And of i go, to another adventure....ta da ta taaaaaaaaaa...

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Dobar dan :lol:

Wto, neki su upoznati, neki ne, ali prije par dana sam svojom grekom preko no?i izlio cca 30litara iz glavnog akvarija, pa me je u 5:30 deda probudio da mi akvarij curi jer je njemu voda kroz zid prokapala...
Do 7h sam morao sve sloit jer sam urio na ispit...
Uglavnom, sve sam iz njega izvadio, ribe, bilje, ljunak, gnojivo, i maknuo i akvarij i stalak tako da se parket posuim da se ne digne...
Otiao na ispit i pao naravno nakon 1h ispitivanja, te na kraju svega lupio sa autom u zidi?... a posljejo ?ekao 45minuta na vjetru pred engleskom ambasadom jer oni izdaju vize samo od 15:30 do 16h, a ne putaju unutra... naravno vizu nisam podignu jer je dolo do komplikacija... moram i? ponovo(nije viza za mene, ne naru?ujte mi ni :lol: )
I ta da ja sad kaem... NITA!
Ako sam to preivio, sv ?u preivjet, pa tako i ulazak u morsku avanturu 8)

Eto, pola toga iz glavnog tanka sam rasprodao, pola se jo rasprodaje, a ja sam u me?uvremenu o?istio tank cijeli...
Za sada ?e u njemu bit 3 lampe power-glo, coralstar i life glo, a filtracija ?e bit osnovna juwel...
Kasnije je u planu fluval 304 ili 404... al zasad ?e i? na skroz basic filtraciju...

Kamenje i ljunak, pa ?ak i vodu planiram sredit iz Jadrana, a za po?etak ?e mi jedina investicija bit kantica soli... :D

Sam sebi se smijem jer je to tako malo, da je pitanje dal ?e bit kaj od morskog op?e... al vie neide jer imam registraciju auta sad u tre?em mjesecu...
Ak se s lovom ne izvu?em, imam edan dobar bubreg i tu znam da mi je to sigurna lova... :lol:

Od vas, kolege akvaristi, traim brdo savjeta i kritika, iako u principu znam kak ?e tok i?, ako netko ima volje da natipka kaj, nek slobodno to u?ini, uvijek je dobro ?ut tu?a miljenja...

Eto, tolko od mene... :D
 
hehe, Sina, nasmije me tvoj post pun avantura!
Nisam shvatila koliki bi bio taj akvarij? (nije valjda od 30 l?!)...i kolike su lampe (mislim koliko imaju W).
Ako ide s stvarima iz Jadrana (kao to sam ja u?inila) cikliranje traje dosta due nego ako kupi gotovo ivo kamenje...budi siguran da bi ti cikliranje tj. da se nitrati stabiliziraju a tako i ph, kh, amonijak i ostali parametri) trebat ?e ti odprilike do 2 mjeseca. Ako pak sam roni kamenje budi svjestan toga da ?e ono prvih nekih mjesec dana odurno smrditi, zbog mnogih uginu?a u njemu...i nemoj misliti da je dovoljno to kamenje u moru dofurati do Zg-a jer nije (nae je kamenje svega bilo bez mora moda par min), pa je opet veliki broj spuvi uginulo...vjerojatno i neki drugi organizmi.
U ta dva mjeseca moe drati neke ivotinje (sitnariju jadransku).
Prvi moje savijet ti je da krene polagano i sigurno, nemoj uriti, jer od toga nema nikada koristi.
Mali akvarij je u startu jeftiniji, ali name?e se vrlo brzo opaki problem, a to su nitaste alge, koje ti za tren oka prerastu akvarij, mogu ubiti pojedinu vrstu koralja i naravno, "bradati" akvarij tj. bradato kamenje i nije ba nekaj za morski. Ima nekih vrsta riba koje ih drage volje brste, ali to su ve?e ribice koje i nisu za akvarije ispod ajd, recimo min 150l, iako ja ve?inu tih ne bih ispod 200, a mnoge niti ispod 500.
Pijesak koji nabavi ili ljunak, uzmi iz dubine, pli?aka mora, moe i suh, ali ti je onaj u moru ve? pun sitnih crvi?a koji mogu dobro do?i u ?i?enju samog pijeska (naravno takav pijesak iz mora, nema potreba ispirati-ako ga uzme s nekog kvalitetnog podru?ja).
Suh pijesak isperi dobro!
 
OJ! :D
AKvarij je juwel rio180 sa GLOMAT2 aparati?em koji odli?no funkcionira ve? neko vrijeme...
lampe 30W, reflektore ?u sam napravit, iste kao kupljene od juwela...

Kamenje je takti?ki izvedeno vjerojatno na foru koju blue radi al nisam ziher...
Pokupljeno sa mreama i ostavljeno na dubini od 1-2m da se ?isti....
Nakon nekog mjesec-dva, ovisno o kretanju ka moru, kamenje se o?i?eno i ivo skuplja i tovari u tank!!! :wink:

pijesak tako kako ti kae...

nagrabit ?u malo fliter materijala od ekipe da ubrzam postupak, a filtracija nek ide svojim tokom... :wink:
 
Sjetila sam se jo savijeta koji je meni pomogao...zna?i ti u startu ne treba imati super svjetlo i super protok, to moe tokom sljede?ih nekoliko mjeseci nadopuniti i poboljati, jer pretpostavljam da prvih nekoliko mjeseci ne?e odmah i?i na extra teke i zahtjevne organizme, koralje prvenstveno.
Bitna ti je u startu dobra filtracija, i ako se odlu?i na jednu, poslije moe biti koplicirano, stresno i eventualno pogubno za neke koralje ako je po?ne mijenjati (tu prvenstveno mislim na medije tj. vrstu koju misli imati).
Moja glavna filtracija se bazira na a.u. i fosfatremoveru (tako je bilo i u unutarnjim filterima, koje sam naknadno izmijenila radi izgleda samog akvarija) i tako je i sada s ovim vanjskim.
Filter ti je broj jedan koji treba rijeti da bi kvalitetno mogao startati.
Nakon toga paralelno pove?avaj protok i koli?inu svjetla, ali to ne zna?i da bez min.adekvatnogoboje, moe uop?e staviti neke koralje.
Morski i je akvarij koji se gradi i nadogra?uje i to je osnovni ?ar u morskoj
 
Za filter materijal i neto Caulerpe moe i do mene navratiti...koralje naravno poslije malo.
Ne znam kako Blue radi, ali preporu?ila bih ti da ne ide s tim da je to ziher dobro-mislim na ovo tvoje, "recept" mi izgleda ok, ali...radije uzmi i neke testere u startu
Akvarij je u redu veli?ine!
 
Thanx! :D
Rasvjeta je trenuta?no tri lampe iako moe 4 odmah al nemam 4 lampu jo...
U startu cikliranja ?e i? samo dve lampe bez reflektora tak da mi alge previe ne probujaju :wink:
Filtracija bi bila juwel filter punjen ZERANIXom(vidoko porozan materijal) i aktivnim ugljenom i perlon vatom!
Poslje bi dodao jedan kanisterski filter gdje se nebi puno princip filtracije promjenio, al uvelike olakao juwel filter...
Znam da takva filtracija nije "state of the art" morske, al je bitno da funkcionira...
Kasnije planiram ivi pijesak nabavit, ai mislim da ?e ivo kamenje vrit dobru bio filtraciju...

Alge me jako interesiraju, pa mislim stavit u jedan ?oak caulerpu i sli?no ak nabavim...
Upravo ?itam Reef Secrets, Ruki mi posudio...
 
Za caulerpu, i halimedu (to su jedine dvije vrste macro algi koje imam) nema problema, kod mene rastu kao lude i uvijek ti ih mogu dati.
Svjetlo tokom cikliranja ti je ?ist dostatno.
za staviti pijesak naknadno nemam svojih iskustva, ali znam jednog prijatelja koji je tako u?inio i nema problema (akvarij mu je sada star 3 mjeseca), a prije 2 mjeseca je uzeo kamenje i koralje, te naknadno, oko 2 tjedna poslije pijesak i sve mu super ljaka :D )
za kamenje to jest recept kojim se Blue koristi, iz jedne druge sam diskusije saznala nije takav kao recept koji si ti opisao-ina?e ne volim pisati o ljudima koji ovdje ne zalaze i imenovati ih, ali kao krivu informaciju, nekako sam mislila da to treba ispraviti. :D
...mislim da ti je i filtracija u redu (gle, nije niti moja vrhunska, daleko od toga, ku?na radinost, ali sve ljaka)