001?

Nisam neki strucnjak za L ribe, ali eto ovo me zanimalo pa pitam :D
 
Evo Srle, ja cu ti u kratkim crtama objasniti a kasnije to urednik foruma moze nesto i opsirnije napisati. :wink:

L brojevi znace loricariidae koje su u novije vreme pronadjene i ihtiolozi su davali takve oznake dok se ne definisu takve ribe u svoje naucno priznate vrste.
Medjutim jedan broj tih riba je vec danas definisan i oni imaju svoje naucno priznate nazive. Ali kako kod nas navike ostaju neko duze vreme, tako i te "L" oznake . Primer je kod Hypancistrus zebra -e koji je nekada bio pod rednim brojem L 46 .

Evo jedan link sa tim "L" oznakama od
L 1 - 339 ,tu mozemo videti pojedine numericke "L" ribe koje su naucno priznate u vrste...

:wink:
 
Predpostavljao sam da je to L od loricariidae, samo mi nije bilo jasno bas to sa brojevima.

Znaci ribe koje jos nisu definisane i naucno priznate imaju broj. Sad mi je jasno zasto je to tako.

Mislim da je za poznavaoce cak i lakse da napisu L-xx nego latinsko ime :lol:
Krace i brze, samo treba poznavati sve te cifre i koja riba stoji iza njih. :D

Hvala :D
 
Iskreno, meni je premala slika da bih mogao to?no identificirati, ali sa 90% sigurno?u mogu re? da je to Loricariidae-a iz genusa Sturisoma.
Vjerojatno ako je slikano na Voglefarmi je prodaju pod Sturisoma festivum, no nisam siguran...