Aquaball

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedan novi proizvod koji je Eheim izbacio na trziste 2002. godine a koji zasluzuje nasu paznju je i Aquaball akvarijumski unutrasnji filter. Karakteristicni loptasti oblik glave pumpe nam omogucava da sa lakocom usmeravamo izlazni mlaz vode u zeljenom smeru i to 360 º. Sa lakocom se podesava i protok vode tako da u svakom momentu imamo potpunu kontrolu nad pumpom.

Aquaball pumpa nam dolazi u cetiri razlicite verzije i to 2206, 2208, 2210 i 2212. Pored ovih verzija akvarijumskih pumpi koje se razlikuju po protoku i broju segmenta filtera, aquaball ima jos jednog clana a to je Powerhead 1212 o kome ce biti reci vise u kasnijem izlaganju.

Jedna velika prednost ovog filtera je i to sto filter ima ugraden difuzor vazduha pa samim tim nije nam neophodna kompresor za vazduh. Koliko nam to znaci, dovoljno je da u nocnoj tisini oslusnete bolje vas akvarijum ako to vec niste uradili. Za razliku od toga, ovaj filter radi skoro necujno a mali mehuri vazduha ne stvaraju tako izrazito iritirajuci zvuk kao kod upotrebe obicnog akvarijumskog kompresora.

Lakoca sa kojom se odrzava ovaj filter je zasebna prica. Glava filtera se skida u jednom potezu kao i svaki segment filtera u kome se nalazi posebma korpa za medijum, sto nam omogucava da operemo ili zamenimo samo neophodni deo a da pri tome nema potrebe da se ceo filter rasklapa. Pored toga, segmenti se mogu pridodati po zelji sto je jos jedna velika prednost.

Kao sto je vec napomenuto, aquaball se izraduje u cetiri varijante sasledecim karakteristikama:

2206

Velicina akvarijuma: do 45 l
Protok vode l/h: 380
Maksimalna visina potiskivanja: 0.37 m
Potrosnja strije: 5 W
Zapremina filtera: 80 cm<sup>3</sup>
Dimenzije: 96x104 mm

2208

Velicina akvarijuma: 30 - 60 l
Protok vode l/h: 480
Maksimalna visina potiskivanja: 0.37 m
Potrosnja strije: 5 W
Zapremina filtera: 185 cm<sup>3</sup>
Dimenzije: 90x160 mm

2210

Velicina akvarijuma: 60 - 160 l
Protok vode l/h: 550
Maksimalna visina potiskivanja: 0.37 m
Potrosnja strije: 6 W
Zapremina filtera: 320 cm<sup>3</sup>
Dimenzije: 96x214 mm

2212

Velicina akvarijuma: 100 - 200 l
Protok vode l/h: 650
Maksimalna visina potiskivanja: 0.37 m
Potrosnja strije: 6 W
Zapremina filtera: 455 cm<sup>3</sup>
Dimenzije: 96x270 mm

Pored ovih filtera, Aquaball sadrzi i Powerhead pumpu koja je fantasticna za sistem koji ima filter u podlozi akvarijuma. Vrlo je kompaktna, estetski doterana, dovoljno snaznog protoka (650 l/h) i najvaznije vrlo tiha. I ova pumpa ima ugradeni difuzor za vazduh pa nije potrebna upotreba dodatnih kompresora za vazduh sto nam, ako nista drugo, smanjuje kolicinu kablova i silikonskih creva oko akvarijuma sto dovodi do velikog poboljsanja u estetskom smislu.
 

Attachments

  • aquaball.jpg
    aquaball.jpg
    14.1 KB · Pregleda: 527
Sve je to Ok. sto se tice filtriranja ovog Aquaball filtera, ali sama pomisao da je unutrasnji daje mi pomalo utisak kao pomocnog filtera.

Da objasnim. Ja unutrasnje motorne filtere ne praktikujem kao primarne filtere, vec kao pomocne. Razlog tome je sto ne volim u akvarijumu da vidim puno plastike i ostalih ne prirodnih elemenata. Sve sto mogu da izbacim od tih suvisnih elemenata iz akvarijuma ja to u principu izbacujem. Smatram da spoljni filteri moraju biti primarni ,bas iz ovih razloga sto sam naveo.

Inace ne sumnjam u tako dobru filtraciju tih Aquaball filtera. Ne bi bilo lose jos da nam navedes cene tih modela ,naravno ako je to moguce. Isto tako jako me interesuje i nesto vise o ovom drugom Powerhead filteru. Ako moze i njegova slika da se prikaze, bio bih zahvalan.

Ne znam da li sam u pravu za Aquaball filtere? :)
 
Pitanje unutrasnjeg filtera je nesto drugo i tu svako radi po svome nahodjenju, mogucnostima i potrebama. Znas i sam da tu svako ima razliciti pristup. Mnogi imaju akvarijum gde je sundjerasti filter i jedini filter. Takvim korisnicima je ovo i namenjeno.
To isto vazi i za kolicinu plastike u akvarijumu.
Znam coveka koji je bio resio da drzi tropske ribe. Kao prvo kupio akvarijum od oko 150 l sto je i ok. Odmah zatim ode do polica gde je djubre i odabere plasticnu saku skeleta i nekog plasticnog gnjurca. Ja ga pitam sta ce mu to a on mi odgovori da on to voli. Eto, tu je bio kraj price. Covek voli i sta da mu vise kazem. Mislim da ti je jasno da su to ukusi a ti kao prodavac bi trebao da budes manje kritican prema ukusima.

Na gornjoj slici je taj powerhead u akciji kod moga drugara. On je prezadovoljan a glavni problem mu je bio zujanje vazdusnih kompresora u stanu. Ludio je od njih. Lepo se vidi da je na izlaznoj cevi filtera u podlozi. Taj powerhead se razlikuje samo u jednom detalju a to je da ima mali dodatak koji mu omogucava da se postavi na razlicite cevi ili da se stavi originalna mrezica da ribe ne bi usle u usisni deo.

Cene se razlikuju od zemlje do zemlje a sve zavisi gde kupujes.Ovde ih prodavnice prodaju za oko 50 - 60 eura po komadu sto je sasvim prihvatljivo za ove prilike. Ako te zanimaju tacno koliko kostaju, pogledacu. Sad stvarno neznam ovako napamet da ti kazem. Doduse ja mogu da ti kazem koja je nasa veleprodajna cena a i koja je cena u prodavnici koja se preporucuje.

Ovde na donjoj slici je najmanji model koji sam rasklopio pa se lepo vidi kako izgleda.
 

Attachments

  • dsc02604.jpg
    dsc02604.jpg
    8.5 KB · Pregleda: 1,171
Slazem se sa tobom sto se tice musterija. Naravno da su ukusi razliciti i o tome ne treba mnogo polemisati. Gledajuci sa trgovacke tacke gledista, u principu musterija je uvek u pravu. Nikada ne treba musterijama nametati misljenja, koja su za njih ne prihvatljiva. Ja se tog ne pisanog pravila strogo drzim.

Samo da te pitam jos nesto u vezi Aquaball filtera. Je li Powerhead pumpa u sastavu Aquaball filtera ili je to poseban filter ?
 
Powerhead aquaball je samo pumpa, ne filter. Samo ta kugla sa resetkom. Postavicu ti sutra sliku da vidis.
Glava aquaball filtera nema izdizajnirani dodatak da se stavi na cev vec je konstruisana tako da lepo legne na onu crnu kutijicu u filteru.
Powerhead je samo da tera vodu kroz akvarijum ili kroz filter u podlozi.
 
Ajme kako lijepa pumpa....da su meni takve, barem tri! Tu u Hr. su sve ogromne i strasno skupe, a taman moram jednu novu kupiti... smrc, smrc
Znaci ako sam dobro shvatila, to je samo pumpa kojoj se moze regulirati protok i usmjeravati , WOW! Tako je dobrog oblika, mislim da je se lako kamuflira, nego ako te mogu zamoliti bobane, ajd, poslikni jos jednom s kutiom zibica ili tako necim da dobijem pravi dojam velicine!
 
Slikacu je sutra ponovo pa ces da vidis velicinu. Stane u saku.

Evo kako ona izgleda iz bliza. Na prvoj slici se jasno vidi kako je konstruisan taj deo da se doda mrezica ili cev.
 

Attachments

  • aqua_c.jpg
    aqua_c.jpg
    3.5 KB · Pregleda: 1,149
  • aqua_b.jpg
    aqua_b.jpg
    4.7 KB · Pregleda: 1,149
  • aqua_a.jpg
    aqua_a.jpg
    6.7 KB · Pregleda: 1,149
Stvarno je O.K velicina! Nista preveliko! Opet cu ponoviti : " DA je meni takvih par pumpica!" ...... (ovo je Bobane bio mig tebi da kazes : "Ma, nema problema kada dodem u Zg donest cu ti ih barem 5 !" ... :wink: :lol: ...naravno ovo je ipak samo sala!
 
Vidis to se nisam niti sjetila, stvarno, kao da se cijeli svijet vrti oko ove uticnice ...znam za Amerikance, da imaju i drugaciji napon (valjda), i ako se tamo kupi nesto treba uzeti dodatnu uticnicu koja to regulira...tako barem moja rodica radi s mob. kada ide tamo, pa je kupila tu uticnicu da ga moze koristiti, tj. puniti punjac! Hmmm, sada ako sam kaj bubnula, slobodno me ispravite, jer mi bas i ne lezi tehnicka strana !
Nego kada smo kod pumpca, dragi mi je priznao da mi je narucio dvije neke no name (barem meni nepoznata firma) Nathura Reef IP
, koje imaju protok 600l/h, po 65 kn svaku...nije da se bas pretrgao s kvalitetom toga, ali za pocetak ce i to biti dostatno. Stizu u petak...pa cemo vidjeti, rekli su slijepci.
Nego kada smo vec kod pumpica, za sada imam 2 u akvariju, te ove dvije koje stizu u petak, pa me zanima kako ih najboilje usmjeriti i postaviti...ova jedna sada sto imam radi smanjenog kapaciteta radi novog vanjskog filtera, pa nju ne bi niti racunala!
 
Videces i sama kako da postavis te pumpe. To sve zavisi od same postave akvarijuma. Jedno je sigurno a to je da ih stavis jednu naspram druge da prave turbolenciju. Sve ces to da vidis sa vremenom. Ako negde se pojave "mirne vode" onda ce tu da dolazi do sakupljanja prljavstine i viska hrane. Onda se malo igras sa polozajem pumpe pa to korigujes. Najvaznije je da ne proizvedes laminarno kretanje u celoj zapremini akvarijuma.
 
laminarno kretanje?! Nije mi poznata ta rijec! laminacija...

Evo me odmah s odgovorom...kako volim Google!!
laminarno strujanje
Laminarno strujanje je mirno, jednolicno i bez turbulencija, strujanje kapljevina u paralelnim slojevima, s malim mijesanjem medu njima. Karakterizirano je malim vrijednostima Reynoldsovog broja.


ovo je iz kemijskog rijecnika!
 
"Laminarno strujanje"Ok. shvatio sam sta je, ali pojasnite razlog zbog cega je (pored mesanja vode sa obogacenim kiseonokom) potrebno takvo strujanje vode u morskim akvarijumima. Razmisljam nesto, dali je mozda potrebno to koralima , sasama ili nekom drugom morskom organizmu koji je statican u akvarijumu. I'm sorry, ali namam iskustva. :oops:
 
Sto se tice uticnica nista to nije cudno niti novo. Samo Jasenka ne znam dali znas, nije samo potreban adapter na uticnici ta bi takav tehnicki aparat funkcionisao. Pored adaptera za uticnicu, takav tehnicki aparat mora imati i prekidac za prebacivanje voltraze sa 125V na 220V odnosno nekakav adapter u njemu ( aparatu, u ovom slucaju na pumpi ).Ja sam imao nekada videorekorder "Gold Star" sa takvom mogucnocu.

Zato ti je Boban rekao da od toga nema nista, jer verovatno Eheim-ove pumpe koje su namenjene za SAD i sl. zemlje, nemaju takve mogucnosti za prebacivanje voltraze. Inace adapter na uticnici ne predstavlja nikakav problem, mozes ga nabaviti u bilo kojoj radnji i nije skup. Da je samo on u pitanju, to bi ti bilo "super" ,jer u tom slucaju imala bi "vajde" kada bi ti Boban doneo te pumpice. :lol:
 
Pametan je raj google nema sta :) a ja bi trebao da se manje frljam sa takvim izrazima. Uostalom nije na odmet da se i koristi pa da naucis po koju tehnicku rec a neznam ni kako bi objasnio sve to ukratko bez objasnjavanja svega toga. Nema veze sad znas sta sam mislio.

Evo ukratko zasto je to vazno u morskoj akvaristici gde su korali. Mislim da sam o tome negde vec pisao ali nema veze. Sustina je da su korali staticni i da im kretanje vode obezbedjuje kiseonik, hranu a ujedno odnosi proizvode metabolizma. Pored toga, strujanje vode ne dozvoljava talozenje otpadnih materija na korale i ako dodje do takvog talozenja korali oboljevaju i umiru. To bi bilo ukratko zasto je strujanje vode neophodno.

Inace ovde je isto 220 V 50 Hz i jedina razlika je oblik uticnice. I englezi imaju drugaciji dizajn uticnice a mislim da samo ameri imaju 110 V.
Ja ako dolazim bi u sustini i mogao da donesem takve stvari ali je prostor i tezina tereta u avionu ogranicena. Oko 20 Kg nije puno a to je sve sto mogu da imam a da neplacam na dodatni teret koji je skup. I ovako je skupo do boga. Pored toga ja bi najradije da putujem bez icega mada je to tesko. Videcu jos sta i kako. Male stvarcice su i ok mada puno malih stvarcica cas posla napune torbu.
 
Ma, sto se tice pumpica, nije mi niti padalo na pamet da mi ih saljes ili donosis, nema to smisla nikakvog, jer za takve pare, takve kvalitete, mogu se pronaci vjerojatno i u Austriji, a puno je manje kompliciranja oko toga! Al, sto je je , pumpice su mrak, jer ove koje danas stizu su ruzne kockaste, ali eto, za prvu ruku ce posluziti...dok se financije ne povrate (e, macak, macak, skuuuupi macak, koliko sam samo koralja mogla kupiti za te pare). A to, Bobane, da male stvarcice zacas napune torbu je istina, pogotovo ako dolazis u posjetu rodacima i prijateljima...strava, 20kg, je premalo za tako nesto + osobna prtljaga....
Google je stvarno dobar, pogotovo sto jako brzo mozes pronaci informaciju koja ti je potrebna, jer sto se tice tehnickih rijeci, vokabular mi je jako slab, a to mi bas i ne sluzi na cast, ali jedino ovako mogu i nauciti.
Fauna, je to s uticnicom i adapterom, sam mislila da to ide zajedno, moram priznati, da bas nisam isla za time kako to tocno izgleda, niti se potrudila malo vise zanimati oko toga, jer nisam se susrela s time da mi treba :oops:, sto mi i ne sluzi na cast, ali, jednostavno tahnologiju stvarno izbjegavam sto je moguce vise, pa se niti ne trudim nauciti malo vise nego sto mi je u datom trenutku potrebno
 
Eto i ja sam sad saznao nesto vise o koralima. :wink: A ne samo kao neki suvenir iz nekog letovalista sa mora.

Vidis nisam dobro napisao za voltrazu u SAD-u . Umesto 110 V ja sam napisao 125 V. :lol: Samo mislio sam da je i kod tebe Bobane na Novom Zelandu isto kao u SAD-u sto se tice napona struje.

Znaci cim kazes da pakujes torbe, znaci definitivno si odlucio da dodjes. :D Samo nemoj da se opterecujes sa prtljagom, sta poneti. Bitno je da dodjes da se onako ispricamo i bolje upoznamo.
:wink: :D
 
Isto je kao i u Evropi a samo ameri moraju da budu nesto posebno.
Ovaj dizajn uticnice koji je ovde i u Australiji je dobar jer ne dozvoljava da se pobrkaju + i -. To je vazno jer + uvek ide prvo na prekidac uredjaja. Kod Evropskog je moguce da se postavi obrnuto pa da prekidac bude zadnji u nizu.