Čudotvorna riba

Ako razmišljamo da oformimo jedan akvarijum a da pri tome nemamo nekog akvarističkog iskustva sasvim je logično da ćemo tražioti neke osnovne informacije u vezi postupka formiranja akvarijuma a i u izbora opreme i riba.

Pogodno mesto za takve podtake je, a gde bi drugde bilo, sama prodavnica. Prodavci će uglavnom ljubazno da nam predoče mnoge moguće probleme sa kojima mi možemo da se susretnemo u svojoj bliskoj budućnosti nakon formiranja akvarijuma i jedan problem koji se potencira početnicima je i problem nastanka algi koje su neizbežne u novoformiranom akvarijumu. Normalno tu je i rešenje problema i mnogi akvaristi napuštaju prodavnicu noseći kesicu u kojoj se nalazi jedna "čudotvorna riba" koja će da nemilosrdno uništava alge u našem akvarijumu i koja će da nas poštedi mnogih briga. Mi zadovoljno napuštamo prodavnicu i žurimo kući da našem “radniku” prepustimo brigu o kontroli alga u našem akvarijumu po onoj narodnoj poslovici, “Brigo moja pređi na drugoga”.

DSC01995.jpg

Ta čudesna riba koja se toliko preporučuje akvaristima a pogotovo početnicima je Gyrinocheilus aymonieri - Chinese algae-eater koja je očito dobila pogrešno ime jer ona ne potiče is Kine već njeno stanište je Indija i Tajland. Ne tako retko, ova riba se poistovećuje sa Cat ribama radi nekih svojih karakteristika u ponašanju mada ona pripada ribama iz reda Cypriniformes i nema nikakvih dodirnih tačaka sa Cat ribama ali mi znamo kako je u akvaristici a i u trgovini.

Kao što se vidi iz dosadašnjeg izlaganja u vezi ove ribe, mi imamo na samom početku gomilu dezinformacija koje su ovoj ribi podigle reputaciju na viši nivo i koju mnogi kupuju radi tih pripisanih osobina u vezi kontrole algi. Nažalost, stvarnost izgleda malo drugačije i mnogi akvaristi to brzo uvide mada ima i onih koji slepo postupaju po savetima pojedinaca i ostaju verni ovoj ribi bez obzira na svu prisutnu problematiku.

Gyrinocheilus aymonieri se uglavnom prodaje kao mlada riba i kada je pustimo u naš akvarijum ona će da se zavuče na njoj pogodno mesto, prilepi ustima za neki predmet i tako će da miruje. Ipak, ubrzo možemo da primetimo, pogotovo na staklenim stranama akvarijuma, male tragove ostruganih algi koje je ova riba ostrugala u svom poznatom maniru i taj detalj je bio razlog za vrtoglavu popularnost Gyrinocheilus aymonieri-a. Normalno, ovo može da se zapazi pod uslovom da imamo više algi po stranicama akvarijuma gde će da se vidi trag nakon struganja od strane ove ribe. Vremenom nivo algi se smanjuje i tu činjenicu mnogi pripisuju prisustvom Gyrinocheilus aymonieri-a mada pravi razlog za polako išćezavanje algi pre možemo da tražimo u sazrevanju akvarijuma i stvaranjem pravilnog biološkog balansa u kruženju materija nego u Gyrinocheilus aymonieri-u. Ovo se posebno odnosi na akvarijum u kome se nalaze zasađene biljke i koji se održava sa velikom pažnjom i ljubavlju. Ipak, Gyrinocheilus aymonieri je pokupio slavu u vezi algi i sada nije baš tako lako da se sve to promeni, pogotovo ne sa komercijalnog aspekta, jer se ova riba prodaje u neverovatnom broju i stvara solidan prihod svima u lancu prodaje riba.

Nakon izvesnog vremena od puštanja Gyrinocheilus aymonieri-a u akvarijum, mi je polako zaboravljamo i ne tako retko samo primetimo da je jednostavni išćezla iz našeg akvarijuma. Razlog toj "iznenadnoj" smrti Gyrinocheilus aymonieri u akvarijumu možemo da tražimo u smanjenju alig, pa zar je zato nismo i odabrali, i mnogi akvaristi podržavaju ovu teoriju a iskreno rečeno, ima i logike jer Gyrinocheilus aymonieri jednostavno izgladni do te mere usled nedostatka algi, kao glavnog izvora hrane, da ugine. Ima tu i drugih nama znanih i neznanih razloga ali je činjenica da mnoge ove ribe uginu u ranijem uzrastu.
Rešenje bi bilo isto kao i za mnoge Cat ribe gde akvaristi dodaju alge da bi obezbedili dovoljno potrebnu količinu hrane neophodnu za normalni rast i razvoj ove ribe. Nažalost, mnogi akvaristi su našli bolje rešenje po njih a to je da posete prodavnicu i da se vrate sa novom kesicom u kojoj se nalazi nova žrtva Gyrinocheilus aymonieri. Tu još preovladava mišljenje da su prisutne alge dovoljne ovoj ribi i da ona ne zahteva dodatnu hranu. To mišljenje može da opstane ali samo ako u akvarijumu imamo puno algi koje će da zadovolje potrebe za ishranu aymonieri-a. Takvo slićno mišljenje se provlači kod pojedinih akvarista i kod gajenja drugih cat riba gde se uglavnom misli da im je sasvim dovoljno ono što ostane posle ishrane drugih riba u akvarijumu. Uglavnom to nije tačno i svim tim ribama moramo da obezbedimo dovoljno raznovrsna hrana za njihov normalni rast i razvoj.

Ipak, u mnogim akvarijumima Gyrinocheilus aymonieri prebrodi ovaj prvobitan problem i polako napreduje, raste, raste i raste. U toj fazi mi otkrivamo njegovo pravo lice, njegovu zlokobnu narav i naša mala radilica, desna ruka u akvarijumu, postaje pravi teror za sve stanovnike akvarijuma koji bi bili daleko srećniji da Gyrinocheilus aymonieri nije u njihovom prisustvu. Naime, kako ova riba raste ona će sve manje i manje da se zanima za alge kao izvor hrane a sve više i više da se zanima za sluz riba koje su oko nje. Sluz riba je izuzetno hranjiv i pojedini organizmi sluz riba koriste kao primarnu hranu a poznato je da neki ciklidi koriste sopstvenu sluz kao primarnu hranu za svoje potomstvo u ranom uzrastu.

Kada jedmom promeni svoj način ishrane, povratka više nema, i aymonieri postaje prava napast u akvarijumu koji će da napadne svaku ribu koja joj se približi a ne tako retko može da se vidi da i sama kreće u potragu za svojom žrtvom nervozno menjajući svoje mesto u akvarijumu. Pored toga ona postaje izuzetno teritorijalna i ne tolerantna prema svim stanovnicima akvarijuma kojima sredina u kojoj se nalaze postaje noćna mora. To sve sigurno neće da obeshrabri Gyrinocheilus aymonieri-a koga mi možemo da vidimo kako se uredno "kači" za neku ribu da bi došao do hrane a naš san o dobrom čistaću algi je otišao u nepovrat. Kako aymonieri raste tako će da rastu i naši akvaristički problemi. U mnogim knjigama o akvaristici mogu da se vide podaci koji kažu da ova riba ne poraste puno i njena veličina se uglavnom svodi na nekih, manje više, dvanaestak santimetara. To se možda opravdava time sto u akvarijumu ova riba retko ostane dovoljno dugo u životu da dostigne svoju punu veličinu koja je negde oko 28 cm ili barem da poraste veča. Ipak i ta osrednja veličina aymonieri-a je sasvim dovoljna da obezbedi ovoj ribi status akvarijumskog teroriste.

Interesantno je da su akvaristi po pitanju ove vrste podeljeni. Neki se odmah opredeljuju za druge ribe koje jedu alge, pre svega za Ancistrus-a ili Plecostomus-e koji, ako ništa drugo, barem izgledaju mnogo privlačnije u akvarijumu bez obzira što i pojedine Cat ribe imaju osobinu da se prilepe za druge ribe i da jedu njihovu sluz. S druge strane se nalaze akvaristi koji ovoj ribi i dalje pripisuju slavu i tvrde da je izvanredni čistač i da bi trebala da bude prisutna u svakom akvarijumu kao dobar kontrolor rasta algi.

Kada uvidimo ove po nas negativne karakteristike Gyrinocheilus aymonieri-a i jednostavno poželimo da je se rešimo i vratimo sklad i mir u naš akvarijum onda opet dovodimo sebe na muke. Ovu ribu je jednostavno izuzetno tesko uhvatiti pogotovo u jednom dobro zasađenom akvarijumu. Ona se tako spretno izvlači iz zamki da nama ne preostaje ništa drugo nego da pormetimo celi akvarijum da bi je ulovili. Ako smo spremni na tako nešto onda je to druga stvar i Gyrinocheilus aymonieri-a može lako da se nađe u našoj mrežici a nama zatim predstoji sređivanje akvarijuma. Lovljenje aymonieri-a može da se izvede i sa malom plastičnom cevi koja se postavi u akvarijumu i onda nam samo preostaje da sačekamo kada će i ako će ona da se useli u tu cev. Kada se to desi onda se sa mrežom izvadi ta cev zajedno sa ovim napasnikom.

Ako posmatramo da li postoji neka solucija da se smanji ova agresivnost Gyrinocheilus aymonieri-a onda se nekako nameću Botie koje se neprestanlo kreću po akvarijumu. Eh da, ne jedna Botia nego jedna mala grupa. Tu se odmah podrazumeva da je naš akvarijum dovoljno veliki za takvu populaciju a pored toga treba da vodimo i računa da ćemo na taj način da povećamo broj riba koje se nalaze na dnu našeg akvarijuma. Pored toga, povećanjem broja riba mi dodatno opterećujemo akvarijum pa samim tim nastaju povoljniji uslovi za razvoj algi jer će neminovno doći do većeg stvaranja otpadnih produkata.

Drugo rešenje bi bilo da u akvarijumu imamo neku drugu, dovoljno agresivnu ribu, koja će da predstavlja pretnju našem napasniku. Veći ciklidi mogu da obuzdaju aymonieri-a ali su oni sami po sebi dovoljno agresivni tako da to i nije neko mudro rešenje a i veliki ciklidi nisu za akvarijum u kome se nalaze druge raznovrsne manje ribe koju većina akvarista poseduje.

Ako sam dobro izneo ove karakteristike Gyrinocheilus aymonieri-a onda lako može da se zaključi da tu nije ništa lepo rečeno za ovu vrstu riba. Pre svega mi smo je u osnovi i kupili da bi nam obavljala posao u akvarijumu a ne radi njene lepote ili neke druge njene privlačnosti. Ona taj posao jednostavno ne obavlja. Druga stvar je ta da i ostale ribe u našem akvarijumu nemaju mira pa samim tim se gubi i osnovna uloga našeg akvarijuma. Mi sigurno nismo postavili akvarijum da bi gledali kako Gyrinocheilus aymonieri juri druge ribe po njemu već da uživamo u jednom skladnom akvarijumu gde će naše ribe da pokažu svoju punu lepotu i raskoš. I od toga nema ništa jer je tu ovaj napasnik koji će sve to da remeti.

I opet da se vratim na solucije u vezi ove ribe. Pre svega ova riba se ponaša onako kako joj je priroda dodelila da se ponaša a problem je taj što mi nismo bili ili nismo upoznati sa njenim karakteristikama i što smo od nje očekivali sasvim drugo ponašanje u našem akvarijumu. Postoje i druge agresuvne, teritoriijalne, nama ružne i ko zna već kakve ribe ali ako mi znamo kako se one ponašaju u akvarijumu i od njih očekujemo da pokažu te svoje osobine onda sve to menja stvar i mi ćemo da organizujemo naš akvarijum u skladu sa tim karakteristikama naših potencijalnih stanara. U slučaju Gyrinocheilus aymonieri-a sve je suprotno, barem kasnije kada malo poraste i pokaže pravo lice. Jednostavno ta riba nema one osobine koje su joj pripisane i zahvaljujući kojima je dobila tako povoljan status u slatkovodnoj akvaristici. To sve može da se promeni samo pravilnim informisanjem i realnim sagledavanjem stanja u akvarijumu gde je ova riba prisutna. Kada steknemo takvo iskustvo onda sigurno nećemo da dajemo savete, pogotovo ne početnicima, da je Gyrinocheilus aymonieri dobro resenje za kontrolu algi u akvarijumu.

Ako nam je izbor aymonieri-a bio samo da bi držali alge pod kontrolom a ne njegova privlačnost, ako je i ima, onda imamo na raspolaganje kudi kamo bolja resenja za taj naš problem. U jednom zajedničkom akvarijumu gde imamo manje biljaka pravi izbor za kontrolu algi bi bio Ancistrus sp. Ova riba je skoro svim akvaristima poznata i ima takve osobine da je možemo držati bez problema u zajedničkom akvarijumu. Mali problemo može da nastane ako naš akvarijum ima više biljaka jer je Ancistrus dovoljno jak da moše da poremeti neke biljke odnosno da ih ošteti.
Drugi a možda i najbolji izbor je mala riba iz roda Otocinclus kome su, pre svega, alge osnovni izvor hrane i koja predstavlja pravi dar prirode za nas akvariste. Otocinclus će neumorno da čisti naš akvarijum i u dobro balansiranom akvarijumu mala grupa ovih riba uspešno će držiti alge pod kontrolom. Njegova veličina mu omogučava da bez problema čisti i listove biljaka od algi što povečava njegovu vrednost sa našeg aspekta.

Treča riba koja se toplo preporučuje u ovoj borbi sa algama je Crossocheilus siamensis - Siamese algae-eater i ovo je jedina riba koja će da konzumira i končaste alge i iz tog razloga zauzima posebno mesto u akvaristici.

U slučaju da nam je akvarijum više posvećen biljkama i da su ribe sporedni detalj onda možemo da se opredelimo i za slatkovodne račiće Japonica koji su sve više i više zastupljeni u ovakvim tipovima akvarijuam.
Ima još dosta drugih riba koje mogu da obavljaju kontrolu nad algama kao već pomenuti Plecostomus samo što oni vremenom porastu toliko da im naš akvarijum uglavnom postane nedovoljan pa samim tim i naši problemi s tim ribama postaju uočljivi.

Iz svega ovoga lako može da se zaključi da je Gyrinocheilus aymonieri izuzetno loš izbor za naš akvarijum, da je to riba koja će da nam pravi više problema nego što će da imamo koristi od nje i iz tog razloga mislim da je najbolja opcija za nas, a i za aymonieri-a, da je ostavimo tamo gde joj je priroda odredila da bude a mi za naš akvarijum da odaberemo neku drugu ribu koja će stvarno da nam bude desna ruka u borbi sa algama na opšte zadovoljstvo i nas kao vlasnika akvarijuma a i aymonieri-a.

By Robert Beke​