Blue Headed Tree Agama(Acanthocercus atricollis)

Znam sta pricas,ali jednostavno ja gajim miseve i drugu hranu iskljucivo za ishranu mojih zivotinja...to je isto kao npr sto mi gajimo svinje i krave da bi ih kasnije klali i jeli :) (samo da se zna da obozavam prasetinu :D ) ... Jednostavno to je priroda ;)

Pozz
 
E danasnje slike Marlona:

P1060525.jpg

Dobio je plavu boju po vratu i glavi,non stop nesto radi tj kopa,skace itd...TRAZI MLADU !!! :D I ja je trazim,jel ima neka mlada dama iz familije Acanthocerus atricollis,po mogucnosti iz Juzne Afrike,za gospodina sa slike? :lol: :rofl2:

Pozz
 
Evo i pridoslice :D Dosla je kod mene kao zenka,mada ne mogu da provalim sad sta je posto je sa sve repom 10cm,znaci bebac...


99997503fa30985197c2e5bcabd4f051.jpg


75f8fb8a353990c2ae69a9812921155b.jpg


Terarijum trenutno izgleda ovako
42586e933b09308accd06b49b9735565.jpg
 
Za sada je ok , lepo izgleda i vidi se da je lepo prihvatila hranu . Ipak smatram da je prerano odvojena od ostatka drustva jer tako mlade jedinke pri transportu mogu zbog stresa imati velikih problema. Nadam se sve najbojem i da do problema nece doci .:cool2:
 
Super ti je ovaj malisan Marko! Nadam se da ce bit zenka ;)
A to da je odmah prihvatio hranu - odlican je znak! Nadam se da ce bi skroz okej!

Pozz,
Anze
 
Za sada je ok , lepo izgleda i vidi se da je lepo prihvatila hranu . Ipak smatram da je prerano odvojena od ostatka drustva jer tako mlade jedinke pri transportu mogu zbog stresa imati velikih problema. Nadam se sve najbojem i da do problema nece doci .:cool2:

Danas je pojela 4,5 dubija i nekoliko tenebrija...Provalio sam i ja da je bas prerano odvojena ali super je sto je hranu odmah prihvatila :)
Anze@Sad mi je Pavel rekao da je 100% zenka,mada ne verujem mu mnogo :)
 
E ovako,danas mi je receno da je malac CB09,da je star 2 meseca i da je zenka provereno. Kaze mi lik da se zenke i muzjaci razlikuju po stomaku :ebote: :D Videcemo kroz godinu dana ;)

Pozdrav :hej:
 
Evo jos jedne slike ove malecke :D Ubacio sam joj jos jednu granu samo sto je jos veca i ide u visinu...Vidim i po njoj da joj odgovara jer najvise vremena provodi tu i spava na njoj iako ima skloniste ;) Bice kasnije slika celog terarijuma , samo da ih napravim


1b8b5715176f7ec0b93109551a5df9e0.jpg
 
Care Sheet

Da nebih otvarao novu temu ovde cu staviti text koji sam sastavio za atricollise

Acanthocercus atricollis (Smith 1849)

Muzjak
f3af20a73b12580ce206d959f35fa009.jpg

(http://www.treknature.com/gallery/Afric ... 155693.htm)

Zenka
51cb728787188c9465d8ef158b484977.jpg

(http://www.mongabay.com/images/uganda/600/ug6_5204.JPG)

Beba
6b0597b6d1a9899b0f3c168887163c05.jpg


Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Reptilia
Order: Squamata
Family: Agamidae
Genus: Acanthocercus
Scientific name: Acanthocercus atricollis

Subspecies:
Acanthocercus atricollis atricollis (SMITH 1849)
Acanthocercus atricollis gregorii (KLAUSEWITZ 1957)
Acanthocercus atricollis kiwuensis (KLAUSEWITZ 1957)
Acanthocercus atricollis loveridgei (KLAUSEWITZ 1957)
Acanthocercus atricollis minutus (KLAUSEWITZ 1957)
Acanthocercus atricollis ugandaensis (KLAUSEWITZ 1957)

Strani nazivi:
UK: Blue headed Southern Tree Agama
FR: Agame a gorge bleue
NL: Boomagaam
DE: Blaukehlagame
CZ: Agama modrá
ES: Agregue algo

Habitat: Republika Juzna Afrika, Namibija,Bocvana, Mozambik, Zimbabve, Angola, Zambija, Malavi, Tanzanija, Kenija, Somalija,
Demokratska Republika Kongo (Zair), Sudan, Etiopija, Uganda

Anatomija: Sivkasto-braon boje tela,duz ledja je vidljiva zeleno-zuta linija.Za razliku od svih vrsta iz porodice agamidae
A.atricollis ima vecu ushnu duplju od oka.

Velicina: Muzjaci do 35cm,zenke do 30cm

Velicina terarijuma: Za jednu odraslu jedinku = 90 x 60 x 90 cm,za par = 140 x 80 x 140

Uredjivanje terarijuma: Jedna posuda za vodu u koju cela agama moze komotno da stane.Kao podlogu koristiti sitan pustinjski
pesak.Staviti dosta vertikalnih i visokih grana jer je ovo arborealna vrsta sto znaci da joj je potrebna visina.


Osvetljenje i grejanje terarijuma: Potrebno je napraviti temperaturni gradijent,to pravimo tako sto u jedan kraj terarijuma
stavimo jednu spot sijalicu od 50 w - 100 W,zavisno od velicine terarijuma i temperature prostorije u kojoj se terarijum
nalazi. U toplom delu treba da bude temperatura od minimum 35C,a u hladnijem delu oko 25C.Preko noci temperatura nebi
trebalo da padne ispod 20C.Posto je ovo dnevni guster potrebno mu je obezbediti UVa/b neonku.Ove lampe su neophodne
za dnevne gustere i obezbedjuju proizvodnju D3 vitamina koji je potreban za dalji proces sinteze kalcijuma. D3 vitamin je
jedini sposoban da veze za sebe kalcijum iz hrane a njegova sinteza je najveca na talasnoj dužini izmedu 290 i 300 nm.
Samo 3% D3 vitamina se sintetise na talasnoj dužini vecoj od 310 nm. Bez uva/uvb lampe kolicina vezanog kalcijuma je toliko
mala da dolazi do rahitisa, magnezijumskog tetanusa, slabog metabolizma proteina, nemogucnost hranjenja sto sve dovodi do
smrti jedinke.


Hrana: Jedu sve sto jedu ostali karnivori.Za ishranu se koriste dubije(Blaptica dubia),lateralisi(Blata lateralis),
fobasi(Zophobas morio),tenebrije(Tenebrio molitor) i ne vise od jednom mesecno bebom misa(pinky mouse).


Razmnozavanje:U doba parenja muzjaci dobijaju modro plave boje glave,nogu i jednog dela repa.Polno su zreli sa 18 meseci.
Kada zenka polozi jaja onda ih moramo staviti u inkubator na temperaturu od 27C-30C.Nakon 58 - 85 dana malci ce poceti da
izlaze iz jaja.


Zivotni vek: izmedju 15 do 20 godina.

P.S. sve kritike i pohvale dobrodosle ;)
 


Moram reci, da sam pristalica postavljanja osnovnih podataka o vrsti koju zelimo prikazati bez obzira sto se tesktovi mogu naci na nekim internet stranicama samo iz jednog ralzoga, sto veliki broj citalaca zeli videti i procitati tekst na nasem jeziku. ;) Isto tako , moramo voditi racuna kod predstavljanja vrsta onako kako ih vidimo u divljini, odnosno sa naucnog aspekta , dok licna gledista sa vrstom koju posedujemo u zarobljenistvu moramo prikazati kao licno iskustvo i na taj nacin ograditi se.

Naravno, samo pohvale za tekst. :cool2:
 


Moram reci, da sam pristalica postavljanja osnovnih podataka o vrsti koju zelimo prikazati bez obzira sto se tesktovi mogu naci na nekim internet stranicama samo iz jednog ralzoga, sto veliki broj citalaca zeli videti i procitati tekst na nasem jeziku. ;)
Bas iz tog razloga sam i ja sastavio text ;) Vrlo malo informacija o ovoj vrsti ima,a ja sam sve te "informacije" prelistao i sastavio ovaj text.

Samo da vas obavestim da malac super napreduje,jede ko nenormalan tj pojede po 10-ak dubija malih na dan,i najbitnije od svega je da nedeljno poraste za 0.5 cm :D