Akvarijum sa diskusima ?

gagasd

New Member
5 Avgust 2006
5
0
1
Oformio bih akvarijum i uzgajao bih diskuse u njemu.Veličina akvarijuma bi bila do 200l i pri tom me interesuje koje čistače (muljare,staklare...) ili neku drugu vrstu riba bih mogao da držim a da je korisna mojim diskusima.Šta je dobro da imam od opreme za početak a o njihovom razmnožavanju još se ne bih zabavljao jer je to dosta komplikovanija stvar.
 
Prvo jedno malo pitanjce....
Da li si do sada imao akvarijum?
Gajenje diskusa je jedna malo kompleksnija tema. Trebalo bi se prvo upoznati sa nekim osnovnim, da tako kazem, necelima akvaristike. Nije bas da jednostavno pozelis da imas diskuse... i da ce to da uspe. Pre svega treba se malo i obavestiti o vrsti ribe koa se zeli u akvarijumu. Osim sto je skupa, diskus je i riba koja zahteva i malo vise paznje, posebno oko kvaliteta vode. Potrebno je i malo vise akvaristickog iskustva.

Akvarijum te litraze moze veoma lepo da izgleda i sa nekim drugim vrstama riba. Treba se jednostavno navici na to da se voda u akvarijumu treba menjati po nekoj odredjenoj dinamici, da sve vrste ribica ne mogu jedna sa drugom i da sve ribice ne mogu sa biljkama.
Ja bih ti jednostavno predlozila da se prvo informises o nekim osnovnim principima akvaristike. O tome je dosta podataka na forumu. Ako se uradi ono sto se samo pozeli moze dovesti do razocaranja i gubitka zainteresovanosti za akvaristiku.
Ti nam reci za pocetak kakvo je tvoje iskustvo pa ces doboti adekvatnu pomoc.

pozdrav. Mirka :D
 
Diskusima je potreban veci akvarijum, minimalne duzine 120cm, i visine vodenog stuba minimum 50cm.

Jel imas ideju/konstrukciju za filter? Jako je vazno da to resis kako valja. Bar 10% ukupne zapremine sistema trebalo bi da isplaniras za filter masu.

Od nekih tehnickih detalja zavisi i izbor opreme. Ima raznih mogucnosti.

Ako ti je cesmovaca tvrda, trebace ti nesto za omeksavanje vode, jonomat na primer, pri cemu vodis racuna da pH u akvarijumu treba biti u opsegu 6-6,5. (ovo moze i da odstupi malo, samo je vazno da parametri budu bez vecih kolebanja).

Eto, ukratko, pa nam napisi o svojoj zamisli, kako bi to trebalo da izgleda, a mi cemo ti pomoci oko eventualnih korekcija.
 
diskus

Prvo da odgovorim Mirki .Imam iskustva u akvaristici i to nekih 7-8 godina gajim trihogasterčiće, neonkice, imao sam i skalare... ali me diskusi najviše privlače. Baš zbog komplikacija oko njihovog uzgoja,veoma su lepi...Inače kažem da su diskusi moja davnažnja želja.
Teško sam se odlučio na ovaj korak ali ću istrajati (pored zečeva kojima sam kavez već napravio,ali oni su druga tema). Interesuju me zanimljive pojedinosti o njihovom uzgoju. Svako ko ih več ima je dodbrodošao sa svojim savetom. Prvo mi je bitno kada ih nabavim da li da ih kako da ih hranim, koja voda je dobra za njih tvrdoča, kiselost...I naravno kakav je vaš filter, šta sve sadrži, koliko ima aktivnog uglja.
Inače dužina ovog akvarijuma ne može biti veča od 1m. Može li im to biti dovoljno ili da pravim veši prostor za njih.