Akvaristika tridesetih godina prošlog veka

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Moda se menja pa tako i akvarijumi




2136bc89d4b8d6ffa5aaa609a8ae8bce.jpg


bfe4b3f08515e166d09b538929c9aa0d.jpg
 
Kad pricam mladim akvaristima da smo nekad varili L gvozdene profile i koristili minijum git za dihtovanje, a na dno stavljali armirano staklom nemogu da shvate zasto nismo jednostavno uzeli silikonski lepak.
Kad im kazem da tada nije bilo neceg takvog, pitaju zasto nismo gugloovali i nasli negde, pa narucili preko e- bay-a, kazem im da nije bilo interneta, E onda me pitaju kako smo uopste mogli da zivimovaljam_se...
 
Ja jos uvek imam akvarijum od 55 l koji je radjen u L profilu staklo lepljeno gitom. Naravno ja sam ivice prelepljivao silikonom kako akvarijum ne bi pustao vodu. "Davne" '98 god. sam ga kupio od jedne babine drugarice za tadasnjih 50din. Inace akvarijum dosta dugo stojao na tavanu pre moje kupovine, mene je odlicno sluzio plus sto je to akvarijum sa kojim sam uplovio u akvaristicke vode. Bas sam se pre neki dan vrteo oko njega i razmisljam o tome da ga sledeceg proleca "renoviram" i ponovo pustim u pogon. Citao sam u jednoj starijoj akvaristickoj literaturi sa ovog podneblja o pojavu silikona i prvih akvarijuma lepljenih silikonom bez L profila. Stari iskusni akvaristi su bili dosta skepticni po pitanju "novih" akvarijuma i tehnike lepljenja silikonom, jer kako cisto staklo moze da zadrzi toliku kolicinu vode. I eto igrom slucaja ti "novi" akvarijumi su zaziveli a akvarijumi sa L profilom su sada deo akvaristicke istorije. A tek sto su teski akvarijumi sa L profilom ne treba ni komentarisati
 
Last edited:
To nepoverenje u silikon za lepljenje akvarijuma bilo je prisutno i u svetu, a ne samo kod nas. Secam se da sam davno negde procitao da su Nemci na sajmu, verovatno u Nirbergu prvi put izlozili takav akvarijum i to morski sa za to vreme preskupim koralima i ribama i tako razvejali sumnju u novu tehnologiju.
 
Mislio sam na svetskom nivou globalno ne na domace akvariste, samo sto je taj podatak koji sam procitao iz domace literature, Mihajlo Ristic, Rihard Jeric.... ne mogu tacno da se setim