Aquaball

Nocas sam postavila ove dvije nove pumpice koje su dosle...ugodno sa se iznenadila, jer uopce nisu ruzne, male su, i nakraju izgledaju dosta kvalitetno. Mana im je ta sto nemaju mogucnost rotiranja smijera toka vode, ali to me tako i tako ne zabrinjava puno, jer ako se malo potrudim to mogu i sama napraviti, ali zasad mi to nije potrebno, jer ono kako sam ih postavila i usmijerila je zasad, super....sada treba proci neko vrijeme da se vidi da li je to dobro, ali mislim da ce biti. Jos sam jednu novost vezanu uz pumpice napravila. Ona moja plava pumica koja mi je vukla vodu iz filtera u akvarij, te je morala raditi s pola kapaciteta, jer bi u suprotnom izvukla svu vodu iz zadnje dvije komorice, sada radi punim kapacitetom, i uopce je nama u akvariju. Kako?!
1. Bitna stvar je ta da sam uvela jos jednu istu usisnu cijev koja vuce vodu iz akvarija u filter, tako da je sada protok duplo veci, tj. da imam dvije cijevi koje sada vuku zmazanu vodu iz akvarija (sa dva razlicita mjesta, tj.visine u akvariju), tako da pumpica moze raditi svojim punim kapacitetom, sto znaci i brza i jaca filtracija
2. pumpicu sam postavila u zadnju komoricu, pricvrstila na visinu tako da ako slucajno (nije da se to moze dogoditi, ali nikada se ne zna, bolje se osigurati) isise vodu od vise nego sto moze, prestaje raditi, sto mi osigurava i grijac koji sada ne moze ostati na suhome i tako napraviti stetu
3. Pumpica vise ne vuce vodu putem cijevi iz filtera, nego salje vodu putem cijevi u akvarij (samo mala promijena cijevi, puno znaci vizualno)
4. krajnji rezultat je taj da sada imam 4 pumpice od kojih su samo dvije vidljive, 4 struje vode, koje stvaraju lijepi korenat na povrsini+jos jedan onaj dodatni od one pumpice koja ima dva izlaza, a jedan mi sluzi samo za povrsinsko mreskanje
Pumpice sam postavila ovako:
1. ona koja je u filteru, samo se lagano vidi cijev koja pusta vodu koja pada prema dole u zadnjem dijelu akvarija (smjer lijeve struje)
2. pumpica s dva otvora...vidljiva
a)onaj dio koji sluzi samo za povrsinu, tjera tu struju zajedno s onom prvom pumpicom , jer taman sudara u tu cijev, pa se tako mijesaju i zajedno nastavljaju dalje (smjer lijeve struje)
b) drugi dio je usmjeren u uprotnom smijeru, tj. puse taman prema otvorima koji su na cijevima koji vuku vodu u filter. Smijer te pumpice je na dubini od 10-ak cm od povrsine (desne struje)
3. Pumpica se uopce na vidi, jer je skrivena iza kamena na prednjem dijelu akvarija (smjer desne struje), na dubini od 5 cm od dna -NOVA PUMPICA
4. Pumpica koja nastavlja tok od one dvije prve (znaci smjer lijeve struje), na drugom kraju akvarija od njih, na visini od nekih 15 cm od povrsine-NOVA PUMPICA....vidljiva
eto, nadam se da nisam to iskomplicirano napisala..
 
a znam da sam malo to iskomplicirala, a ustvari je puno jednostavnije, ali eto, zena sam, a mi kompliciramo nekomplicirane stvari :D :lol:
 
Jasenka, veruj mi dok sam citao tvoj post zavrtelo mi se tako u glavi, da zamalo nisam pao sa stolice.. :lol: ( salim se naravno)

Samo i ako se ne bavim morskom akvaristikom, do sada ono malo sto sam cuo od vas, posluzilo je da shvatim sta si htela da napises. Samo moram ti priznati trebalo je malo vise koncentracije da sve pohvatam i slozim u mojoj glavi. :wink:
 
Ok, tu sam polusvez :)

Da te pitam, da li si proverila da u slucaju da se usisne cevi spoljneg filtera zapuse iz nekog razloga, voda koja ce da bude vracena tim pumpama nece da prepuni akvarijum. To mozes da regulises odredjivanjem nivoa pumpe u filteru i da spavas mirno od bojazni za parket u stanu.

Ovo sa smerovima je u principu ok. Nije to veliki akvarijum pa da ima nekih problema. Obrati paznju da je oko kamenja dobar protok. Ovo je stvarno zeznuto napraviti da se uklopi estetsko i korisno. Videces vremenom da li je ok.
 
Voda iz filtera ne moze prepuniti akvarij, niti prije dok to nisam osigurala, a pogotovo ne sada, jer da se iz nekog razloga nivo smanji u filteru za 2 cm, pumpica jednostavno vise ne moze vuci vodu iz filtera, jer sam je tako postavila. , a i da nastavi vuci vodu (sto je ne moguce), moze izvuci samo pola filtera, tj. vodu iz dvije zadnje komorice, jer su 2 i 3 komorica odvojene pregradicom koja ide od dna filtera, pa do nekih 6 cm do kraja, sto znaci, ako bi voda pala i ispod tog nivoa, vise se ne moze prelijevati iz prve dvije u druge dvije i tu prica potpuno prestaje. Malo sam bila lose izracunala njegov kapacitet (rekla sam da ima 12 l), no, medutim on ima 16.8 l zapremine, a pola po tome je oko 8,4 l. sto nije neka kolicina da bi mi mogla prepunita akvarij, jer mi je nivo u akvariju oko 5-6 cm od povrsine, a 5 kubicnih cm je 20 l.
 
Samo ti daj, jer ja lako nesto predvidim, a to moze biti kobno...dvije glave su uvijek pametnije nego jedna!....pa, vidis da mi je trebalo dva tjedna da jos malo razmislim o tim nekim mogucim komplikacijama s filterom, pa sam ih promijenila. Nemam dovoljno tehnickog iskustva da bih mogla odmah tako nesto predvidjeti i uvidjeti moguce mane. Malo pomalo...pitanje je da li je ovo krajnji stadij kod filtera, ili ce biti jos promijena
 
Sve je to lepo sto ste vi ispricali ali ja mislim da su ove pumpe i filteri strava i da sam prezadovoljan njihovim izgledom i mogucnostima.
Svaka cast Bobane gde iskopa ovo.
Evo jedne slicice cele familije Aquaball
 

Attachments

  • aquaballfamily.jpg
    aquaballfamily.jpg
    7.2 KB · Pregleda: 533
Svidja mi se filter, mislim da je odlicno resenje, a najvise mi se dopada to sto ga je potpisao EHEIM :D

Od EHEIM-a bi i cipele kupio :lol:

Zanima me jedna stvar, posto vidim da je za manje akvarijume idealan.
Koliko je isplativo (mislim da mu nije jaka cena u nemackoj) stavljati takav filter u akvarijum za mladj umesto sundjer filtera? Mislim na isplativost u smislu da li je opasan po mladj protok vode tj. jacina kojom izbacuje vodu, zbog opasnosti da jak protok ubije mladj ako ih "oduva" i lupi o zid akvarijuma. Da li je moguce izvesti to sa najmanjim modelom (koliko vidim najmanji je za 30l) i staviti ga u 25l duzine 40cm?
 
Srdjane ukoliko stavis dobar medij unutra da mlad ne povuce i ukoliko oslabis protok i usmjeis ga prema gore, nevidim razloga zasto nebi mogao biti u akvariju...
Takoder se slazem sa tobom u vezi kupnje u njemackoj jel znam da je duplo jeftiniji neg u Cro, a vjerojatno je tako i drugdje...
 
U pravu si Stina, sto se filtera tice, resilo bi se nekom mrezicom, da ne uvlaci male.
A cena je naravno pristupacnija u nemackoj mnogo nego bilo gde na ovim prostorima. Ja eto imam tu srecu da ima ko da mi donese iz nemacke, pa je to olaksavajuca okolnost. Cene za EHEIM ne znam ovde, iskren da budem ne znam da li ih neko i prodaje i uvozi u Srbiji. Boban negde rece da ovde zastupnika nema. Taj najmanji Aquaball kosta oko 15Eur u nemackoj i mislim da je cena prihvatljiva za takvu spravicu. Dopalo mi se to sto moze da se ubacije i filter masa u one "kadice". Kao i uvek svaba je mislio na sve :D .

Pozdrav!
 
Srle u njemackoj mozes najmanji nac za 10eura, a onaj malo veci za 13eura... netreba ti cak ni mrezica, samo uguraj na tijesno spuzvu ali sa sitnim rupicama... a protok prema gore da obogacuje vodu kisikom i da ne radi preveliko strujanje!
Kod nas je samo za primjer duplo skuplji... 220kn = 30eura