54l reef

Hornet, dosta toga si odgovorio i dosta korisnih saveta si dao. :) Ali mogao bih jos da odgovoris DusanN-u a mislim da i to mnoge akvariste zanima, koliko si utrosio novaca za takav jedan mali morski akvarijum .?

Ne treba nista precizno vec orjentaciono... kako bi buduci vlasnici takvog slicnog akvarijuma, znali koliko treba da izdvoje novaca. :wink:
 
Pa on je dobio poprili?no to?an odgovor koliko i to je to mene stajalo preko PM jer mi se nije dalo ovdje razglabati o cijenama ali evo ukratko poto vidim da vas ima vie koje to zanima:
Juwel Rekord 60 sam imao od prije pa njega ne ra?unam, ali s novim poklopcem, lampama, kamenjem, koraljima, novi filter, ribice cca 330

Ali treba tu imati na umu da sam pjesak sam pribavio (free) i neke koralje sam dobio kao poklon.

Ako to usporedi sa FW gdje bi za akvarij ovih dimenzija potroio max 300 kn (40+ ) onda je razlika pove?a ali je i zadovoljstvo puno ve?e.
 
evo da malo osvijeim topic, kako do sad nije bilo nikakvog pomaka nisam nita niti dopisivao, no eto stigao je novi riba? pa eto da ga predstavim

[Broken External Image]:http://www.akvarijske-ribe.com/forum/slike/7184191154054981goby6.jpg

de47eeaad76848986bb2a41d61129433.jpg
 
krasan gobi? i definitivno je jedna dosta jednostavna ribica.
Eventualno ti moze postati malko teritorijelnija, kada ostari, ali samo prema vrstama ostalih njemu slicnih gobija i eventualno nekih vrsta blennia (ne treba biti, ali imaj to na umu, ako mislis uzeti kakvog blentu, uzmi ga cim prije dok se ovaj nijeskros na skros udomacio i zauzeo akvarij pod svoj teritorij)-ostale ribulje sto plivaju po sredini ili vilje, puta na miru
 
Jedno amatersko pitanje, a jel bleni i gobi mogu zajedno u akvarijum, nisu konkurencija jedan drugom za teritoriju ili hranu ?
 
ovako: to je dosta diskutabilno pitanje i dat cu ti neke odgovore, ali pravila nema

Kod mene je ovakav Wachmen i vec godinu i nesto zivi u simbiozi (u istoj rupi) s dva Convicta-oni su kakti nesto izmedju blenija i gobija, neki ih svrstavaju u goby, neki u blenny skupinu, svejedno...on se s njima skompao, jer kopaju rupu u kojoj i on zivi, a on je vani na strazi, strazari cekajuci neku hranu pa ih zove ili pazi na opasnost (koje nema)

Inace goby su vecinom svezderi, vise mesojedima i ne znam bas koliko jedu alge, ali opet, uzimajuci u obzir da on djelomicno uzima hranu filtrirajuci pijesak kroz skrge, a na pijesku rastu sitne alge i u pijesku ima sitnih zivininica, zakljuciujemo da je svejed

Ovi Convicti isto jedu sve...od komadica morskih plodova, do tableta spiruline ili obicnih granulica i listica

Blenny...kako koji, njih ima jako puno vrsta i podvrsta (isto ako i gobija), imas blenija koji su samo algojedi, imas ih koji su pak svejedi

Bitna je stavka, koliko sam dosada uspjela skontati ponasanje riba, vecinom su sve teritorijalne i slicne nove pridoslice, najcesce nagare po akvariju, sada je samo pitanje, koliko je akvarij dovoljno velik, da se teritorij podijeli ili da ovaj, koji je vec starosjedioc nije zauzeo cijeli akvarij, pa da ovaj slican njemu, ima dovoljno mjesta za stvaranje svog zivotnog prostora

U svakom slucaju, najbolje je u roku nekoliko mjeseci kod takvih riba, nabaviti ono sto zelimo, jer poslije...pretpostavljam da bi to islo dosta tesko

-naravno, nema pravila da ti mogu 100% tvrditi da ce tako biti, ali u globalu, ako se uzme goby, pa jos jedan, pa blento, pa drugaciji blenni...sve je ovisno o velicini akvarija i mjesta koje taj akvarij dopusta takvim ribama

Isto vrijedi i za tangove i njima slicne ribe tipa angela i leptira, te klaune i demsele

-medjusobno, primjer :da bi goby napadao nekog demsela, ili bleni tanga, ili angel klauna...tesko (mozda ima takvih slucajeva, ali vjerojatno su vrlo rijetki i ekstremni)

Znaci slicne ribe, po konstituciji tijela, nacinu ponasanja i plivanja, dolaze u sukobe oko teritorija-sukobi ubrzo prestanu, ako akvarij pruza dovoljno mjesta za sve, a ako je pretjesan, mislim da bi doslo do smrti slabijeg i novijeg clana zajednice
-naravno sukobi istovrsnih i istospolnih riba mogu biti puno kompliciraniji i teze ih je rijesiti
 
nema problema, Buca...
-kao sto sam rekla nemas bas striktinh pravila, ali u globalu je ovako
-inace: svaka riba koja ima svoju skulju, svoj teritorij, svoju rupu, anemonu, granu koralja... bilo koju drugu ce pokusati otjerati s tih par kvadrata svog prostora, ali nece biti neke zestoke borbe, jer ce uvijek pridoslica samo proplivati dalje na taj znak upozorenja...to vrijedi za vecinu vrsta riba, koje nisu istog spola i iste vrste