54l reef

Pa za sad je to pjesma, jo kad bi unutra bili bleni (algojedi) i mali gobi za pjesak (kako jasenka re?e) ja bi bio sretan, mada ni sada nemam nekih velikih problema s time,
Nekad je to bio slatkovodni i kad sad gledam to doba (sladkovodni s biljem i kamenjem, mali panj) i sad ovo mogu re?i da sam s slatkovodnim imao vie problema glede ?i?enja nego sad :D
 
E, to je vec lepo cuti ,..bas iz prve ruke. :D

Mnogi ce posle tvoje recenice "
Nekad je to bio slatkovodni i kad sad gledam to doba (sladkovodni s biljem i kamenjem, mali panj) i sad ovo mogu re?i da sam s slatkovodnim imao vie problema glede ?i?enja nego sad " imati vise samopouzdanja da se upuste u slane vode. :wink:
 
Prvo cu rec ko tu koga ?ee :D u glavu u vezi xenie!?!?

Jase, prvo si rekla da razlika u xenijama je radi rasvjete, na to ja kaem da je to ?udno jer su jedne BIJELE a druge SIVE, a sad kae da su to razli?ite vrste i po?ne mi pri?ati o razlikama izme?u jedne vrste, dok se postavi na druga?ije svjetlo...!?!? :?
Jel se to samo meni ?ini ili si uasno zakomplicirala moje jednostavno pitanje u vezi bijelih xenia koje ja nemam!??! :)
to se ti?e intenziteta svijetla, to je valjda svima sa morskim akvarijem jasno da koralji "mjenjaju" boje na odre?enom svjetlu, i tu diskusiju smo vidli/proli pa je netreba ovdje nametat... ja ju izbjegavam...
...evo upravo...SAD :D

to se ti?e ove zadnje tvrdnje Hornet-a, mogu samo re? da se slaem u jednom dijelu...
...Ako nita mnogo je ljepe i zanimljivije, iako mi je akvarij PUNO prazan...
Morski akvarij je jednostavno IV!
 
stina said:
Jase, prvo si rekla da razlika u xenijama je radi rasvjete, na to ja kaem da je to ?udno jer su jedne BIJELE a druge SIVE, a sad kae da su to razli?ite vrste i po?ne mi pri?ati o razlikama izme?u jedne vrste, dok se postavi na druga?ije svjetlo...
Ne mogu govoriti u njeno ime ali ona je po mojem postu gdje sam ja rekao da ti ima istu vrstu xsenije napisala to to je napisala, ako pogleda zadnju sliku koju sam postao na kojoj su dvije vrste xenie (ona se ogradila od ove desne, tj nije govorila o njoj---ima u njenom postu iznad) koje imam u akvariju moe li re?i da je neka od njih kao tvoja?
Ja sam pretpostavio da ti ima ovu bijelu (rozu, desno na slici) koju imam u drugom kutu akvarija tako?er ali je dosta tamnija od ove na slici (vie sivkasta).
 
stina said:
Prvo cu rec ko tu koga ?ee :D u glavu u vezi xenie!?!?

Jase, prvo si rekla da razlika u xenijama je radi rasvjete, na to ja kaem da je to ?udno jer su jedne BIJELE a druge SIVE, a sad kae da su to razli?ite vrste i po?ne mi pri?ati o razlikama izme?u jedne vrste, dok se postavi na druga?ije svjetlo...!?!? :?
Jel se to samo meni ?ini ili si uasno zakomplicirala moje jednostavno pitanje u vezi bijelih xenia koje ja nemam!??! :)
to se ti?e intenziteta svijetla, to je valjda svima sa morskim akvarijem jasno da koralji "mjenjaju" boje na odre?enom svjetlu, i tu diskusiju smo vidli/proli pa je netreba ovdje nametat... ja ju izbjegavam...
...evo upravo...SAD :D

Stina, Hornet ti je dobro odgovorio, a da si moj post pro?itao kako se spada, od po?etka do kraja bilo bi ti jasno da ovo to si sada napisao nema veze s mojim postovima.
-tvoje sive Xenie, pretpostavljam iz kojeg su izvora dosle, a ako je to tako, onda ono moje o bojama te iste vrste Xenia stoji
Stoga, olakaj i meni i sebi, pro?itaj dobro to piem 8)
 
JA ?VRSTO ODLU?UJEM I PRISEEM OD DANA DANANJEG BITI DALTONIST!!!! :D

majke mi , ako se je netko sad zbunio onda sam to JA! :lol:

Ja govorim bijela za bijelu xeniu i siva za sivu sa crvenkastom glavom ako je to ta boja...
Sve u svemu, razlike izme?u te dvije xenie su nebo i zemlja i neznam oko ?ega se mi tu petljamo!?

Ja NEMAM bijelu, imam samo ovu sivu...
evo i na tvojoj slici se jasno vidi
ljeva = siva, desna = bijela
http://www.beke.co.nz/forum/download.php?id=583
 
napokon smo i to rijeili :lol: :lol: :lol:
samo meni je ta siva ustvari crvenkasta :shock: :wink:

To si trebao odmah re?i pa bi bili pote?eni par postova, a opet opet se neto moe i nau?iti iz njih
 
JA piem
E da, kad ve? tipkam, fakat su ove bijele Xenie ljepe od sivih tmurnih.... moram i njih uskoro nabavit!!

JASE(mogu te tak zvat - jel?) pie
Koliko znam, a pretpostavljam da ne grijeim Xenie koje ima Hornet nisu bijele nego tamnije i svijetlije roze, a poto na litrau ima dovoljnu koli?inu svijetla, Xenie i puno bolje izgledaju. S manje svijetla svaki bijeli koralj potamni, dobije oker, rozu, sivu, sme?u ili neku od tih nijansi boju. Svijetlo, tj. odre?ena koli?ina na litrau je potrebna za lijepe i kvalitetne boje (uz naravno, odgovaraju?i spektar svijetlosti)


HORNET pie
Imam 2 vrste i prikazane su na slici ispod, a ove bijele mi se ?ini da ima i ti


JA onda odgovaram
Ne, ja nemam bijele, ja imam ove sive.... al bijele ?u nabavit uskoro, super izgledaju...


JASE meni odgovara
Stina, nabavi li bijele, koje su ti BTW iste sive koje ima, i bijele ?e ti posiviti od premalog svijetla, ili ce biti roze kao i kod horneta (isto posljedica premalo svijetla iz akvarija u kojem su prije bile)

onda ja ZBUNJEN TOTALNO odgovaram
Mislim da te bijele nisu iste kao i ove sive... al ak ti kae da posive, onda ej valjda tak... no nije mi onda jasno kak u jednom tanku neki imaju i bijele i sive?!

i onda JASENKA razjanjava
Pa, ovako, za Xenie u dvije boje u istom tanku, cak su najcesce sive dosta slabije i manje razvijene od rozih ili bijelih (razlika je u mjestu na kojem je pojedini primjerak te vrste)-kod mene u akvariju ima i tamnijih(koje su vrlo sitne i neizrasle, jer rastu u sjeni nekog koralja ili u nekoj rupi ili barem 25 cm nize od onih koje su vrlo lijepe, bujne i roze ili bijele -ovisi najvie o vrlo velikoj koli?ini svijetla kojoj su izlozene.
Pokusaj sam eksperiment, stavi jedan kamen s Xeniama na vrh, pod samu povrsinu, tamo di imas jako puno svijetla a druge ostavi na dnu, a ako uspijes stavi jednu na sredinu tanka. Posto su to vrlo brzo rastuci koralji, za mjesec dana ces vidjeti barem tri nijanse Xenia Cool , pod uvijetom da ima dovoljno svijetla s obzirom na litrau
-da samo napomenem, to nema veze s one dvije Xenie na Hornetovoj slici gore, ono su dvije razli?ite vrste (nema ta slika s veze s ovom diskusijom)


Sad, tema prelazi na drugu stranu i ja piem ko tu koga ?ee u glavu...
Ovim postom sam samo htio pokazat kak ste me fino zbunili, te mislim da ovaj put nije stvar u mom ?itanju... al ne negiram da je mogu?e :lol:
 
Sve u svemu, Jasenka je za SVE kriva, sad se to jasno vidi i ona je kriva i ona komplicira i to?ka.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

I ne?u se vie igrat s vama.

nego, jesi ti stavio taj kruh na kamen i jel vi?e mic mic!?? :lol:
 
to su dvije vrste Xenie
-osobno ih zovem Xenia elongata (ljeva) i Xenia red sea (desna) inace te boje nisu takve, nego ciglasta je ljeva, a roskasta je desna
-elongata je dosta osjetljivija od red sea

bez obzira o kojoj se Xenii radi, pravilo je isto, sto se boje tice
-ciglasta moe biti tamno sme?a, do vrlo svijetle, skoro oker boje
-bijela ima raspon od bijele do tamo roze ili tamno sive, pa i tamnoljubi?aste

-bila sam uvjerena da ima isto ove red sea, tj roskaste Xenie, na desnoj strani
moe slika tvoje Xenie
 
I ja mislim da se se zapetljali oko tih Xenia i da cete se tesko otpetljati :D

Mozda bih bilo bolje prokomentarisati o Hornetovom akvarijumu odnosno, da Hornet kaze nesto vise o samom formiranju i nekim detaljima koji bi pomogli nekome ko bi se upistio u slican poduhvat. :wink:

Eto imamo takvih potencionalinih akvarista kao recimo, Rogus.... covek ocekuje dosta vise informacija o ovakvom malom morskom akvarijumu. (naravno i ja :wink: ) :D
 
Pa Fauna gdje da po?nem..... jednom davno (godinu i par mjeseci) pomislio sam kako bi dobro bilo imati akvarij, nakon kratkog razmiljanja odlu?ih uzeti negdi gori spomenuti akvarij iz tako?er gore spomenutih razloga...... ali tebe vjerovatno zanima samo ovaj dio od kad sam se odlu?io i sproveo u djelo urediti morski :lol:

Pa ovako....
Raspitivao sam se po netu (ne?u spominjati ime niti jednog foruma kako sve nebi ponovno otilo u k....). Uglavnom saznavi da morski nije nikakav bauk a imao sam ovaj akvarij vika te kako je morska ipak skuplja odlu?io sam se malo isprobati kako ?e to funkcionirati jer u slu?aju ako neto zeznem trokovi ne?e biti preveliki (ovo je diskutabilno jer sam u ovaj ve? dosta uloio ali ne moe imati i ovce i novce).
Tako da sam pitao za savjete u pogledu svega filtera, lampi, kamenja, koralja, ribica.... i kao rezultat svega je ovo dananje stanje.
Ako te neto konkretnije zanima pitaj

E da jo bi mogao dodati jer mi se ?ini vanim
Akvarij sam napunio morem (Jadran) a nakon toga (15 dana) u njega sam stavio ivo kamenje i ove crvene discosome s zoanthusom kao i ovaj koralj (nemam pojma ime) koji se nalazi ispred njih, neto kasnije stigle su i xenie te zelena discosoma, kad je akvarij bio star neto manje od 3 mjeseca stavio sam unutra euphillyu, GSP, klaune. Izmjenu vode radim svaki tjedan 5-10 litara mora. U filterima ne koristim nita drugo osim onog to do?e s njima kad ih kupi osim to sam u AC stavio AU i green-x (koji ?e van s obzirom da sam saznao kako je to ni koristi fosfat remover ali za sad je unutra)

Caulerpu nisam spomenuo ali vidi se na slikama da je unutra pa eto mislim da je to to.
Kako rekoh vjerovatno ima jo togod te zanima pa samo pucaj jer sam sigurno neto zaboravio :wink:
 
Eh Fauna je prepoznao moju elju da nam kae malo vie o sistemu. Da sam paljivije pogledao odakle si ne bih imao strahova za tvoj akvarijum. S obzirom da si na licu mesta sam sklop mi se ?ini ne moe da ima probleme koji bez vie ulaganja dolaze sa starenjem morskog akvarijuma.

Ali naravno mora se drati budno oko. A na sre?u to i nije teko, jer kako je Stina lepo rekao, ?ak i prazan morski akvarijum je iv. Istina je i da je meni teko da to kaem jer sam sviko na slatku riblju ?orbu. Ex more, more... :)
 
rogus said:
S obzirom da si na licu mesta sam sklop mi se ?ini ne moe da ima probleme koji bez vie ulaganja dolaze sa starenjem morskog akvarijuma.
Vjerovatno misli na moju blizinu s morem, pa sad i to je diskutabilno jer mnogi ?e re?i, a ja im vjerujem jer je logi?no, da je to upravo riskantno jer dovo?enjem mora u akvarij se poprili?no riskira uvo?enje kojekakvih boletina to bi na tako malu koli?inu mora moglo biti pogubno za cijeli akvarij. Uz to ovdje nema nikakve trgovine koja uz slatkovodnu dri i morsku punudu pa sve ono to mi dolazi naru?ujem iz drugih gradova takore?i na nevi?eno (trudim se da je sve iz provjerenih izvora).
Kad na tako gleda na stvar onda je pravljenje vlastitog mora sigurniji put.
 
Jesam Hornet mislio sam na blizinu mora. Ali nisam pri tome razmiljao o mogu?im problemima koje navodi. Razmiljao sam svojim nedosoljenim mozgom o filteru koji ima, njegovoj efikasnosti i azotu onako uopte.

Jel ima neto u planu da predupredi neeljene posledice unoenja morske vode, bar to se njene biologije ti?e?
 
Mene zanima cena , po mogucosti u evrima, komletno uredjenog akvarijuma sa svim instalacijama.
Kad tad zavrsicu u morskoj akvaristici :oops:
Pozdrav!!!
 
Morski u 54 lit.?!? A ja se mucim da li da pravim more u 120 lit., da li je suvise malo... e sr... ostadoh bez izgovora :D .
Hornet, ako nije problem, napisi kako se krecu parametri vode (kH, pH, amonijak... ), da li je promena 10% vode nedeljno dovoljna, da li planiras skimmer ( na jednom nano-reef sajtu sam procitao da, uz redovnu zamenu vode, nisu preko potrebni)...
Ako moze nesto o "problemima koji dolaze sa starenjem morskog akvarijuma" (Rogus).
 
Goxxx said:
Hornet, ako nije problem, napisi kako se krecu parametri vode (kH, pH, amonijak... ), da li je promena 10% vode nedeljno dovoljna
Tu te moram razo?arati jer do sad nisam mjerio niti jedan parametar osim slanosti jer zbog raznoraznih problema oko nabavke nisam doao do adekvatnih testera
Goxxx said:
da li planiras skimmer ( na jednom nano-reef sajtu sam procitao da, uz redovnu zamenu vode, nisu preko potrebni)...
Ako moze nesto o "problemima koji dolaze sa starenjem morskog akvarijuma" (Rogus).
Skimmer za ovaj mali ne planiram jer nije potreban, ako krenem na ve?i vjerovatno ?u nabaviti mada ima i 200 i neto litraa bez skimmera i funkcioniraju savreno

Problema, osim izdrati nestrpljenje, nisam imao