Pomoc ???

MACAK MACKIN

New Member
27 Juli 2006
16
0
1
Montenegro -Kotor
Evo ja sam novi u ovome pa dali bi mi pomogli i preporucili sto je bolje akvarijum sa morskim ili slatkovodnim ribicama to me strasno zaintrigiralo koja je tu osnovnja razlika osim slanoce vode ...
Koje su najzastupljenije vrste morskih ribica u akvarijumima ,koje tu biljek uspijevaju ja znam svre o slatkovodnom akvarijumu ali neznam nista o ovome ...
Unaprijed hvala :wink:
 
Oho, Machak Machkin, drago mi je shto se i ovde vidimo.
Iz tvojih pitanja koja sam pratila, mogu da zakljuchim da cesh jednog dana biti odlichan akvarista, jer sve te interesuje, zanima, a to je u akvaristici jako vazno, jer shto vishe znash, manje cesh problema imati i bolje cesh znati shta zelish.
Shto se morske akvaristike tiche, mogu ti reci da je to potajna ili javna zelja mnogih akvarista, medju koje spadam i ja, ali kako bih ti rekla, barem kod nas, baviti se morskom akvaristikom je vishestruko skuplje od bavljenja slatkovodnom. Medjutim, ono shto morska akvaristika zahteva, to je i mnogo "veci" nivo znanja, kao i dosta discipline shto se tiche odrzavanja morskog akvarijuma. Da probam slikovito da ti objasnim, tom zadatku su dorasli samo najiskusniji slatkovodni akvaristi. Ovo je laichko poredjenje, kako bi lakshe shvatio.
Da kazem neke osnovne razlike, prvo ta slanoca, ona upravo "zasoli" celu prichu najstrashnije, jer to nije ni malo jednostavno odrzavati odredjeni salinitet, odredjeni pH, kH tvrdocu vode, drzati fosfate pod kontrolom, bez ikakvih nitrata...eto, vec sam te umorila, zar ne?

To sve ce ti biti pravi izazov jednog dana, kada budesh vec pravi vuk medju slatkovodnim akvarijuma. MOj savet ti je da za sada, ako zelish da vidish kakvih tu sve ribica ima, lagano u ovom forumu sa morskim ribicama, otvarash temu po temu, Boban je tu stavio mnogo kvalitetnih fotografija morskih ribica, pa uzivaj.
A takodje, imash u forumu slatkovodne vrste riba, sa takodje odlichnim slikama i brojnim vrstama, pa se ti bolje za sada usresredi na njih, a mi na forumu cemo ti pomoci kada budesh pravio svoj prvi akvarijum, da bude najlepshi na svetu! :wink: :D
 
Prvo da ti pozelim dobrodoslicu ovde na forumu :)

Blago tebi kada sve znas o slatkovodnoj akvaristici. I ja zelim da budem na tom nivou ali mi ne polazi za rukom mada ucim polako i ko zna, jednoga dana cu mozda da budem tu negde ili baren da mislim da sam tu negde.


Morska akvaristika je u principu sasvim nesto drugo od slatkovodne i najbolje je da ti kazes sta zelis da imas pa onda da mi dajemo svoje misljenje o tome.
 
Dobrodosao MACAK MACKIN!

Uh, koje pitanje, no dobro je i na mjestu je.
Gle ovak: morska (barem ljudi koji imaju vec koju godinicu praksu u tome) ce reci (kao i ja sama), ma to ej macji kasalj, bez problema (naravno sitnih problema uvijek ima, ali to je car akvaristike).
Biljaka bas i nema, imas alge (dobro alge jesu biljke, ali su alge :roll: , tako nekako, a ono malo biljaka sto postoji, rijetko koju je uopce moguce drzati na duze vrijeme u akvariju).

Razlika u ribama je najcesce u tome sto je velika vecina morskih riba (pricamo o ribama koje se kupuju za drzanje u akvarijima, znaci vrlo sarene i koloristicne ribe) to sto su vecinom te sve ribe puno vece od standardnih tropskih slatkovodnih ribica, a saamim tim potreban im je i veci prostor, bolja filtracija
-sljedeci problem je sto su mnoge morske ribe jako teritorijalne (tipa malawi i tanganika ciklida), te ne mozes imati vise komada jer bi se mogle do smrti tuci ako nisu uparene, te mogu tuci i pripadnike slicne vrste
-onda je problem: veca riba jede manju ribu (naravno, ako je riba mesojed, a takvih ima dosta)
-cesti problem je i prehrana riba, tj. to da neke vrste ribe tesko prihvacaju suhu hranu, pa od gladi ugibaju (bilo algojedi, bilo ribe koje se hrane sitnim planktonom i slicnim sitnim zivotinjicama tipa copepoda, spuzvama, odredjenom vrstom koralja....
-onda je problem: mnoge preljepe ribice ne idu s koraljima (ako mislis drzati koralje...a za njih trebaju jos dodatni uvijeti)
-sljedeci je problem sto se jako malo riba uzgaja, mnoge se love cijanidom, drze u bakru pa vec nakon par dana ugibaju a da akvaristi (najcesce pocetnici, ali i nas iskusnije se da prevariti) ne znaju od cega im je uginula novariba
-problem su i bolesti, jer ljecene riba u akvariju s beskraljesnjacima je nemoguce s ljekovima na bazi bakra (a i mnoge vrste riba su na bakar osjetljive, pa od neprimjerene doze ugibaju),a o beskraljesnjacima da ne pricam, oni ugibaju vrlo brzo, samim time mogu zagaditi akvarijsko more koje biva onda puno amonijaka, a amonijak je otrovan za ribe pa s smanjenom kolicinom kisika (sto isto moze biti proble), ugibaju ribe preko noci (vecina riba je osjetljiva na kolicinu kisika u akvarijskoj vodi, te mnoge podljezu i takvoj smrti tj. gusenje)

manji problem je kh i ph (barem ja imam takva iskustva, jedino sto moras paziti je da voda ne bude mekana i kisela, znaci sve iznad 8 i oko 8 je super)

drugacije lampe, tj vrste lampi...
najcesce ne moras imati grijac (naravno to ovisi ako imas dosta lampi u poklopcu-ako imas koralje treba ti puuuno lapmi u poklopcu), ali da se ne zezamo, temp bi bila idealna izmedju 24 i 26 bez puno variranja


eto, to je na prvu loptu, ukratko :wink: (ako se moze reci da je ukratko)

a ti dalje pitaj sto te zanima