uredjenje akvarija za tangove

ajaksss

Member
1 April 2005
51
0
6
SKOPJE
Koliki aquarium je potreban za jedan regal tang, jedan zuti Z. flavescens,3-4clown,1mandarin i jos neke sitne nesta(racici i dr.stvari?
 
Ola Ajakss, dobro nam doao! :D
-uh, vidim ja opako si ti krenuo 8)
prvi savijet, s mandarinom se strpi barem do godine dana, jer oni su dosta problemati?ni oko prehrane jer jedu samo ivu hranu (mogu se nau?iti i na suhu hranu, ali to je dosta rijetko i nemoj s tim ra?unati). akvarij za mandarinca trebao bi biti stabilan i ustaljen
-kada bi imao i regal i utog tanga i toliko klauni?a, ja sigurno ne bih ila ispod 500 l, a i to bi moglo biti premalo jer regal a i uti mogu narasti dosta, a poto su biljojedi (u globalu) sve ispod toga bi im bilo premalo, posebno kada odrstu i dosegnu svoju pravu veli?inu
 
Zdravo Jasenka.Nema veze za premestaj moga pitanja, jos nisam uhodan u ovaj forum i znas ono malo nabrzaka.A to sto si rekla za 500lit.To ce malo sacekati.Uslovi kod mene u stanu ne dozvoljavaju veci od moga aquarija.Sta mogu da strpam ja u 220lit aquarium.Mislio na ribe i koliko.
 
Zdravo Ajaks! Slaem se sa Jasenkom da treba da zaobi?e mandarina. to se ti?e navedenih riba, ja imam 3 ocelarisa, 1 Regal tanga i 1 alga blenija u 160 lit akvarijumu. Za sada im je dobro, ali oni su mlade ribe. Imam nameru da (?im bude para za to) pravim 300 lit akvarijum i mislim da im je to minimum. Tvoj postoje?i akvarijum bi mogao da bude za po?etak dovoljan za par ocelarisa, i dva mlada tanga. Kamenja ima dosta za po?etak, sad jo da nabavi neke organizme - korale, marume...
 
Moda da se odlu?i na Zebrasomu flavescens samo i par clown-ova, te mandarinca kad ti akvarij bude zreo...
Neki akvariji sazriju vrlo brzo, neki vrlo sporo...stvar je samo kak tebi to napreduje unutra... al u globalu nepisano pravilo je 6mjeseci!

Kaj se ti?e regal tanka, to je Dora :lol: zar ne?!?!

Eto ja gledam ve? par godina u 400l akvariju yellow tang i regal tang uspjeno ive... ne hrane se pre?esto i zbilja riba sporo raste u tim uvijetima..

pozdraf
 
Toni
-u 220l mozes sloziti vrlo solidan i lijepo namjesten akvarij, ali ne bih ti preporucila dva tanga unutra, mozes komotno jednog staviti i to ce mu biti dostatno, ali za dva, ako ne planiras napraviti ve?i, radije nemoj
-stvar s ivim kamenjem, neki ?e ti re?i da stavi 20-30 kg ivog kamenja, ja ?u ti re?i da moe imati i 15-20-sve je stvar oko ukusa kako eli srediti akvarij. ivo kamenje nemoj zaobi?i i kupi ga, nemoj misliti da ?e neko drugo kamenje nekim ?udom u moru "oivit"...ho?e ali ne u vremenu koje je tebi potrebno, jer ivo kamenje je filtracija
-sada oko filtracije-tu su raznorazna miljenja i ja ti ne elim niti jedan sistem preporu?iti, tu odluku ostavljam prvenstveno onome tko radi akvarij, ali to god u?inio, filtraciju napravi kvalitetnu i solidnu, jer ako ti ona nije u redu, onda nita ne?e biti kako se spada
-svijetlo, isto tako ima vie vrsta svijetla i sada sve zavisi o tome to moe kupiti, nabaviti i koliko para ima za utroiti u to, ali ako eli imati koralje-ja?e svijetlo je vie nego potrebno
treba ti naravno i protok tj struja vode u akvariju, ona se moe korigirati i nadopunjavati tokom vremena kao i svijetlo, to ide dalje i uzima zahtjevnije organizme, to ?e ti trebati bolje strujanje vode i ja?e svijetlo
-eto toliko iz prve ruke, a ti samo pucaj s pitanjima i lagano polagano pa ne?e pogrijeiti
-morska akvaristika trenira ivce :wink:
 
Malo ste me zamislili oko velicinu aqauriuma.Ali nema veze sta se mora,mora se. Znam da minimum za reef aquarium je 250lit.ok onda necemo nista sa ribama.Za pocetak cu stvarati kvalitetne vode, nabavljati dobre opreme, pa onda koralje i dr.takve stvari, a onda na kraju ribe.Moze za pocetak da ubacim samo par clownova i neki racic-cistaci.Drugo sta sam hteo pitati, za anemone recite mi vase iskustvo.Dali su sa dobrim osobinama-ocjena.Hvala na savete.......
 
Hmmm, to je malo teko pitanje. Pitaj 100 ljudi koji su ih drali i verovatno ?e dobiti 100 razli?itih odgovora. Svako ima neko svoje iskustvo... a ja jo nemam po pitanju anemona. ?ekam ve?i akvarijum, pa uzimam jednu :D Iz Octopusove pri?e znam da ih ima (u akvarijumima koje on odrava) koje su doivele dug vek. Dosta zavisi od sistema u akvarijumu, odravanja i naro?ito svetla i hrane.
 
Toni, odkuda ti to da je minimum oko 250l? Ne znam da li si vidio moj koraljni grebencic, ima 200l, ima dosta vrsta i koralja i ribica i ostaih organizama. Samo u manjem nije preporu?ljivo drati dva tanga ili tako neke ve?e ili teritorijalne ribe, jer moze doci do sukoba, a i nemaju dosta mjesta za plivanje. Tangovi su pliva?i :wink:
Oko anemona ne mogu ti neto specijalno re?i, anemone za klaune nisam nikada drala i nemam s njima iskustva, a hocu li ikada koju drati-stvarno ne znam
 
A za reef aquarium neznam, sta sam citao, sta sam cuo, mislim da je min.oko 200lit.Da nije to za kvalitet vode?Sto veci to bolje i manje opasnosti od brze gusenje i brze menjanje vode.Nema veze, nema neko pravilo koliki aquarium treba da bude.Ma daj veze nemam vise i ja.Idemo mi dalje
 
Ne pokuavaj!
Ma sa dobrom opremom moe da ima prelep nanoreef, ali mali akvarijumi zahtevaju mnogo skupu opremu i malo riba, a vie invertebrata.
 
Stvar ukusa, Toni.
Osobno me takve ribe ne privla?e, ali to ne znaci da nisu dobre ili tako neto
Bitno je da sada odlu?i to bi htio drati i u skladu s tim opremi akvarij