apistogramma cacatuoides

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Cockatoo Dwarf, Hoedeman 1951.

Mjesto porijekla: Juzna Amerika, tocnije Brazil, Columbia, Peruu(Rio Ucayali, Amazona), Surinam, pronadjeni su u malim, plitkim rijekama, medju potpljenim liscem i grancicama.

Velicina: muzjaci 10cm, zenke 8cm.
Temeratura: 24 -28 C

pH: 6 - 7,8

Razlikovanje spola: muzjaci su veci, imaju izduzeniju ledjnu, analnu i ventralnu peraju i sareniji su. Muzjak za razliku od zenke ima znatno deblje prve zrake na ledjnoj peraji, te samim time izgleda "spicastije". Zenka ima tamne vrhove na bocnim perajama (pektoralne), a za vrijeme mrijesta i dok cuva ikru, pokazat ce zutu boju.

Jedan od najpopularnijih juzno Americkih patuljastih ciklida.
Popularan je kod akvarista kako zbog svoje jednostavnosti odrzavanja, tako i zbog predivnih boja, koje kadkad djeluju gotovo nestvarno!
Mirni, ne previse zahtjevni patuljci, agresivni samo prema pripadnicima istog genusa kao i prema muzjacima iste vrste(zenke takodjer pokazuju agresiju jedna prema drugoj ali u znatno slabijem "stihu").
Relativno lagani za uzgoj, predivnih boja, preporucuju se u svakom akvariju koji im moze pruziti odredjene uvijete gore navedene.
Postoje razni varijeteti kao sto su :
Red*, Double Red*, Triple Red*, Orange Flash*, Wild form(plavi, zeleni) , Gold/Orange i najpopularniji(i najskuplji!) do danas Yellow/Gold*!
Svi sa * su dobiveni selektivnim krizanjem.
Apistogramma Cacatuoides su poligamni, tj. jedan muzjak ima vise zenki(harem).
Mrijest je vrlo lagan, dapace, najjednostavniji od svih apistogramma.
Za mrijest je najpovoljnije koristiti parove, ali i vise zenki na jednog muzjaka moze postici dobar efekt, ukoliko imate prostrani mrijesni akvarij(60litara na dve zenke).
Spolno zreli postaju prilicno mladi, no to je i normalno jer im je prosjecni vijek zivota 2-3 godine.
Nemojte se razocarati ukoliko prvi mrijest bude neplodan, jer je to sasvim uobicajeno, desilo se i meni, a desit ce se i mnogim drugim akvaristima.

Drzite svoje ribe na temperaturi oko 25-27 C, hranite ih sto kvalitetnije, redovitije i promatrajte.
Kvaliteta vode je uvijek bitna, pa iz tog razloga mjenjajte 10% vode svaka dva-tri dana.
Nastojte da svjeza voda ne bude prehladna, kako nebi doslo do precestih spustanja temperature.
Ukoliko ste osigurali dosta mjesta za skrivanje raznim glinenim teglicama(moze i PVC), kamenjem, java moss-om(dosta je bitna!!) i drvom, nevidim razloga zaso mrijest nebi uspio.

Kao sto sam vec prije rekao, cacatuoidesi se vrlo lako mrijeste, te cim im se gore navedeni kriteriji ispune, oni zapocinju mrijest.
Vazno je napomenuti da prilikom mrijesta pH igra dosta bitnu ulogu. Naime dokazano je da pH diktira buduci spol mladjih riba, tako da pri alkalicnoj vodi dobijamo vecinom zenke, a pri luznatoj muzjake.

Zenka lijeze u prosjeku negdje izmedju 20-80 jaja, te se brine o njima, dok muzjak cuva teritorij.
Zna se desit kao i kod ostalih ciklida, da ukoliko roditelji nisu spremni ili su iz nekog razloga prestraseni, pojedu ikru ili mladj. U tom slucaju odvojite ikru u zaseban mali akvarij(moze i kotilica), napunite vodom iz glavnog akvarija i dodajte rasprsivac zraka. Kad se mladi izlegu krenite ih hranit microcrvima (ili sitnom artemijom), a oni ce se pri tome hranit i infuzorijom koja se nalazi u java moss-u (ukoliko ste ju stavili u akvarij!).
Redovitom brigom o hranjenju mla?i i kontrolom kvalitete vode, zasigurno ce te uspjet u mrijestu ovih, zbilja krasnih patuljastih ciklida.
-------------------------------------------------------------------------
Eto, da nebi mislili da smo stali sa pisanjem na ovom sajtu... :wink:
...serija apistogramma po?inje sa meni najdrazim cacatuoidesima...
-vasi komentari?!
 

Attachments

  • triple_red.jpg
    triple_red.jpg
    61.8 KB · Pregleda: 94
Last edited by a moderator:
Lepo Stina napisano , ocito da su to tvoja licna zapazanja. :wink:

Sta dodati ili nesto prodiskutovati kada se iskustva akvarista sa ovim vrstama juznoamerickih patuljastih ciklida, mogu razlikovati samo u finesama. Mozda bih dodao preporuku iz jedne literature, da Apistograme pozeljno drzati sa haracinima kako bi te patuljke malo ohrabrili da nema grabezljivaca u blizini. Isto tako supstrat bi trebao da bude nesto sitniji jer u vreme mrescenja neke vrste apistograma imaju zelju za kopanjem.

Eto toliko bih ja dodao... :wink:
 
Evo jos jedna slika.


DSC04115.jpg
 
Imala sam ove divne ribice, par "obichnih" red, ne znam kako se zove taj var. i par double red. Nazalost, nisu se mrestili, iako su se mrestili tu Apistogramma agasizii i ramirezi. Medjutim, nisam mogla da sachuvam ikru... :(
Zanima me koji su ovo varijeteti na slikama..ovi zuckasti?Da preciziram, Stinina i druga Bobanova slika..?