Bloodworms


Sakupljanje zive hrane iz raznoraznih bara je uvek problematicno i nosi rizik prenosa nezeljenih zaraza u akvarijum. Jedan manje opasan postupak je gajenje zive hrane za nase ribe. Pored dobro nam poznatih larva komaraca tu je jos jedan predstavnik iz tog reda a pripada familiji Chironomidae. Ovaj insekt izgledom izuzetno podseca na komarca mada nema bas neke velike veze sa njime.
U akvaristici mi srecemo larve ovog insekta pod nazivom Bloodworms mada je ime polocicno jer nisu u pitanju crvi ali s obzirom da neke vrste zadrze hemoglobin pa su crvni onda "Blood" i nije pogresno.​
IMG_1781.jpg

Larve ovog insekta su prisutne gde god je i voda prisutna i po tom pitanju ne zaostaju za komarcima. Larva u mulju ili organskom sedimentu gradi malu "kucicu" gde provodi svoj deo zivota pod vodom.​
Gajenje ovih larvi je vrlo jednostavno i sve sto nam je potrebno je neka veca posuda sa vodom u koju dodamo lisce ili bilo sta drugo biljnig porekla. Tu mozemo da dodamo i malo zemlje da bi napravili mulj. Nakon toga nam je potrebno samo strpljenje i nakon nekoliko nedelja imacemo prve larve. To se lako proveri sa mrezicom kojom se zahvati taj sediment. Ako je posuda relativno plitka onda mozemo i da ih uocimo. Naravno da je bolje da je posuda dublja jer onda mozemo da u jednom potezu gajimo i dafniju. Naravno da ce tu da dodju i tubifex crvi, pravo veselje, a sve iz cistog uzgoja.​
Na slikama se vidi kako to izgleda u stvarnosti a u posudi je enormni broj tubifex crva, najmanje dva razlicita, kao i dosta bloodworms-a i naravno obilje dafnije. Na cetvrtoj slici se vidi ta njegova kucica.​


 
Ajte de... u 10 litara vode (akvarijum, kofa, tegla) moze se drzati dafnija za prehranu 15-20 ribica iz porodice tetri ( sto je slucaj u mom ukrasnom akvarijumu). Ako kulturu drzis dalje od izvora svetlosti leti se prehranjuje sa zelenom vodom ( ja je dobijam iz tegle od 4l.koju drzim kraj prozora) i infuzorijom. Ako kulturu drzis na direktnoj suncevoj svetlosti ili sijalici ( ali je problem sa malom zapreminom vode koja se brzo ugreje), onda ih samo dohranjujes infuzorijom. Zimi ih, kulturu koju drzim u stanu, hranim samo infuzorijom. Vodu menjam jednom nedeljno, po 6l ( na 10l vode) koja je takodje stajala kraj prozora.
Poenta svega je pronaci sklad izmedju svetlosti, ishrane i temperature koja je i najbitnija!
Temperatura vode koja prelazi 22*C je pogubna po kulturu ( nece je ubiti, ali nece biti ni hranjenja). Posle 3 nedelje obzerviranja kulture svako ce postati expert za gajenje dafnija i one su nepresusan izvor hrane ( bolji nego grindali).
Zamalo da zaboravim i kiseonik. Kultura moze opstajati i bez kiseonika, ali ukoliko zelis izvuci maksimum iz 10l. vode potreban ti je i kiseonik. Aeracija mora biti sto manja ( idealna je cirkulacija vazduha kroz jednu poru na rasprasivacu) kako ne bi ometala dafnije i trosila im energiju za razmnozavanje.
Imam dafnije oko 2 godine, a nista vise ne znam danas nego sto sam znao posle mesec dana gajenja istih.
 
Sto se tice bloodworms-a, drzim ih na placu, u ostavi od 10m2. Hranim ih jedno nedeljno, svim i svacim (od hrane za macke, do organske materije u aktivnom raspadu) sto predstavlja problem kada je neprijatan miris u pitanju. Leti, neprijatan miris delimicno resavam dafnijom, koja pojede mikro organizme koji razlazu organsku materiju u vodi ( mislim na one koji ne zive u mulju gde se nalaze bloodworms-i) i tako smanjujem koncentraciju amonijaka i povecavam vreme za koje moram promeniti 1/3 vode i hraniti bloodworms-e. Leti, u 4:30h mi se otvaraju prozor i prave promaju ( sve to radi uklanjanja neprijatnog mirisa). U kadicama sa bloodworms-ima imam nesto jacu aeraciju nego kod dafnija. Temperatura za odrzavanje bloodworms-a je ista kao i za dafnije ( veca od 22*C i oni nestaju).
Blood-ove drzim i u podrumu, u akvarijumu od 60l. koji je 2/3 napunjen vodom. Preko akvarijuma drzim mrezu za komarce kako, i otvor na mrezici 2x2cm kako bi neki blood-ovi izasli i polozili jajasca po akvarijumima i nahranili paukove ( kojih se nikako ne mogu resiti :). Hranim ih infuzorijom, umereno, svaki drugi dan i jednom nedeljno menjam 1/3 vode. U tom akvarijumu nema neprijatnih mirisa, cak mi neki drugi zaudaraju, a ovaj ne. On mi je sasvim dovoljan za jednonedeljno hranjenje 50 do 70 riba.
Ima tu jos dosta stvari za koje mi sluze blood-ovi, ali bih tada stvarno preterao.
Samo moram ponoviti da je, po meni, to najbolja hrana za ribice i da suvu hranu za ribice koristim za prehranu amazonaca i kozica ( mada vise necu kupovati ni za njih).
I da, otoplilo, pocece da lete komarci! Izbacite kofu vode na terasu ili u dvoriste i pustajte komarce da se razmnozavaju u njoj. Ribice ce vam biti zahvalne i lude ko struja :p
 
Samo da dodam... bloodwormse hvatam tako sto postavim mrezu za komarce, na par santimetara ispod povrsine vode, ugasim svetlo i iskljucim rasprasivac. Sa tom mrezom ih potopim u kalijum permanganat, rivanol ili so, isperem vodom i dajem ribama.
 
Evo pre par dana sam postavio kantu sa starom akvarijumskom vodom u bastu i ubacio nesto suve trave. Valjda ce biti larvi.
Proslo leto baba ostavila kante sa djubrivom za bastu (kokosiji izmet) i nakupilo se kisnice, i tu je bila gomila larvi, ali sam se bojao zbog kokosijeg izmeta da ne unesem neku bolest, dok sam se premisljao baba prosula sve to...
 
Ja sam larvu vodene mušice pre par godina vadio iz dvorišnog jezerca na proleće, obzirom da ribe nisu prezimele u njemu. Bilo ih je na sve strane u mulju, a akvarijumske ribice su ih obožavale.
Međutim, život u stanu sada ne dozvoljava puno eksperimentisanja. Šteta.
 

Attachments

  • IMG_1151.jpg
    IMG_1151.jpg
    52.7 KB · Pregleda: 582
Zasto da ne?! Ako ti terasa nije na suncanoj strani, jedna kofa vode od deset litara nikome ne bi smetala, a ribice bi se kidale i bile mnogo opustenije. Kada prilazim akvarijumu, to je opsti metez u njemu... zavucem ruku i neonke otimaju iz ruke, dok crne tetre ne krenu u juris i razbacaju ih po akvarijumu :) Ni posle dve godine me nije smorilo da ribam ruke kako bih ih ubacio u vodu i zezao se sa ribicama :)
P.s.- U pitanju su bloodworms-i :sampion:
 
Ovo sto govori Radmanovac je stvarnost mnogih akvarista. Jednostavno nemaju gde da to rade a jedva su se izborili i za malo mesta u stanu za svoj akvarijum.
Ako se tome doda i nezainteresovanost pojedinaca za sve to onda je smrznuta hrana pravi izbor.
 
Na zalost od smrznute hrane nema nicega na nasem trzistu.
Evo ideje za buduce mlade preduzetnike da nesto porade po tom pitanju.
 
Pa dovoljno je da se nadje neki dovitljivi uvoznik i eto mu posla. Bloodworms se prodaje najvise od sve smrznute hrane, barem ovde.
 
Kad smo vec kod zamrznute hrane, slucajno sam nasao sajt jedne radnje iz Zemuna i kazu da imaju zamrznutu hranu, sve vrste, krill, artemiju, bele/crne/crvene larve... Iscimacu caleta da me vozi u Munze ovih dana, treba da idem po kozice i jos nesto, pa cu da proverim...