Boa constrictor

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Kingdom: Animalia Linnaeus, 1758 - animals
Subkingdom: Bilateria (Hatschek, 1888) Cavalier-Smith, 1983 - bilaterians, triploblastic animals
Branch: Deuterostomia Grobben, 1908 - deuterostomes
Infrakingdom: Chordonia (Haeckel, 1874) Cavalier-Smith, 1998
Phylum: Chordata Bateson, 1885 - chordates
Subphylum: Vertebrata Cuvier, 1812 - vertebrates
Infraphylum: Gnathostomata auct. - jawed vertebrates
Superclass: Tetrapoda Goodrich, 1930 - tetrapods
Class: Reptilia - reptiles
Superorder: Lepidosauria
Order: Squamata (SKWA-ma-tuh) - amphisbaenians, lizards
Suborder: Serpentes (Linnaeus, 1758) - snakes
Family: Boidae
Subfamily: Boinae
Genus: Boa
Species: constrictor

Scientific Name: Boa constrictor Linnaeus, 1758

boa_constr3.jpg
boa_constr2.jpg
boa_constr1.jpg
Ova boa potice iz Centralene Amerike i severnog dela Juzne Amerike. To je zmija sa snaznim telom koja moze prilicno da naraste cak i do 4 m. Ipak, primerci oko 2 m su najbrojniji i u principu zenke su vece od muzjaka. Jedan od razloga sto su zenke krupnije jeste , razmnozavanje boa gde zenka nakon trudnoce radja zive mlade.

Zivotni vek Boa constrictor-a iznosi izmedju 20- 30 godina a moze se desiti da dozivi cak i 40 godina.

Postoji vise podrvsta ove vrste kao sto su na primer :

-Boa c. constrictor
-Boa c. imperator
-Boa c. longicauda
-Boa c. amarali
-Boa c. occidentalis
-Boa c. ortonii
-Boa c. sabogae
....i jos nekih

Hrani se sitnim glodarima, pticama , gusterima i slicnim zivotinjama.

Zbog njenih lepih sara i boja , prikladne velicine, ova zmija je veoma popularna u teraristici i rado se drzi u terarijumima.
 
rado se drzi u terarijumima
ma sta je to dva-tri metra jedne zmije :ebote::mrgreen:
salim se(za sebe ne,ja sam se odsecala od straha i na belouske po selu koje sam retko vidjala hehe)
sjajno je sve to ,al ne bih je ja u ruke ,a gledam ove tvoje slike i jezuckam se hahaha.
Mada ako ja to mogu i da izgovorim hehe jedna jedina zmija mi se dopala i nju sam videla na sajmu (ima tamo i slika neka od nje) a to je bila bas neka vrsta boe...al dopala mi se samo kroz staklo na par minuta hehe
 
Boa-e je mnogo lakse drzati u zarobljenistvu nego li recimo, burmanskog pitona.;)

Konkretno Boa constrictor kao sto sam rekao retko kada naraste preko 3 m ali eto da uzmeo u obzir tu duzinu. Znaci potreban terarijum za ovu vrstu zmije trebao bi biti dimenzija 180 x 80 x 150 cm . Ovo bi bile idealne dimenzije ako se ispustuje neko nepisano pravilo duzina+sirina terarijuma jednaka oko 2/3 duzine tela zmije, negde se praktikuje i potpuna duzina zmije. Naravno ,ove dimenizje terarijuma podrazumevaju drzanje potpuno odrasle jedinke, a za menje primerke treba obezbediti daleko manji prostor.

Da bi drzili ovakvog ljubimca u stanu ,morate prvo obezbdeiti dovoljan prostor gde ce te smestiti takav terarijum koji kao sto vidite, nije male velicine. Ovakav problem za neke ljubitelje Boa constrictor-a moze prestavljati neresiv problem.:|
 
Sto se mene tice ja nikada ne bi drzao zmiju u terarijumu. One bi kod mene bile non stop pustene da setaju (gmizu) po stanu koliko im volja.