Orange-lined Triggerfish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jos jedan malisa iz porodice Triggerfish. Manje vise, deli osobine ostalih trigger riba.

DSC01570.jpg
 
hehe, koji malia!
Taj malia znaci ima lijep kljuncek s kojim bez problema lomi koralje, kamenje, pa i ice u akvariju ako smisli da mu smetaju!
Naravno nije reef safe riba i trebalo bi ga drati u tanku s vecim ribama slicnih osobina.
...pravi mali otkidac!
 
cito sam negdje da ga treba drzati u akvariju samog, jer je vrlo agresivan solitary grabezljivac/predator koji prije ili kasnije pocinje napadati svoje cimere, ma kako agresivni bili..
Boban, cuo sam da ga je ludilo hraniti, da je surface feeder i da ga se da uciti delfinske trikove tipa da iskace iz vode na hranu/gupiku/zlatu$u isl.

Jel to istina?
 
Agresivan je i to stoji. Bas ovaj na slici je povucen iz prodaje radi toga i poslat nazad kod nas. Zeznuo je sve sto se mrdalo u akvarijumu i ostvario svoj san da bude sam.

Sto se tice ishrane on jede i sa dna i sa povrsine. Tu nisam video neku posebnu razliku od ostalih trigger-a. Ja ga doduse hranim kako i svaku drugu ribu. Ako je neki komad onda je on malo spor ali ako je ziva riba onda pocinje jurnjava dok je ne uhvati. Zna tako da se zaleti da se zakuca u staklo :)

Nisam probao da egzibicionisem sa time mada si mi sada dao ideju da probam i da vidim da li je spreman na takve stvari. Sigurno da je tacno ako je neko napisao to mada to zahteva dosta vremena i strpljenja.
 
ha... ovo su izgleda dani povtratnika ... evo danas se upravo predstavnik iste vrste vratio u jedan od mojih akvarijuma iz istih razloga iz kojih je ovaj Bobanov vracen .(kakva koincidencija)Razlika je jedino u tome sto je ovaj sprecen na vreme, da zezne bas sve u akvarijumu.....malo smo ga preduhitrili u tom naumu da potamani sve stanovnike akvarijuma.Uspeo je jedino da Rokne tanga (Acanthurus leucosternon)od 20 cm ..... verujte ni jedan tang nije ni malo naivan protivnik, pa ni miroljubivi leucosternon ...ipak ovu bitku je izgubio..

Inace interesantno je da je u akvarijumu u kome je poceo nedavno da soprovodi teror ova riba vec trecu godinu(smesten je u njega jos kao beba) i da do pre nekih dan nije bilo vidnih problema cak ni korale(Sinulariie,xenie,sarcophytone ) koji su se nalazili u akvarijumu nije dirao.Zebrasomu ocigledno nije stigao a semicircilatus andjeo (star 5 god)je za njega ipak izgleda bio preveliki zalogaj.Picaso koji je bio skoro duplo manji nije ga interesovao sto je meni pomalo cudno.Interesantno je da se u akvarijumu nalazila i omanja grupa ocelarisa (od 4 muzjaka oko 6 cm i 1 zenke preko 10cm koji ga ni malo nisu zanimali)U svakom slucaju sada mu se verovatno ostvario san jer je smesten u jedan od karantinskih akvarijuma za prijem riba i potpuno je sam(za kaznu)Taman sam hteo da ga okarakterisem kao izuzetak od pravila kada mu je kvrcnulo u glavi i eto ishoda...Covek koji ga je i pored ubedjivanja da on nije za njega pre tri godine uzeo od mene danas mi je rekao "da bio si u pravu on je terminator'.Inace imam dosta iskustva bas upravo sa ovom vrstom i sa jos nekoliko vrsta trigera i mogu vam reci da za njih pravila ne vaze - oni su jednostavno nepredvidivi i jezivo mudri.

Bob ovo sto si citao nisu neistine imao sam prilike licno u neke od pomenutih stvari da se uverim.
 

Attachments

  • triger-i-tang.jpg
    triger-i-tang.jpg
    10.1 KB · Pregleda: 174
Zanimljivo.. meni su full simpaticni ti "okidaci" no nemogu se klasificirati kao ribe za moj akvarij tako da smrc!, Negdje sam na ovom forumu spomenuo da mi je najsladji odonus niger, neznam ni sam sto me toliko mami prema toj ribi, neka vrsta lude atrakcije stvarno sam opcinjen njom.. neznam opisati zasto, valjda boja i forma + oblik repa i na sve to crveni zubi.. ludilo.. Svako malo vidim negdje oglas ili naletim na njega dok sam u ophodnji po ducanima po provinciji, i fuckin uvijek nesto konbinujem i mozgam tipa dal da ga uzmem na par mjeseci dok ne pocne rasti ili ne pa na kraju pobjegnem iz ducana pre no sto ucinim glupu stvar... Kazu da je relativno reef safe i miran za svoju vrstu, cak da se moze drzat u grupama.. sto je cudno za triggerfishes no da mu nije za vjerovati s kozicama, rakovima i puzevima koje pak ne zelim zrtvovati jer daju super touch jednom kucnom reefu tako da to cini ovog kandidata riskantnim kockanjem.. (u mom scenariju naravno)

Nego Bobo i Octo kakva su vasa iskustva s sohal tangom?
[Broken External Image]:http://a1272.g.akamai.net/7/1272/11...m/images/products/large/pw74487sohal_tang.jpg
Za njega isto kazu da je iako biljozder prokleta riba koja ce potamaniti bilo kakvu vrstu konkurencije u akvariju.. No prekrasan i prevelik treba mu se za to ipak dati kredit... Mozda bi takav jedan odrastao tang bio dobar cimer ovom triggeru?
 
Pa neznam sta bi mogao da kazem u vezi toga da je tako specificno za njega. Svi su oni manje vise teritorijalni prema svojoj i drugim slicnim vrstama. Tu se ipak radi o hrani koja je za njih opstanak. Oni bas i ne kapiraju da mi imamo hrane u nasem frizideru dovoljno za sve njih.

Velicina je od bitnog znacaja a on je dosta veliki a nasuprot tome nas akvarijum je uglavnom mali za vise njih. To opet pojacava tu agresivnost.
Ja praktikujem, ako je to ikako moguce, da imam jednog po akvarijumu. Ako mi se desi da mi stigne preko trideset komada u turi onda mi nema druge nego da ih mesam samo sto onda gledam da im je velicina priblizna pa se onda sve malo smiri.
 
Ja bas i nemam neko preveliko iskustvo sa nekim vecim brojem primeraka vrste Acanthurus sohal.Do sad sam se u mojim vodama sreo samo sa tri predstavnika ove vrste.Ipak i to je bar nekakvo iskustvo a na osnovu njega mogu reci da su sve tri ribe bile razlicitoga temperamenta sto je mozda bilo povezano sa razlicitoscu uslova i zajednice u kojima je svaki od njih p[onaosob ziveo.Jedan od njih je i danas ziv i ima oko 7-8 god i oko 30 cm .Taj je ujedno i najveci baksuz mada je sa ribama kojima zapravo ne moze nauditi i u komsiliku nema nijednog tanga jer ih jednostavno nikako ne trpi.U stanju je da svakog ubacenog srodnika terorise do besvesti i prati ga u stopu sve dok sirotu ribu ne izvadimo napolje.
Druga dva su bila tolerantnija ali su ziveli prekratko posle odlaska od mene (mislim da su jedva sastavili pola godine) i za njihov odlazak u veliki Manituov akvarijum kriv je niko drugi do sam njihov vlasnik (koji se ponasao prema akvarijumu kao da u pitanju kanta za smece a ne dom zivih bica)dok mu sve ribe nisu uginule.Da sam nekim slucajem znao kakvom coveku prodajem ove ribe nikada ih ne bi dobio.Cak nije hteo ni da me poslusa da nije dobro drzati dva sohala zajedno u 600 litara vec me obmanuo recima da jednu ribu nosi na poklon. Neki ljudi ne zasluzuju zivog stvora u rukama ni za sve pare ovog sveta.:evil: