Anemoina sp. ???

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Nepozeljne anemone u akvarijumu lako mozemo da unesemo i da posle nekog vremena nastanu veliki problemi. Jedan takav primer je i nama poznata glass anemona. Nasuprot njoj jedna mnogo lepsa anemona je Anemonia Manjano ili kako mnogi kazu Majano anemona. Zasto se izostavlja slovo N u imenu ostaje mala misterija. Pored nje moze da se nadju i Anemonia sp. koje svojim izgledom podsecaju na A. Manjano ali za sada su one ne identifikovane pa mozda je samo u pitanju neki varietet ove anemone.

Identifikacija ove anemone nije ni malo jednostavna jer moze da varira u boji a svojim izgledom moze da podseti i na bubble tipped anemonu. Tu je uvek rizik prisutan i neretko akvaristi su u dilemi o kojoj anemoni se radi pa zato vrlo rado identifikuju sve te anemone kao Manjano. Nekih posebnih pokazatelja ova anemona nema koji bi je odvojili od ostalih slicnih anemona. Na prvi pogled deluje kao da je u pitanju Anemonia sp. Iskreno da kazem da ja nemam puno podataka o tim anemonama a koliko mi je poznato to je sve jos u nekom procesu razvrstavanja i klasifikacije sto ce vrlo verovatno da potraje jos neko duze vreme.
Za tacno odredjivanje roda potrebno je da se analizira anatomija anemone sto je bas nerealno ocekivati od nas akvarista.

Ako pogledamo podatke o tim anemonama, posebno o A. manjano onda se lako uvidja da se te anemone razmnozavaju vrlo brzo, da su opasne po svoju okolinu i sve je to prouzrokovalo da se ova anemona proglasi nepozeljnom. Stavio sam dve takve anemone skoro pre godinu dana da vidim sta i kako se desava. Na moje veliko iznenadjenje i posle toliko vremena nista se nije desilo odnosno nije doslo do reprodukcije sto mi deluje dosta cudno ako se krene od pretpostavke da je Anemonia sp.
Sada mogu da postavim par pitanja i da probam da nadjem odgovore ako je to moguce. Prvo i najvaznije je da li je to uopste Anemonia rod. Ako jeste Anemonia zasto se nije reprodukovala kad je poznata po brzom razmnozavanju. He he, pitanja svugde a nema odgovora. Inace prema postojecim podacima ove anemone imaju punu velicinu ako su A. manjano.

Eto malo razmisljanje pa ako nam se "posreci" da se susretnemo sa ovakvom anemonom treba malo da razmislimo i vidimo da li je pozeljno da je odmah unistimo ili da malo sacekamo i vidimo sta i kako ce da se odvija.
 
Na donjim slikama moze da se vidi kako ova anemona izgleda. Na trecoj slici gde se vidi i lenjir moze da se odredi njena velicina mada sam je ja dotakao da bi se skupila i da se bolje vide marginalne sfere (marginal spherules).
 

Attachments

  • DSCF1449.jpg
    DSCF1449.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 5
  • DSCF1451.jpg
    DSCF1451.jpg
    38.3 KB · Pregleda: 2
  • DSCF1453.jpg
    DSCF1453.jpg
    31 KB · Pregleda: 3
Sto se mene tice, da dobijem koju takvu anemonu kao sljepog putnika (a da nije glass). ostavila bi je neko vrijeme pa vidjela sto ce od nje biti.
Anemona ima stvarno dosta i one su takodjer dio morskog svijeta, te ih kao takve treba i dozivljavati, jer imaju svoju funkciju.
Bobane super slika :)
 
Uhvatim jednu ovu anemonu na delu kako se polako ali sigurno deli i to na tri dela. Svoju deobu je zapocela i nekim ranim jutarnjim satima i trajala je celi dan. Prvi fragment se potpuno odvojio u kasnim poslepodnevnim satima. Sledeceg dana, kada je i ova slika nacinjena, deoba he bila zavtsena a na slici jasno moze da se vidi kako joj je stopalo izdeljeno i gde je nekada bio centar stopala.
 

Attachments

  • DSCF5653.jpg
    DSCF5653.jpg
    32.2 KB · Pregleda: 4
hehe od jedne sada ima tri ;)

Inace u medjuvremenu sam dobila jednu majano anemonu (zelenu...barem mislim da je majano), ne sece okolo a i budnim je okom pazim da se ne po?ne dijeliti :wink:

Sada sam u iscekivanju quadricolor (crvene) da se podijeli na dva dijela.
Inace kod mene u akvariju ima trenutno 4 vrsta anemona, n8iti jedna se jos nije podijelila (anemonia sulcata, actinia equina, quadricolor crvena i mala zelena majano)