Alge

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Alge u akvarijumu, to nam je vrlo poznato. A da bi ih uklonili to je problem za svakoga, za pocetnika i dugogodisnjeg akvaristu.

Evo ja sam napravio nekakvu tablicu koristeci se sa podacima iz jedne starije knjige ali po meni sudeci vrlo korisne knjige, sa podacima o nacinu borbe protiv algi u akvarijumu.

Knjiga se zove "Ilustrovana enciklopedija akvaristike" autori: M.Djordjevic i M.Nesterovic

Evo da pogledamo :



[Broken External Image]:http://onfinite.com/libraries/454249/4b2.jpg
 
Alge su uvek prica za sebe. Tacno je da nam one zadaju glavobolju ali mi danas imamo dovoljno znanja iz te oblasti tako da mozemo sasvim dovoljno da uticemo da stvorimo izuzetno nepogodnu sredinu za alge. Na taj nacin mi cemo da ih svedemo na vrlo malu meru.
Tu pre svega spada balans u akvarijumu, dobro osvetljenje, biljke i njegovo visocanstvo Plecostomus, Ancistrus itd. To ce sve da se dopuni malom promenom vode i pomalo struganjem algi sa stakla.
Postoje razna sredstva za uklanjanje algi, vrlo su popularna i efikasna ali su to ipak pre svega hemikalije odnosno herbicidi raznih oblika. Koliko je to dobro za ribe bas neznam ali ko i pita ribe ako je gazda zadovoljan.
 
Slazem se sa tobom, Bobane.

Ja sam samo sa ovom tablicom hteo da olaksam nekim ljudima koji se slabije snalaze sa algama, pa sam iz tog razloga napravio ovu tabelu.
Mislim da ce nekome ovo koristiti.
 
Trenutno gajim africke ciklide.Akvarijum120l,podloga lomljeni kamen granulacije3-4mm, scenografija vece kamenje ,tri biljcice iz stare postavke ,osvetlenje 18WGrolux+18W obicna neonka.U akvarijumu 6 ciklida.Preko kamenja su se prevukle prvo mrke alge,ja se plasim da su to mozda i crne. Na staklu se pojavljju zelenkaste alge koje cistim jedanput nedeljno.Vodu menjam 20% nedeljno.
Zeleo bih da se kamenje prevuce zelenim algama ,kao se ovo postize?
Pozdrav!!!
 
Zadnjih nekoliko dana imam doslovno, pomanjkanje alga na staklu....je, bilo bi jedno veliko jupidupidu , da se ne bojim da ce mi Blenny uginuti od gladi....kako je došlo do nestanka algi na staklu? Uvela sam kolicinu od 20-ak puževa koje sam prošli petak "nabrala" na moru! Stakla su kristalno bistra, cak su pojeli i zelenu tockastu algu, te pocistili i onu algu uz rub stakla i dole uz pijesak!
...no, dobro, to ne spada u problem algi u slatkovodnoj akvaristici
Koliko se sijecam postoji nekakav preparat za suzbijanje algi u slatkovodnoj akvaristici, ali ga nisam nikada koristila, jer nisam nikada imala neki veliki problem s njima
DusanN, pokušaj uvesti i jednu plavu, actinic lampu, pošto imaš ciklide (ne znam tocno koje, ja sam imala ciklide jezera Malawi), akvarij i ribe ce ti dobiti jedan dodatni štih, a postoji uvijerenje da zelene alge bolje rastu pod plavim actinic svijetlom (da li je to istina, ne znam)
 
Malawi su koliko se sjecam i biljojedi (vecinom, ali vole raznovrsnu prehranu), pa ce ti i oni sami dosta brstiti ikakvu biljcicu u akvariju, pa tako vjerojatno i s kamenja ako išta i pocne rasti. Tamo u njihovom jezeru, kada se gledaju slike, mislim da je kamenje cisto, bez algi! Oni u svom jezeru hranu nalaze tako da brste alge s kamenja, te ako pronadu kojeg crvica ili larvu isto pojedu.Sada, nisam ti sigurna jesu li kod mene brstili, ali alge nisam imala.
 
Da ,brste i najmanji i on odrasli africki ciklidi.Upravo mi je to i ideja,da zelene alge prevuku se preko kamena jer ove tamne cinim se da su suvise snazno vezane za podlogu i da nemogu bas da se izbore sa njima.
Pozdrav!!!
 
Moj problem sam resio na sledeci nacin.
Povadio svo kamenje i metalnom zicom ocistio nakupljene crne alge.Zatim oprao kamenje skoro vrijucom vodom. Ugasio jednu obicnu filipsovu belu neonkuod 18W i ostavio samo jednu Grolux-18W.Smanjio kolicinu hrane i dosao do zeljenog resenja . Nema crnih algi ,a vraceno kamenje se polako prevlaci finim slojem zelenkastih algi(mozda su to opet crne samo pod drugim svetlom tako izgledaju-nije salim se).
Pozdrav!!!
Dule
 
Moj problem sam resio na sledeci nacin.
Povadio svo kamenje i metalnom zicom ocistio nakupljene crne alge.Zatim oprao kamenje skoro vrijucom vodom. Ugasio jednu obicnu filipsovu belu neonkuod 18W i ostavio samo jednu Grolux-18W.Smanjio kolicinu hrane i dosao do zeljenog resenja . Nema crnih algi ,a vraceno kamenje se polako prevlaci finim slojem zelenkastih algi(mozda su to opet crne samo pod drugim svetlom tako izgledaju-nije salim se).
Pozdrav!!!
Dule
 
Moj problem sam resio na sledeci nacin.
Povadio svo kamenje i metalnom zicom ocistio nakupljene crne alge.Zatim oprao kamenje skoro vrijucom vodom. Ugasio jednu obicnu filipsovu belu neonkuod 18W i ostavio samo jednu Grolux-18W.Smanjio kolicinu hrane i dosao do zeljenog resenja . Nema crnih algi ,a vraceno kamenje se polako prevlaci finim slojem zelenkastih algi(mozda su to opet crne samo pod drugim svetlom tako izgledaju-nije salim se).
Pozdrav!!!
Dule
 
Sanja, alge ce uvek biti neumorne i sve je samo do nas odnosno kada ce nas da stigne umor. U medjuvremenu ti mozes da se pozabavis kvalitetom vode i osvetljenjem i da nadjes najbolji balans izmedju njih da bi sprecila nekontrolisani rast aligi. I nemoj da zaboravis da alge strpljivo cekaju svojih pet minuta.
 
Super Bobane, samo taj akvarijum je na tom mestu 100 god. i bio je naj lepsi od svih koje imam, po rastu biljaka.Sve dok nisam promenila kompletnu vodu iz njega.
Od tada ne mogu da uspostavim bilans! Oko njega imam naj vise posla,jedina sreca je sto se lako skidaju,braon su boje.
Sad cu probati da cesce menjam 1/4 vode, da vidim sta ce se desiti.
 
Eto resio sam se koncatih zelenih algi koje sam opisao u onoj temi kao glavni problem. Sad imam jos jedan problem koji se pojavio a to su prema tabeli, kako sam ih prepoznao tzv. plave alge, koje su zaista sluzave i stvaraju pecate na listovima biljaka a i imaju uzasan miris.
Dobro bi dosao neki savet kako da ih se resim. U tabeli pise neki lekic za koji prvi put cujem.
 
Brano, tripaflavin je lek koji se moze lako nabaviti u akvaristickim radnjama. Nisam siguran ali mislim da je on na bazi akriflavina tj , njegov hlorid...
 
Pretpostavljam da postoji serin ili tetrin!! Jel se zove bas tako?

Nikada nisam koristio nikakve hemijske preparate, ja sam vise onaj tip sto prirodnije to bolje, tako da moram da pitam.
 
Postoji dosta preparata koji uklanjaju alge a evo jednog koji je vec prikazan u ovoj temi :
 
Last edited by a moderator: