Mosquitofish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Gambusia affinis - Mosquitofish

Link ka databazi: Gambusia affinis

3e3f27be8f5b7700c2255495937493b3.jpg
 
Da me neko pitao koja je to ribica, rekla bih bez razmishljanja da je gupika, a josh bih se i svadjala da me pokushaju ubediti u suprotno :lol:
Zato, radi daljeg prosvetljenja i izbegavanja buducih konflikata, zanima me da li je ovo jedini varijetet ove vrste?
Zashto li se zove Mosquitofish...kakve veze ima sa komarcima? :?
 
Hm, pa, mene zanima u stvari josh neshto. Da li je ovo na slici zenka? Kako izgleda muzjak?
MOram da kazem da mi se ova ribica najvishe dopada od svih gupika! :lol:
 
To je slika zenke a muzjak izgleda potpuno isto tako samo malo manji i ima gonopodium. To bi bila i jedna od mogucnosti da prepoznas ovu ribu mada da bi bila sigurna mora malo i da se pozabavis i brojanjem kao i samim karakteristikama ove ribe. Cak je interesantno i kako pliva pa se i to razlikuje od guppy. Mnogo je i temperamentnija od guppy pa nije bas za neki zajednicki akvarijum.
Kako izgledaju muzjaci kod guppy riba to je poznato.
Inace ova riba nije tropska mada je ima i u tim delovima sveta i ona to podnosi bez problema. Isto tako prezimi i ovde gde se temperatura vode spusti oko 5 stepeni. Ja sam ih drzao tri godine u jednom bazencetu ali nazalost, morao sam da ih se resim po sili zakona. Razmozavaju se sezonski a ne kao guppy cele godine.
Ime je dobila po tome sto je poznata da tamani larve komaraca pa se i koristi u te svrhe po svetu. Tako je i postala tako rasprostranjena riba jer su je mnoge zemlje naselile da bi se suprotstavile najezdi komaraca.

SC nemoj da se raspravljas kada vidis ovaku neku "guppy" jer takvih "guppy" ima dosta puno a da u stvari nemaju nikakvu vezu sa njom kao i ova gambusia.
 
Bas me zainteresirala ova ribica. Posebno s toga sto tamani larve komaraca.
Dobro bi ju bilo imati (kao sto si je ti imao, do ju nisi morao likvidirati) u jezercu pored kuce.
A da je slicna gupy zenki, skros je slicna, malo samo ravniji trbuh.
Uopce nisam sigurna da li ih ima u prodaji kod nas (ako ih i ima, vjerojatno ih nisam zamjetila)
 
Mislim da ova riba nije bas interesantna za zakvaristiku jer nije tako naizgled atraktivna kao mnoge druge ribe. Sada je pitanje da li neko bas zeli da ih gaji iz nekog razloga. Meni su interesantne i ja uvek nastojim da imam par primeraka koje obicno drzim u nekoj guzvi gde su ne zapazene. Izvucem tako i potomke ali kada dolazi neka inspekcija ministrastva onda nema zezanja pa sta cu :)

Imam ih ja Jase i sada jer su to slike od juce a ova zadnja je danasnja.
 
O Gambusia ribama dosta puta sam citao, da ne spadaju u rado vidjene stanovnike akvarijuma a ni u prirodnim vodama . U akvarijumskim uslovima ova riba pored toga sto ima jako izrazen temperament ona je i veliki kanibal pa ce se vrlo brzo u ogranicenom prostoru medjusobno istrebiti. U prirodnim uslovima je nesto drugacije zbog neogranicenog prostora i velike reproduktivnosti kanibalizam nije toliko opasan po opstanak sopstvene vreste ali zato opsatanak drugih vrsta moze biti jako kritican i mnoge zemlje gambusia-u smatraju velikim stetocinama i planskim merama suzbijaju pojavu gambusia u prirodnim vodama.
 
Bobane, hehe :wink: ...dobre su slike

Fauna nisam to znala, da su to takve ribe. Bas volim ovako cuti nove informacije za ribe o kojima tako i tako nisam puno znala.
A koliko one inace narastu? I kako se razmnozavaju, da li su ikrasice ili zivorotke?
 
Naravno Jasenka , da su ove vrste a i ceo rod Gambusia zivorotke . Velicina Gambusia affinis slicna je guppy ribama i iznosi za muzjake oko 4 cm a za zenke 7 cm ciji je zivotni vek oko 3 godine . Znaci osobine su jako slicne guppy ribama ali ipak one nisu guppy. :wink:
Sto se tice razmnozavanja, razmnozavaju se slicno guppy-a ali kao sto Boban rece sezonski .Najbolje bi bilo da Boban opise njihovo razmnozavanje jer je imao iskistva sa njima..
:)