mrijest sterbi

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Evo dok va novi urednik pie ovaj topic, iza leda mu se mrijeste sterbe u 180l zajednickom tanku... :D
enka ima po jednu ikru u ventralnim perajama i odbija ju zaljepit na staklo... ljepi ju po podu, a ribice jedu koja stigne...ubacio sasm grudu mahovine u nadi da cu bilokaj spasit al nema veze...drugi put ce bit izolirani...
E da... jesam li spomenu da mi je tvrdoca ko iz pipe???
A ribe su iz singapura pa nisu naviknute...
Temperatura je 27C to je dokazalo moju pretpostavku u clanku da se mrijeste pri viim temperaturama nego vecina koja se mrijesti na 25C (od toplovodnih)!!!
Evo i slike iako je mutna...ruke su mi se ipak tresle od uzbudenja, a tresu se i oni... :D
d25de11626be24671e2775ddcbe69577.jpg
 
Blesave su to ribe. Ne bih da komentariem tvoju ideju o C.sterbai kao "toplovodnim" jer ne znam dovojno o njima.

Medutim secam se mog prvog pokuaja da mrestim C.paleatus. Grupu riba sam drao nekoliko dana na snienoj temperaturi u akvarijumu koji sam planirao za mrest. Poto se nita nije desilo posle npr 5-7 dana, prebacio sam ih natrag u akvrijum koji je bio njihov dom i pre toga. Voda je tu bila cesmenska temperature oko 27C. I naravno tras. Nekoliko enki istovremeno stotine jaja po celom akvarijumu na radost svih ostalih stanovnika i pueva amazonaca.

Naravno sva literatura koju moram priznati po pitanju ove ribe nisam dugo gledao tvrdila je da je optimalna temperatura za mrest ovih riba 20-22C. Posle tog iskustva nisam se mnogo obazirao na temperaturu. Nekako sam vie verovato u dobru ishranu i sveu vodu kao okidace.
 
paleatusi su na 27C bacali ikru :eek:
...ma u biti ukoliko su oni kondicionirani i ulete u bilokakvu dobru promjenu vode oni bacaju ikru!

Ma ja sam zadovoljan za sterbe jer se jo naalost kolko ja znam nisu izmrijestile kod nas...jedan covjek je uspio al su mu uginuli svi mladi, a vie nije pokuavao...
Stvar je kod njih koliko cujem da kad jednom krenu, posatnu ko guppyi, ne staju!!

Mene je najvie okiralo kaj je meni tvrdoca preko(GH/KG) 20
 
Stina said:
...Ma ja sam zadovoljan za sterbe jer se jo naalost kolko ja znam nisu izmrijestile kod nas...jedan covjek je uspio al su mu uginuli svi mladi, a vie nije pokuavao...

Zanimljivo zapazanje, jer znam jednog odgajivaca iz Novog Sada kada je pokusao prvi put da izmresti uvezene C.pande ,koliko se secam da je bila identicna situacija. Tek je iz drugog pokusaja uspeo da ih odrzi. Da li je u pitanju adaptacija tih riba na nove uslove pa im treba znatno vise vremena ili nesto drugo ,..ne znam :?
 
Ma ima tu puno faktora o kojima mnogi ne razmiljaju...
Kod ovog znam da je glavni faktor bio to je dao premlade ribe njihovom pravom vlasniku, kao on ce ih odhranit... to je bila greka...
Inace, mladi su dosta osjetljivi na "svjeu" vodu, pa je najbolje izmjene vode izvodit samo sa vodom iz velikog akvarija...
 
Stina nisi u pravu u tvrdnji da niko kod nas nije razmnozavao ove ribe.

Ja sam to prvi put uspeo jos proslom veku :lol: tacnije 1999. Inace krajem devedesetih uhvatila me je manija zvana corydoras tako da sam imao u jednom trenutku zbirku od oko 30 vrsta . Jedno desetak i dan danas s vremena na vreme radim (medju njima si i C.sterbai,koji su inace visoko produktivni u odnosu na neke druge vrste) Od tada su ovu ribu koliko je to meni poznato ovde mrestila jos dva moja prijatelja(I sigurno ima nekoga za ciji uspeh mozda nisam cuo) jedan je iz Barajeva a drugi iz backe palanke. Inace Momak iz Lazarevca je izmrestio i Mrvicinog "zagonetnog korija"... i NIJE to C.bilineatus kako si zapravo tvrdio. Moras ponekad imati u vidu da su Coridorasi kao mladi prilicno drugaciji nego njihovi roditellji.(a ovaj Mrvicin je jeko mlada riba)Inace da si recimo mrestio Brochise zgranuo bi se kada bi video koliko ne lice na roditelje. Ja nisam prvi put kada mi je to poslo za rukom mogao da verujem rodjenim ocima.:wink:

Inace do sad sam mrestio preko 20 vrsta iz roda Corydoras . Posto ja ne pricam nista bez dokaza evo i slike mresta C. sterbai za koje sam licno mislio da su premladi za tako nesto.Inace i ja se slazem da je jedan od okidaca za vecinu vrsta sveza voda.Ipak svaka vrsta iama neki svoj fazon u tom pogledu.Ne gubite iz vida vazdusni pritisak kada je mrest koridorasa u pitanju nikada. Sterbai jeste ljubitelj "malo" toplije vode,ali su se kod mene mrestili i ispod temperature koju stina pominje.
 

Attachments

  • c.sterbai-mrest.jpg1.jpg
    c.sterbai-mrest.jpg1.jpg
    37.1 KB · Pregleda: 31
Dobro Octo, Stina je sigurno mislio u HR. da niko nije mrestio , ne moze covek znati sta se desava ovde kod nas i da poznaje toliko ljudi koji se bave mrestom Cory-a. :)

Nego, hteo bih se sloziti sa Octopusom sto se tice ovih kako ih je nazvao "okidacima", da ih ima dosta.
Mnogi od nas kada zele da izmreste neku vrstu ribe koja se jos uvek nije mrestila ,pokusavaju u vecini slucajeva da srede samo parametre vode a zaboravljaju da pored toga postoji jos dosta uslova za uspesan mrest. Eto, Octopus navodi vazdusni pritisak koji je vazan , samo sto je ostao nedorecen, zasto i zbog cega? (nizi atmosferski pritisak ,zbog imitacije sezonskih kisa kada se Cory mreste)

Isto tako ,vazna su godisnja doba ,primer fossillis se mresti samo u jednom ili dva godisnja doba (mislim da je jesen i prolece) dok svaki drugi mrest van tih godisnjih doba potstice se injektivno (hormonski).

Ne znam zasto do sada niko nije pomenuo i uticaj meseca (meseceve mene), kada je to naucno dokazano da ima i te kako uticaja kod riba ,cak i kod uzimanja hrane .To ribolovci vec odavno koriste kada odlaze na pecanje i oni koji se profesionalnije bave znaju dobro kad i u koje vreme treba ici na pecanje. Tako i mi akvaristi mozemo ovaj momenat iskoristiti i preciznije znati kada ce neka vrsta baciti ikru (mislim na dane kada treba ocekivati)
Da ne skrecem sa ove teme na ribolov, samo sam hteo da napomenem da moramo kod novih vrsta riba koje nismo do sada mrestili ,obuhvatiti sve moguce faktore koji bi mogli uticati na mrest ribe.[Broken External Image]:http://www.websmileys.com/sm/happy/044.gif
 
Eto, hvala Fauna to si uskocio umjesto mene, ali Octo kako bi ja uopce mogao znati to sedeava tamo kod vas... pa ipak smo mi dvije razlicite drave?! :D :wink:

A to se tice Mrvicinog corydorasa, bio bi brlo zahvalan kad bi rekao koji je to corydoras kad vec toliko sigurno tvrdi da nije bilineatus...?
Vrlo dobro sam upoznat sa razlikama mladih i starih corydorasa, a odkad sam nabavio knjigu sa 60 izzmrijetenih vrsta corydorasa , popracenu sa fenomenalnim ilustracijama, uvjerio sam se u to jo vie!!

No vratimo se temi...
Razlog mog oka nije bio sigurno zato to su to corydoras sterbai u igri... ima definitivno puno rijedih i teih corydorasa u igri od njih...
...razlog je u tome to je voda bila cesmovaca!!!
Za sterbe sam upoznat da kad jednom krenu, nemoe ih zaustavit...
evo i jucer ih nisam zbog obaveza prebacio i navecer sam opet vidio enku kako jurca i ganja mujaka...

Dosta je faktora koji mogu aktivirati mrijest, ali mislim da je jedan od najvanijih kvalitetna prehrana... moji coryi dobijau preko 7 razlicitih vrsta hrane + smrznuta, i mogu reci da sam izuzetno zadovoljan to sam ih uspio kondicionirati bez upotrebe ive hrane!

A svakom od vas koji eli mirjestit ribe, za brzu kondiciju riba preporucam redovite izmjene vode (svaki drugi-treci dan!) i dosta kvalitetne hrane - 99% ce urodit plodom.

pozdraf
:wink:
 
Ja sam se malo zaboravio pa jos uvek gledam kao da smo u jednoj drzavi.Sta ces za Hrvatsku me vezu mnoge lepe uspomene a i prijatelji...

Mrvicin koridoras (eto i to sam zaboravio da napisem) je Elegans i to varianta 4. E sad zasto sam siguran....Pa roditelje mrvicine ribe sam uvezao ja . Od mene ih je kupio momak iz Lazarevca koji ih vec par puta uspesno mresti a ostatak legla je kod mene . Mrvica ih je kupio u radnji koja ih je takodje uzela od mene. Evo danas ja i mrva slikamo jos par riba iz legla pa prosudi sam .Slika nekad ume dobro da zavara a tebe je verovatno zavarao zeleni odsjaj na mrvinoj slici. :wink:

Inace zasto te cudi sto je voda cesmovaca ako su ribe spremne za mrest i dobro hranjene odradice posao u cesmovaci. Ja ipak za uspesan mrest skinem malo karbonate na 1. a ukupna u tom slucaju i nije od neke velike vaznosti tj iz izkustva tvrdim da moze biti i 10.
 
Octo, morat cu da te ispravim... eto i moji kompici kau da je Mrvicin cory ipak bilineatus... a u najgorem slucaju sp.aff.bilineatus, iako oni govore da je jednak pravom bilineatusu...
Ali sad dolazi ecer na kraju... bilineatus i spada u elegans grupu, tako da vjerojatno ga ti ima pod drugim nazivom... :wink:
...Uz tockaste corydorce , oni iz elegans grupe su jako teki za pozitivnu identifikaciju... l toliko zaguljeni da niti "key" ne funkcionira ukoliko se nezna tocna rijeka/pritok iz koje je taj cory uhvacen!
Ljep pozdraf
 
Stina ne juri sa tvrdnjama . Sacekaj malo slike ostale brace i sestara iz legla . Ebiga sneg ne da da fotografisemo jer smo poluzavejani a nas drug Mrva je malo daleko od mene.
Kad stignu slike otvoricemo diskusiju ko je ipak u pravu. :wink:
Sve ovo sto si rekao poznato mi je ali ja ipak gledam te ribe uzivo ... a slike su slike :lol:
 
Nego poceli smo da masimo temu...vratimo pricu o mrvinom korijuu njegov post (za ovo lutanje od teme sam ja kriv) a ovde nastavimo o mrestu tvojih korija.

Jesi li uspeo da spases neku ikru ? Sta se desava ? Ja sam im dosta puta krao ikre kada me zeznu pa se izmreste u nevreme ... (nevreme znaci kad sam ja nespreman ili odsutan) To su mi najcesce i radili jer ja imam previse riba pa ne posvecujem uvek svima dovoljno paznje. :?
 
Eh ima pravo, pocele su ustre i kvalitetne rasprave i svida mi se to...ovaj forum je svakim danom sve ivlji!

to se tice sterbi, moram da priznam da sam bio malo u kripcu ovih dana jer preuredujem svoj nano fishroom i nisam ih stigao odvojit...
Sterbe se uredno mrijeste i enka baca malo po malo ikre, no samo jedna sudjeluje u mrijestu i to uvijek dri ikru toliko dugo medu perajama da je na kraju ispusti a da ju ja ni ne vidim.
Jednom je zaljepila jaje na staklo, al sam prao ruke razredivacem pa nisam htio gurat ruke u akvarij da izvadim jajace... jednostavno slucajem okolnosti nisam uspio niti jednu jajace da izvadim...
Sterbe nisu premjetene iz razloga sprecavanja stresa poto je nanao fishroom u rusvaju...
A nemam ni meke vode kod sebe, tak da cu malo pricekat.. ako sam neto naucio tokom svojeg akvaristickog staa, je to da se nikad nesmije urit! :D
Ako je riba bacila ikru sada, znaci da ce je bacit i kasnij :lol:

ao mi je to se sve tak nekak poklopilo al kaj ce...
 
Novi report!!!

Eto, odvojio sam prije 4 dana sterbe u svoj 30litarski akvarij.
Dekoracija je to jednostavnija, mopan drvce, java moss i fini rije?ni pijesak(1-3mm)...
Nakon 3 dana smanjenja tvrdo?e, mogu s ponosom re? da je jutros na?ena ikra!
Pokupio sam oko 15 jajaaca sa stakla i stavio ih u malu kotilicu, ima jo ikre po podu i neto po java mossu, al ne?u dirat...

Uglavnom, po?injem sa startnom kulturom microcrva i o?ekujem napokon neke uspjehe!
Temperatura je 27C, ikra je oplo?ena, ?ekam da se mladi izlegnu...

E da, nisam siguran koja se enka parila, al nekak imam feeling da je ona ista koja se ve? prije mrijestila, pa zato ne o?ekujem mnogo ikre, al ako je slu?ajno potaknuta i ova druga prasica...moglo bi bit brdo malih sterbi!!! :D
pozdraf :wink:
 
E super novost Stina, bice malisana i za tebe i za druge ako ti se reca osmehne i sve protekne tokom koji ocekujes :)

Octo ocekujemo slike pa da vidimo sta i kako.

Stina pogledaj sta kaze Roberto Reis za Cory ribe. Rad koji je objavljen 18 godina kasnije (1998) od formiranja tih grupa koje ti spominjes. Dasa je poljuljao kompletnu Cory taksonomiju :? Videcemo, vreme ce da pokaze :)