Ancistrus-i i komplikacije oko vrsta

Tako je to sa tim cat ribama. Evo bas ovih dana sam nesto petljao sa nekim L-ovima. Neko im nakacio ime Leporacanthicus galaxias a vidim da tu nesto smrdi. Pogledam bolje i odmah odbacim mogucnost da su u rodu Leporacanthicus. Muljam dalje kad ono Hypancistrus contradens.
Eto kako to ide i kako se sve iskomplikuje usled neke nebrige za krajnjeg kupca. To je jedan deo price a drugi koji je mnogo komplikovaniji i koji i ne stigne do akvarista je da je bas ova navedena vrsta prvobitno opisana zajedno sa drugom vrstom i sve je nazvano Hypancistrus inspector. Trebalo je par godina da se vidi kakav je propust napravljen.
 
Znas i sam kako to ide pogotovo kad su u pitanju ribe uhvacene u divljini. Prvo hvataju ih ljudi koji nemaju pojma ni o L nazivima ni o latinskim imenima. To se prepakuje u firmama izvoznicima i tu obicno nastaje prva grska, malo iz neznanja, a malo i namerno da bi se zadovoljio kupac. Zatim ta riba stize kod veletrgovca koji opet iz raznoraznih razloga krsti tu ribu. Onda riba stize u maloprodaju i vecina se proda vizuelno, tj. neko kupi ribu zato sto mu se dopada i verovatno mu nije bito kojoj bas vrsti pripada.
E sad se i tu pojave neki zaludjeni :confused: Bobani i Zorani pa pocnu da istrazuju i ponekad i uspeju da urade nesto:).
 
Ima dosta podataka o tim ribama jer su u zadnje vreme mnoge od njih opisane a date su karakteristike i rodova. Naravno da uvek postoji mogucnost greske. Mnogo je lakse kada se polazi od neke uocljive karakteristike koja je zastupljena u manjem broju vrsta. Tada se mogucnost suzava i dolazi se do par mogucih vrsta.
E sada, naravno da trba da budes malo caknut da se bavis time jer u osnovi riba je riba, lepa je u akvarijumu bez obzira kome rodu pripada :) Ove L-ove sam traumirao sto puta dok sam ih slikao, merkao itd pa su na kraju morali da priznaju ko su i sta su :)